Witamina A jest to grupa związków chemicznych, które określa się mianem retinoidów. Najważniejszą z pośród licznych substancji najistotniejszą rolę odgrywa retinol. Ważnym jest podkreślenie, że jest to witamina, która rozpuszcza się w tłuszczach. Witamina A szczególnie ceniona jest w kosmetyce. Odgrywa istotną rolę jeśli dbamy o włosy, paznokcie, to dzięki niej stają się one lśniące i zdrowe. Jest to witamina która została odkryta jako pierwsza na świecie, często określana jest mianem witaminy młodości. Dzięki jej stymulującym właściwością zauważa się istotny wpływ na zmniejszenie powstających wraz z wiekiem zmian skórnych. Wywiera ona istotny wpływ na regenerację gdyż oddziałuje podczas tworzenia się i wzroście nowych komórek. Jest to niezwykle ceniona witamina, której wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego jest bardzo duży. Ilość tej witaminy ulega spadkowi w wyniku wpływu promieniowania UVA, w efekcie obserwuje się problemy nie tylko o charakterze dermatologicznym  – nadmierne łuszczenie skóry, zrogowacenia, ale także skutki mogą być dużo bardziej dotkliwe ponieważ pojawić mogą się problemy i zaburzenia widzenia. Ważnym jest to, że witamina A uznawana jest za jedną z najlepiej przebadanych substancji, a jej właściwości przeciwzmarszczkowe nie mają sobie równych. Witamina ta szczególnie polecana jest osobą zmagającym się z trądzikiem. Wykazano znaczący wpływ tej witaminy u osób, które stosowały ją w procesie leczenia tego schorzenia. Dzieje się tak, dlatego, że witamina ta ma wpływ na dojrzewanie i podziały komórkowe, a co za tym idzie sprzyja odnowie komórkowej skóry.

Witamina A, retinol, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jej biologiczne aktywne formy to: retinol, retinal, kwas retinowy. Retinol należy do prekursorów retinoidów, które powstają również z prowitamin α i β-karotenu. Najbardziej aktywną formą witaminy A jest kwas retinowy.

http://bonavita.pl/witamina-a-dzialanie-niedobor-i-nadmiar-zrodla-witaminy-a

Witamina A, retinol, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jej biologiczne aktywne formy to: retinol, retinal, kwas retinowy. Retinol należy do prekursorów retinoidów, które powstają również z prowitamin α i β-karotenu. Najbardziej aktywną formą witaminy A jest kwas retinowy.

http://bonavita.pl/witamina-a-dzialanie-niedobor-i-nadmiar-zrodla-witaminy-a

Jak działa witamina A

Zauważa się, że witamina A pełni funkcję antyoksydacyjną oraz regeneracyjną w organizmie ludzkim. Wykazuje się, że ma ona znaczący wpływ na narząd wzroku. Wykazuje też ważne znaczenie w kwestii wzrostu kości oraz zębów. Właściwy poziom tej witaminy w organizmie człowieka jest istotny dla wzmocnienia skóry, a także prawidłowiej budowy naskórka, włosów a także paznokci. Często zauważa się, że przyczyną łamliwości paznokci bywa właśnie niedobór tej witaminy, co wiąże się z konieczności suplementacji i dodatkowego dostarczania jej w postaci tabletek. Ponadto witamina A bierze udział w metabolizmie białek, ma także wpływa na produkcję RNA. W wyniku badań wykazano także jej znaczący wpływ podczas profilaktyki nowotworowej. Dzięki niej wspomagana jest ochrona nabłonka dróg oddechowych, co korzystnie wpływa na  ochronę przed infekcjami bakteryjnymi. Ważnym jest zatem to, że witamina A pomaga w utrzymaniu należytej kondycji nabłonka, przez co bywa nazywana witaminą antyinfekcyjną.

