Testosteron to męski hormon płciowy. Często kojarzony jest tylko z siłą i mięśniami, jednak tak naprawdę jego odpowiedni poziom jest ważny także dla innych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Jest to hormon, który wpływa przede wszystkim na płodność, libido, ogólne zdrowie seksualne. Dla sportowców i kulturystów utrzymanie jego optymalnej ilości w ciele jest niezbędne dla rozwijania masy mięśniowej i budowania siły. Nawet dla osób niezwiązanych ze sportem, zachowanie równowagi hormonalnej ma wpływ na ogólny stan zdrowia, dlatego istotne jest zadbanie o gospodarkę hormonalną.

Współcześnie jednak, coraz więcej mężczyzn ma problemy z poziomem testosteronu. Choć obecność tego hormonu w męskim organizmie maleje z roku na rok, jednak, na szczęście, istnieje kilka sposobów na zatrzymanie tego procesu. Dzięki kilku naturalnym metodom można w bezpieczny sposób wpłynąć na zwiększenie poziomu testosteronu, a tym samym zwiększyć przyrost tkanki mięśniowej.

Naturalne sposoby na zwiększenie testosteronu

1. Zdrowo się odżywiaj.

W obecnym świecie, gdzie wszyscy żyją w pośpiechu, zdrowe odżywianie się często przegrywa z fast foodami, które można spotkać na każdym rogu w mieście. O wiele szybciej można kupić też przetworzoną żywność w sklepie niż samodzielnie przygotować pełnowartościowy posiłek. Istnieje jednak wiele przepisów, które pozwolą na zmianę swojej diety, niedużym kosztem i niewielkim nakładem pracy – wystarczy chcieć. 

Dlaczego warto zrezygnować z niezdrowego jedzenia? Wszystkie produkty przetworzone mają ogromną ilość kalorii, cukru i tłuszczu, co przyczynia się do przybierania na wadze, a w konsekwencji do otyłości. Nadwaga obniża poziom testosteronu, lepiej więc kierować się w życiu zasadami zdrowego żywienia.

2. Ćwicz regularnie.

Systematyczne wykonywanie różnych aktywności fizycznych korzystnie wpływa na obecność testosteronu w organizmie. Najlepiej skupić się na treningach siłowych i wytrzymałościowych, które pozwolą nie tylko na utrzymanie ciała w odpowiedniej kondycji, ale także pomogą zwiększyć poziom testosteronu.

3. Wysypiaj się.

Odpowiednia ilość snu (dla osób dorosłych jest to co najmniej 7 godzin w ciągu doby) sprawia, że gospodarka hormonalna nie zostaje zachwiana. Regularne niedosypianie skutkuje obniżeniem się poziomu testosteronu. Ważne jest także zachowanie schematu odpoczynku, tzn. chodzenie spać i wstawanie o podobnych porach. Organizm, który jest wypoczęty, a oprócz tego, przyzwyczajony do funkcjonowania w określonych godzinach, produkuje więcej testosteronu niż organizm osoby, która nie zwraca uwagi na to, ile śpi i o jakiej porze się kładzie.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla zwiększenia naturalnej produkcji testosteronu jest spanie od 8 do 9 godzin na dobę. Co najmniej godzinę przed pójściem spać należy wystrzegać się spożywania obfitych posiłków, tak, by cały organizm mógł odpocząć (w tym także odpocząć od procesów trawiennych).

4. Pozbądź się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

W wielu miejscach można przeprowadzić badania, dzięki którym poznaje się przydatne i wiarygodne informacje, takie jak: masa ciała, procent tkanki mięśniowej i procent tkanki tłuszczowej. Zachowanie odpowiednich proporcji między tymi trzema elementami jest podstawową formą dbania o własne zdrowie i zachowanie optymalnego poziomu testosteronu w organizmie.

Jeśli procent tkanki tłuszczowej przewyższa określoną normę, warto zastanowić się nad sposobami utraty nadprogramowych kilogramów, takimi jak wyżej wymieniona dieta lub ćwiczenia (wytrzymałościowe i siłowe). Wraz ze schudnięciem, naturalny poziom testosteronu rośnie.

