Anadrol – skutki uboczne

Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych stosowania Anadrolu. Zawarty w nim Oxymetholon nie jest co prawda najbezpieczniejszym ze steroidów, aczkolwiek jego bezpieczne stosowanie jest możliwe. Przy zachowaniu odpowiednich zasad, może być używany przez większość zdrowych i dorosłych mężczyzn.

Anadrol – estrogenowe skutki uboczne

Oxymethon jest sterydem anaboliczno-androgenowym pochodzącym od dihydrotestosteronu (DHT). Co prawda nie aromatyzuje, aczkolwiek w przeciwieństwie do większości związków DHT, jest wysoce estrogenowy. Oznacza to, że skutki uboczne jego stosowania mogą obejmować ginekomastię i nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie. To drugie jest często występującym działaniem ubocznym Anadrolu.

Wielu mężczyzn, w celu zniwelowania estrogenowych skutków ubocznych Anadrolu, zwróci się ku inhibitorom aromatazy (AI). Niestety, w przypadku Anadrolu proces aromatazy nie następuje, co oznacza brak odpowiedniego procesu do zahamowania – inhibitor nie zadziała. Wydaje się, że AI mogą zaoferować pewną ochronę, aczkolwiek tylko w połączeniu z SERM – selektywnymi modulatorami receptora estrogenowego. Mimo iż SER nie będą redukować estrogenu, to przyłączą się do receptorów estrogenowych, zapobiegając miejscowo ich działaniu.

Podsumowując powyższe, większość mężczyzn będzie potrzebować któregoś z przeciwestrogenów, w celu zwalczenia estrogenowych skutków ubocznych Anadrolu.

Anadrol – androgenowe skutki uboczne

Anadrol, podobnie jak większość związków DHT, może wywoływać intensywne skutki uboczne o charakterze androgenowym. Wśród nich można wymienić trądzik, wypadanie włosów głowy oraz porost nowych włosów na różnych częściach ciała. Skutki uboczne Anadrolu są jednak silnie uzależnione od indywidualnych predyspozycji genetycznych. Osoby z łysieniem androgenowym stracą włosy, a Anadrol ten proces przyspieszy. Mężczyźni bez takich predyspozycji, nie odczują zapewne tego niepożądanego działania. Podobnie wygląda sytuacja osób podatnych na występowanie trądziku – stosowanie przez nich Anadrolu pogłębi ten problem. Pomoże w tej sytuacji utrzymywanie ścisłej higieny całego ciała.

Ważna informacja – androgenowe działanie Anadrolu nie może być zmniejszone przez inhibitory 5-alfa reduktazy. Oxymethonol nie jest bowiem metabolizowany przez ten enzym. Nie zadziałają też inhibitory o podobnym charakterze.

Anadrol – skutki uboczne związane z układem krążenia

Anadrol może powodować zwiększanie się poziomu cholesterolu oraz podwyższać ciśnienie tętnicze krwi. Osoby cierpiące na powyższe dolegliwości powinny unikać Anadrolu.

U większości mężczyzn z prawidłowo kontrolowaną retencją wody, problem podwyższonego ciśnienia krwi nie wystąpi, aczkolwiek należy je często mierzyć i nadzorować. Konieczne jest także unikanie innych czynności powodujących wzrost ciśnienia, takich jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i nadmierne spożycie sodu.

Anadrol może powodować także obniżenie poziomu dobrego cholesterolu (HDL) oraz podwyższenie poziomu złego cholesterolu (LDL). W trakcie jego stosowania należy stosować dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Zaleca się także codzienną suplementację kwasów tłuszczowych omega i aktywność promującą zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Wpływ Anadrolu na testosteron

Stosowanie Anadrolu może tłumić naturalną produkcję testosteronu. Należy więc zadbać o jego uzupełnianie, w jakiejkolwiek egzogennej formie. Choć po zaprzestaniu stosowania Anadrolu poziomy testosteronu powinny wrócić do normy, to większość mężczyzn będzie potrzebowała tzw. odbloku po cyklu, czyli post cyklowej terapii.

Anadrol – hepatotoksyczność

Oxymetholon jest sterydem anabolicznym C17-alfa alkilowanym, co czyni go toksycznym dla wątroby. Wraz z jego używaniem wzrastać będą wartości enzymów wątrobowych. Osoby mające problemy z wątrobą powinny unikać stosowania Anadrolu. Osoby zdrowe powinny natomiast przestrzegać poniższych zasad podczas zażywania tego steroidu:

  • Unikać nadmiernego spożywania alkoholu – już samo picie alkoholu jest szkodliwe dla wątroby.
  • Unikać zażywania leków bez recepty – należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą być bardziej hepatotoksyczne niż sterydy anaboliczne.
  • Nie należy zażywać żadnego innego sterydu C17-aa podczas stosowania Anadrolu oraz na co najmniej 6 tygodni po zaprzestaniu.