  Witamina A w diecie sportowca

Odpowiedni poziom witamin jest konieczny do zachowania odpowiedniego stanu zdrowia oraz kondycji. Jest to kwestia bardzo istotna dla każdego człowieka, jednak szczególnie sprawa wygląda jeśli chodzi o osoby trenujące regularnie. Zapotrzebowanie na niezbędne składniki i witaminy jest w tym przypadku nieodzownym elementem osiągania właściwych wyników, oraz prawidłowego przebiegu procesu regeneracji po wysiłku. Ważne zatem jest odpowiednie suplementowanie wszystkich podstawowych witamin, także witaminy A, która odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ze względu na to, że bierze ona udział w odnowie komórkowej, podkreślić należy jej wartość w przypadku osób aktywnych fizycznie. Należy jednak pamiętać, że nadmierne ilości witaminy A w organizmie mogą przynieść skutek odwrotny d zamierzonego, ponieważ witamina ta, stosowana w nadmiarze jest szkodliwa. Pamiętać należy również, że witamina A rozpuszczalna jest w tłuszczach, więc w diecie ubogiej w tłuszcze należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zbilansowanie diety pod względem tej witaminy. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie dochodzi do mikro urazów na poziomie komórkowym. Niezbędna jest zatem prawidłowa regeneracja, która nie może odbyć się bez właściwego poziomu tej witaminy. Faktem jest, że wraz z wiekiem jej poziom w organizmie spada, powstają wtedy przebarwienia. Odpowiednia suplementacja tej witaminy może wpływać korzystnie na wyrównanie lub nawet eliminację tego typu dolegliwości. Witamina A polecana jest zdecydowanie osobom chcącym cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem skóry, paznokci i włosów, ale osobom chcącym cieszyć się dobrym wzrokiem. Podkreślić należy, że prawidłowa odnowa komórkowa jest bardzo ważna w przypadku każdego człowieka, jednak dużo większe znaczenie odgrywa w przypadku osób aktywnych fizycznie, regularnie trenujących, gdyż zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze wzrasta proporcjonalnie do podejmowanego wysiłku. Zatem obok właściwego dostarczania pozostałych witamin i składników odżywczych pamiętać należy również o korzyściach płynących z utrzymywania właściwego poziomu witaminy A w organizmie.

Skutki niedoborów witaminy A w organizmie

Witamina A w organizmie ludzkim odgrywa niezwykle istotną funkcję. Jej niedobory rozpoznawane były już w starożytności i objawiały się przede wszystkim w problemach związanych ze wzrokiem. Stwierdzono już wtedy, że zbyt niski poziom tej witaminy  prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, które określano mianem kurzej ślepoty lub ślepoty zmierzchowej. Niedobory wyrównywano wtedy poprzez podawanie wątroby w  postaci surowej lub ugotowanej. Ponadto zauważa się, że niedobór wiąże się z szerszymi konsekwencjami. U pacjentów u których stwierdzono zbyt niski poziom tej witaminy obserwowano zanikanie nabłonków oraz charakterystyczne łuszczenie się skóry. Istotnym jest jednak, że nie tylko niedobory tej witaminy bywają dla człowieka niebezpieczne, jak również jej nadmiar. Należy podkreślić, że podczas stosowania kuracji z udziałem retinolu  niezbędnym jest korzystanie z kremów z filtrem UV, z tego względu, że jest to substancja fototoksyczna. W kontakcie z promieniowaniem UV dojść może wtedy do powstania podrażnień i przebarwień na powierzchni skóry. Dlatego produkty w postaci kremów zawierające w swoim składzie retinol zaleca się stosować na noc, by uniknąć kontaktu z promieniowaniem UV, w ciągu dnia należy natomiast bezwzględnie używać kremów ochronnych z filtrem. Jest to ważne dla tego, że retinol wykazuje zdolności kumulowania się w obrębie skóry, a jego działanie o charakterze fototoksycznym widoczne może być nawet przez okres dwóch tygodni od zastosowania kuracji. Retinol nie jest wskazany do stosowania u kobiet w ciąży, a kolejnym z niepożądanych efektów jego stosowania może być pojawienie się nadmiernego łuszczenia i rogowacenia skóry.

Produkty w których naturalnie występuje witamina A

Źródłem z którego dostarczać można witaminę A dla człowieka są produkty takie jak wątroba i podroby, najwięcej jednak znajduje się jej w tranie rybim, jest to aż 30mg/100g. Godnymi wskazania jest masło, jaja, słodkie ziemniak, marchew, jarmuż, szpinak a także dynia oraz liście brokułu. Do podstawowych Źródeł pochodzenia witaminy A zalicza się grupę jarzyn, w których zawarte są karotenoidy – głównie podkreśla się tu znaczenie marchwi i pomidorów. Wiadomo także, że beta karoten pochodzenia roślinnego jest głównym źródłem form aktywnych tej witaminy. Człowiek dostarczając go z pożywienia przekształca go w retinal za pośrednictwem enzymu dioksygenazy beta karotenowej. Tak więc organizm ludzki jest zdolny do wyprodukowania tej witaminy z tak zwanych żółtych barwników.