5. Zapewnij organizmowi więcej cynku.

Cynk to pierwiastek chemiczny, który w większości kojarzony jest z pozytywnym wpływem na system odpornościowy oraz stan skóry, włosów i paznokci. Okazuje się, że suplementacja cynkiem prowadzi także do uzyskania pozytywnych efektów związanych ze wzrostem poziomu testosteronu. Nie dotyczy to tylko osób, które cierpią na niedobór cynku (choć warto sprawdzić, czy to nie ten problem powoduje obniżenie poziomu testosteronu), ale wszystkich, którzy naturalnym sposobem chcą zwiększyć poziom tego hormonu w swoim organizmie.

Cynk dostępny jest zarówno jako suplement diety, np. w kapsułkach, ale także w niektórych produktach mięsnych (głównie w mięsie czerwonym) lub owocach morza.

6. Jedz ostrygi.

Ostrygi to właśnie te owoce morza, które pomogą naturalnie zwiększyć poziom testosteronu ze względu na wysoką zawartość cynku. Dodatkowo, jako zaletę ostryg można wymienić także niską zawartość tłuszczu. Są więc bezpiecznym pokarmem dla osób, borykających się z nadwagą i cierpiących z powodu niedoboru cynku. Te wszystkie elementy skutecznie wpływają na podwyższenie hormonu testosteronu. Jest to metoda całkowicie naturalna i bezpieczna, a pierwsze efekty widać już po miesiącu regularnego spożywania ostryg.

7. Rób intensywne treningi interwałowe.

Intensywne treningi interwałowe (z ang. HIIT, czyli High Intensity Interval Training) polegają na ćwiczeniu naprzemiennie w różnych tempach – raz szybko, raz wolno. Początkowo wysiłek fizyczny musi cechować się wysoką intensywnością, następnie należy przejść do wysiłku bardziej miarowego, spokojnego, a później znów dążyć do osiągnięcia maksymalnej prędkości.

Intensywne treningi interwałowe opierają się na zasadzie szybko-wolno-szybko przez kilka serii ćwiczeń, które wpływają na podniesienie poziomu testosteronu w organizmie.

8. Nie zapominaj o relaksie.

Większość osób żyje obecnie w biegu, ciągle gdzieś się spieszy i nie ma chwili na odpoczynek. Życie jednak nie powinno opierać się na stresie i negatywnych emocjach. Choć momentami jest to nieuniknione, warto czasami znaleźć czas dla siebie i odpocząć od codziennych wyzwań i obowiązków. Najlepiej znaleźć

Relaks jest organizmowi niezbędny do usunięcia z organizmu kortyzolu, hormonu, który pojawia się w organizmie wraz ze stresem. Kortyzol przyczynia się do blokowania działania testosteronu, wpływa na zmęczenie, znużenie i spowalnia procesy metaboliczne. W skrócie, wywołuje wszystko, co szkodzi organizmowi, dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na odpoczynek i odcięcie się od negatywnych emocji. Poziom testosteronu może zwiększyć się tylko w wypoczętym, zrelaksowanym ciele.

9. Wprowadź do diety buzdyganek naziemny.

Buzdyganek naziemny (znany również jako Tribulus Terristris) to jeden z najpopularniejszych składników suplementów diety dla mężczyzn, chcących podnieść poziom testosteronu. Jest to roślina ziołowa, występująca głównie na obszarze Azji, Afryki oraz Australii, a także na niektórych terenach Europy Środkowej. Oprócz podwyższenia poziomu testosteronu, buzdyganek naziemny ma również inne właściwości zdrowotne, takie jak: zwiększenie libido i popędu seksualnego, ogólna poprawa samopoczucia.

Buzdyganek naziemny można wprowadzić do diety jako suplement. Ze względu na jego powszechne stosowanie, nie ma trudności z jego dostępnością. Warto jednak kupować ten suplement u zaufanych i sprawdzonych producentów, tak, by być pewnym jego bezpieczeństwa i braku skutków ubocznych.

10. Jedz zdrowe tłuszcze.

Nie wszystkie tłuszcze są dla organizmu człowieka szkodliwe. Wprost przeciwnie – spożywanie tłuszczów wielonienasyconych jest zdrowe i pozytywnie wpływa na poziom testosteronu. Zdrowe tłuszcze można znaleźć m.in. w rybach, orzechach czy oliwie z oliwie.