Testosteron jest męskim dominującym hormonem, często nazywanym „najbardziej męskim z hormonów”. Jest niezwykle istotny dla budowy, struktury, siły i rozmiaru mięśni. Ma znaczący wpływ na libido, kondycję seksualną oraz zdrowie seksualne czy płodność. Testosteron kojarzy się głównie z agresją i seksem ale ma dużo większe znaczenie dla zdrowia człowieka.

Niewielkie ilości testosteronu posiadają także kobiety, jednakże u mężczyzn występuje w znacznie większym stężeniu, co mimo swoich niepodważalnych zalet i wpływu na męskość, może mieć pewne wady.

Poziom testosteronu w ciele człowieka osiąga najwyższy poziom w okresie dojrzewania : środkowe i późne lata nastoletnie. Po tym czasie poziom hormonu w organizmie stopniowo się obniża i przed osiągnięciem trzydziestki może być już drastycznie niższy.

Nie określimy jednoznacznie jaki poziom testosteronu jest niski jaki wysoki, każda osoba jest inna i będzie mieć naturalnie inny poziom ogólny testosteronu. Istotniejsza będzie obserwacja wzrostów i spadków poziomu hormonu w odniesieniu u danej osoby.

W sytuacji gdy poziom testosteronu znacznie się obniży najczęściej ratunkiem i pomocą dla pacjentów są suplementy diety zalecane przez lekarzy.

Jak zauważyć że poziom testosteronu we krwi się obniża?
Możesz wykorzystać poniższą listę rzeczy, na które warto zwracać uwagę. Są to oznaki tego, że poziom męskiego hormonu spada. Warto z niej korzystać aby móc zapobiegać poważnym skutkom niedoboru testosteronu.

  1. Zmniejszenie popędu seksualnego

Jednym z czynników wskazujących na spadek testosteronu może być zmniejszenie popędu seksualnego, jeżeli oczywiście jest to spadek nienaturalny.

Testosteron odgrywa znaczącą rolę dla libido, nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet.

Popęd seksualny stopniowo zmniejsza się z wiekem, ale jeśli obniży się nagle, drastycznie to warto sprawdzić jaka jest tego przyczyna.
Jeśli trudno jest Ci wzbudzić podniecenie i uprawiasz bardzo mało seksu, lub nie uprawiasz go w ogóle, w porównaniu z częstotliwością w swojej przeszłości to może to być jasną oznaką niskiego poziomu testosteronu.

  1. Utrata włosów

Testosteron jest także ważny dla wzrostu włosów, zarówno na głowie jak i ciele. Jego niski poziom będzie powodował ich wypadanie, nawet na twarzy.

Część mężczyzn z wiekiem łysieje, szczególnie jeśli jest to cecha dziedziczna obserwowana w rodzinie, kierowana uwarunkowaniami genetycznymi. Takim osobom będzie trudniej ocenić czy wypadanie włosów wywołane jest przez genetykę czy niski poziom męskiego hormonu. Warto w takich sytuacjach zwracać uwagę na tempo wypadania włosów.

  1. Problemy z erekcją

Tak już wspominaliśmy, testosteron ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o zdrowie seksualne i kondycję seksualną mężczyzn. Oznaką jego obniżonego poziomu są także problemy z osiągnięciem erekcji.

Powodem tego jest fakt, iż testosteron, stymuluje odpowiednie receptory w mózgu, który następnie produkuje tlenek azotowy rozszerzający naczynia krwionośne.

Kiedy jesteś podniecony krew przepływa przez Twoje genitalia zatem oczywistym jest, że im więcej krwi zostanie dostarczone do tkanek narządu płciowego, tym lepsze będą erekcje.

  1. Ciągłe zmęczenie

Testosteron to hormon wiążący się nie tylko z agresją i seksem, ale także z witalnością mężczyzn.
Jeśli ciężko jest Ci znaleźć motywację do działania i siłę do ćwiczeń to może to być oznaką że coś z Twoim organizmem nie jest w normie.

Wielu mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu odczuwa właśnie spadek energii oraz stan ciągłego zmęczenia, niezależnie od ilości zażywanego odpoczynku i snu.

