Clenbuterol, czyli popularny clen, to powszechnie stosowany przez wielu sportowców lek. Korzystają z niego przedstawiciele wielu dyscyplin, choć w przeważającej części z nich jest to środek zakazany. Clen jest bowiem skuteczny, ale również niebezpieczny. Posiada dość dużo groźnych skutków ubocznych. Poza tym, nie trudno o jego przedawkowanie. Czy warto więc w ogóle stosować clenbuterol? Jak działa i komu może się przydać? Jakie są najgroźniejsze skutki uboczne?

Lek na astmę

Pierwotnie, clen stosowany był głównie jako lek na astmę, gdyż rozszerza znacząco oskrzela. Z czasem jednak, w medycynie zrezygnowano z tego środka farmakologicznego, ze względu na zbyt duże zagrożenie, jakie stanowił dla pacjentów. Warto jednak zauważyć, że nie tylko ta jedna cecha, jaką jest zwiększenie wydolności oddechowej, sprawia, że tak chętnie z clenbuterolu korzystają sportowcy.

Clen wpływa również na pobudzenie mięśni oraz układu nerwowego. Ponadto, po zażyciu tego środka rośnie ciśnienie krwi. Najważniejszą cechą clenu z punktu widzenia sportowców, ale nie tylko, jest z pewnością znaczące zwiększanie termogenezy. Oznacza to mniej więcej tyle, że po zażyciu leku wzrasta zużycie energii w organizmie. Konsekwencja jest oczywista, organizm,w którym wystąpił niedostatek energii, zaczyna korzystać z jego zapasowych źródeł, w tym między innymi z tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Bezpośrednio prowadzi to rzecz jasna do szybkiej utraty nadwagi.

Mechanizm działania

Warto nieco przybliżyć biochemiczne reakcje odpowiedzialne za działanie clenu. Przede wszystkim, clenbuterol wpływa na katecholaminy. Jest to grupa hormonów, pełniących w organizmie między innymi role neuroprzekaźników. Najogólniej rzecz ujmując, katecholaminy odpowiedzialne są za wprowadzenie organizmu w stan gotowości do podjęcia działania. Do katecholamin zalicza się adrenalinę, noradrenalinę oraz dopaminę. Clen wzmaga aktywności tych hormonów, przez co ich działanie jest nasilone.

Katecholaminy zwiększają objętość oskrzeli dzięki wygładzeniu mięśni gładkich, które je wyścielają. Wpisuje się to zresztą w linię działania adrenaliny i jej pochodnych, która powadzi do osiągnięcia jasnego celu cel. Jest nim przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki. W naturalnych warunkach bowiem hormony te wytwarzane są w sytuacjach zagrożenia lub stresu po to, aby człowiek mógł odpowiednio szybko i sprawnie zareagować. Dlatego też, rośnie ciśnienie krwi, przez zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu poszczególne partie ciała oraz organy wewnętrzne są lepiej ukrwione i mogą sprawniej działać. Termogeneza oraz będąca jej efektem lipoliza (rozkład tłuszczów), również są efektami działania katecholamin. Zjawiska te zachodzą, aby organizm miał lepszy dostęp do energii, niezbędnej w chwilach zagrożenia.

Zastosowanie clenu u sportowców

W większości dyscyplin sportowych clenbuterol jest środkiem zakazanym. Mimo to bywa stosowany jako doping. Jeśli chodzi o osoby, które ćwiczą dla przyjemności oraz dla uzyskania wyrzeźbionej sylwetki, nie ma jednak prawnych przeciwwskazań dla stosowania clenbuterolu, który jest lekiem dostępnym legalnie.

Niewątpliwie, clen jest bardzo popularny we wszystkich tych dyscyplinach, w których niezbędna jest maksymalna aktywność mięśni jak i w ogóle całego organizmu. Niemniej jednak, wzmożona termogeneza sprawia co prawda, że człowiek ma więcej energii do aktywności, jednak energia ta również bardzo szybko się wyczerpuje. Stosowanie clenu i wzmożona aktywność wymagają więc dostarczania do organizmu dużych ilości substancji odżywczych. W przeciwnym wypadku może dojść do całkowitego wyczerpania organizmu.

Z racji tego, że clen rozszerza oskrzela, stosują go również zawodnicy sportów kondycyjnych. Clenbuterol zwiększa wydolność oddechową, co daje przewagę na trasie kolarzom czy biegaczom długodystansowym, którzy go zażywają. Wśród sportowców uprawiających tego rodzaju dyscypliny często stosuje się mieszankę clenu z EPO.

Clen jako spalacz tłuszczu

Wydaje się, że najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem stosowania clenu jest używanie go jako spalacza tłuszczu. Zażywają go w tym celu osoby, które marzą o idealnej budowie ciała. Oczywiście, nie obejdzie się również bez odpowiedniego treningu, jednak dzięki clenbuterolowi nie musi być on aż tak intensywny. Wydaje się, że ważniejsza jest w tym przypadku odpowiednia dieta. Jest ona istotna ze względu na zwiększenie efektów działania clenu, jak i z powodu konieczności zabezpieczenia organizmu przed efektami ubocznymi. Korzystanie z clenu jako ze spalacza tłuszczu daje bardzo szybkie, dobrze widoczne i przede wszystkim trwałe efekty.

Dawkowanie leku

Dawkowanie clenbuterolu jest mocno zindywidualizowane. Dobierając dawki clenu należy uwzględniać reakcję organizmu, cel jego zażywania, jak i to, czy zażywa się jednocześnie jakieś inne środki.

Dawki oscylują w przedziale 20 mcg/dzień aż do 160 mcg/ dzień. Warto rozpoczynać od najniższych i sukcesywnie je zwiększać, aż do momentu, gdy reakcja organizmu okaże się być nieco zbyt silna. Będzie wtedy jasne, że dawka jest już odpowiednio wysoka. Kolejne cykle również mogą wyglądać w ten sposób, że zaczyna się od niskich dawek, które są stopniowo podnoszone. Najniższe dawki powinny być jednak nieco wyższe, a najwyższe nieco niższe niż w pierwszym cyklu.

Jeśli chodzi o czas trwania pełnego cyklu, zwykle wynosi on około 4 tygodni. Niemniej jednak, są też tacy, którzy twierdzą, iż cykl powinien trwać nawet 6 do 8 tygodni. W niektórych przypadkach będzie to zapewne odpowiednie, jednak nie każdy organizm dobrze zniesie tak duże obciążenie.

Oczywiście, jeśli oprócz clenu stosowane są również inne środki, dawka powinna być zwykle nieco mniejsza. Istnieje też możliwość zażywania przez 2 tygodnie clenu oraz późniejsze przejście na coś innego. Jeśli miesza się ze sobą leki należy robić to pod okiem specjalisty, który będzie na bieżąco dobierał odpowiednie dawki.

Niepożądane skutki zażywania clenu

Jeśli zdrowy sportowiec zażywa odpowiednie dawki clenu pod okiem specjalisty, nie ma się szczególnie czego obawiać. Niemniej jednak, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zawsze istnieje, a w przypadku niektórych jest nawet dosyć duże. Część z nich, jak już zresztą wspomniano, może być bardzo groźna. Do najczęściej występujących efektów ubocznych należą:

  • drżenie mięśni
  • trzęsące się ręce
  • tachykardia
  • podenerwowanie
  • nadciśnienie krwi

Efektem przedawkowania lub zbyt długiego stosowania clenbuterolu mogą być natomiast:

  • bóle w klatce piersiowej
  • wymioty
  • bezsenność

Spostrzeżenie skutków ubocznych powinno skłonić do zastanowienia się nad odstawieniem clenu lub przynajmniej zmniejszeniem dawki. Jeśli konsekwencje zażywania leku są poważne, należy natychmiast zaprzestać zażywania i skonsultować się ze specjalistą. Zignorowanie niepożądanych objawów może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby, wystąpienia nieodwracalnych chorób układu krążenia, a nawet do zawału mięśnia sercowego.

Mocne i słabe strony clenu

Clenbuterol z pewnością jest środkiem, który posiada szereg zalet. Nie jest jednak pozbawiony również wad.

Zalety:

  • szybki efekt
  • skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej
  • silne pobudzenie całego organizmu
  • zwiększenie wydolności oddechowej

Wady:

  • groźne skutki uboczne
  • możliwość łatwego przedawkowania