  1. Utrata siły i masy mięśniowej

Zgodnie z informacjami zawartymi we wstępie, testosteron jest kluczowym dla budowy i siły mięśni hormonem i dlatego też tak często kulturyści korzystają z wszelkiego rodzaju suplementacji testosteronu bądź nawet przyjmują hormon w zastrzykach.

Jeśli zauważysz że czujesz się słabszy, a Twoje mięśnie wyglądają na mniejsze i słabsze mimo regularnym treningom na siłowni, to znaczyć to może że Twój poziom testosteronu uległ spadkowi.

U mężczyzn u których potwierdzono niski poziom tego hormonu zauważa się także mniejszą zdolność do rozbudowy masy mięśniowej nawet w przypadku ciężkich i regularnych treningów.

  1. Przyrost tkanki tłuszczowej

Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem obniżenia poziomu testosteronu jest przyrost tkanki tłuszczowej. Może on wiązać z opisywanymi wcześniej oznakami zmęczenia prowadzącymi do zmniejszenia aktywności fizycznej ale zależy także ściśle od samej ilości hormonu.

Testosteron ma wpływ na to w jaki sposób organizm człowieka magazynuje tłuszcz. Często zdarza się że u mężczyzn z niskim poziomem tego hormonu nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się na klatce piersiowej i prowadzi do tzw. ginekomastii.

  1. Przedwczesny wytrysk

Jeżeli podczas seksu, lub w czasie masturbacji zauważasz, ze zbyt wcześnie dochodzi do ejakulacji, a szczególnie gdy dochodzi do niej wcześniej niż to zwykle bywało, może to wskazywać na zbyt niski poziom testosteronu.

Istotny wpływ tego hormonu na erekcję mężczyzny już opisywaliśmy i dodamy, że wiąże się on także ściśle z tempem wytrysku.

Pamiętaj jednakże, że przedwczesna ejakulacja może być także oznaką innych problemów zdrowotnych dlatego zawsze warto zgłosić się z tym problemem do lekarza specjalisty.

  1. Otyłość

Niski poziom testosteronu może prowadzić do magazynowania zwiększonej ilości tłuszczu, szczególnie w obrębie brzucha i powodować w dłuższym okresie problemy z otyłością.

Oznaką niedoboru hormonu może być zatem znaczący przyrost wagi pojawiający się pomimo utrzymania odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia.

  1. Mała ilość nasienia

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę poszukując oznak niskiego poziomu testosteronu we krwi jest ilość nasienia produkowana przy ejakulacji.

Sperma jest płynną, mlecznobiałą wydzieliną umożliwiającą transport plemników. Jeżeli zauważysz że produkujesz jej relatywnie mniej, warto sprawdzić wtedy poziom testosteronu, który może być tego przyczyną.

  1. Wahania nastrojów

Nie tylko kobiety mogą zmagać się z problemami związanymi z wahaniami nastrojów. Jeżeli zauważysz, że szybciej się denerwujesz, częściej odczuwasz stres, smutek lub inne emocje, a może nawet masz problemy ze skupieniem, może to być oznaka spadku ilości męskiego hormonu w Twoim organizmie.

  1. Niski poziom energii

Poza częstym i ciągłym uczuciem zmęczenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, mężczyźni borykający się z problemem obniżonego poziomu testosteronu są zagrożeni także spadkiem energii fizycznej.

Nawet jeżeli niegdyś byli bardzo aktywni zarówno mentalnie jak i fizycznie, to cierpiąc z powodu obniżenia poziomu hormonu, zauważą drastyczny spadek energii który skłoni ich do spędzania wolnego czasu na kanapie częściej niż na spacerze w parku, treningu w siłowni, czy gdziekolwiek indziej.

 

Co zrobić jeżeli zauważę niektóre z powyższych oznak?

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty celem sprawdzenia poziomu testosteronu i ustalenia diagnozy. Powyższe objawy mogą zostać wywołane także innymi czynnikami związanymi ze zdrowiem człowieka. Warto obserwować swój organizm, ale diagnozowanie zostawmy specjalistom.

Poziom testosteronu badany jest laboratoryjnie, z pobieranej próbki krwi. Badania wykonywane są rano, ponieważ wtedy stężenie hormonu we krwi jest największe. Zazwyczaj zlecany jest także szereg innych badań pomagających wykryć inne przyczyny omawianych przez nas objawów.