Wszyscy fani sportu i aktywności fizycznej z pewnością słyszeli o HGH, czyli hormonie wzrostu. Głównie jest on kojarzony jako doping stosowany przez sportowców w celu uzyskania większej wydajności organizmu i oszukaniu rywali, ale czy wiesz, że HGH stosowane z rozsądkiem daje wiele czystych korzyści dla organizmu i wspomaga go ? Hormon wzrostu jest produkowany naturalnie w naszym mózgu a konkretnie przysadce mózgowej. U dzieci i młodzieży powstaje go najwięcej, a u dorosłych wytwarzanie jest już dużo mniejsze.

Badania nad hormonem wzrostu trwają już od wielu lat, a pierwszą syntetyczna wersje przebadano, wprowadzono i zatwierdzono w latach 80 tych. Korzyści z jego stosowania jest wiele. Wpływa on na regenerację komórek, przyspiesza wzrost i pozwala utrzymać organizm w dobrej formie fizycznej. Wspomaga też pracę mózgu i innych ważnych narządów. W tym artykule przedstawiamy 9 korzyści, jakie płyną ze stosowania HGH.

 

Hormon wzrostu można podawać w większych dawkach w ramach wspomagania odchudzania i budowy masy mięśniowej. Mniejsze dawki stosuje się, aby uzyskać efekt ogólnej dobrej kondycji fizycznej oraz powstrzymać procesy starzenia. Hormon ten stosować można u dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednym z najsłynniejszych przypadków jest najlepszy piłkarz świata, jakim jest Lionel Messi — któremu podawano HGH już w bardzo wczesnym wieku.

1. Zwiększona siła mięśni

HGH znacząco wpływa na zwiększenie siły mięśni i ich przyrost. Hormon stymuluje powstawanie kolagenu w mięśniach szkieletowych i ścięgnach poprawiając w ten sposób ich wydajność. International Journal of Endocrinology przeprowadził badania naukowe na ten temat. Podzielił on losowo grupę mężczyzn na dwie części. Jedna z nich otrzymała terapię HGH a druga placebo. Po 6 miesiącach u grupy zażywającej hormon odnotowano znaczny przyrost mięśni oraz większą wydajność organizmu.

2. Lepsze leczenie złamań

Podczas badań HGH odkryto, że hormon w bardzo pozytywny sposób wpływa na leczenie złamań. Odbywa się to poprzez szybszą regeneracji kości. Stosowany miejscowo znacznie przyspiesza proces zrostu. Bardzo korzystną cechą tego zjawiska jest to, że podawanie hormonu nie powoduje znaczących i odczuwalnych zmian w ogólnym funkcjonowaniu organizmu.

3. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej — odchudzanie
Hormon wzrostu jest bardzo pomocny również podczas odchudzania. Wpływa on na lipolizę i procesy związane z rozpadem tkanki tłuszczowej. Ten aspekt również został poddany szczegółowym badaniom. Terapia okazała się bardzo skuteczna, a podczas niej badana grupa zwiększyła masę mięśniową. HGH wpływa również na zwiększenie naturalnego wydzielania hormonu, co z kolei jest bardzo korzystne dla organizmu. Takie właściwości powoduje, że HGH może być stosowany jako specyfik terapeutyczny pomagający odchudzanie i pobudzając organizm do lepszego działania.

4. Mocniejsze kości

Jedną z głównych i podstawowych korzyści HGH jest szybszy wzrost oraz wzmocnienie kości. Ten wpływ szczególnie odnotowuje się w okresie dojrzewania. Hormon stymuluje powstawanie IGF-1, który wytwarzany jest przez wątrobę i rozpuszcza się we krwi. Osoby starsze borykają się ze zmniejszonym naturalnym wytwarzaniem HGH. Jest to właśnie przyczyną zmniejszania się masy kostnej. Odpowiednia stymulacja pozwana nawet w dorosłym wieku na utrzymanie korzystnej wielkości kości.

5. Zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Niedobór HGH prowadzi do częstszego występowania chorób sercowo-naczyniowych a w konsekwencji krótszego życia. Podawanie HGH zmienia korzystnie metabolizm i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Tę właściwość potwierdziły Szwedzkie badania na grupie osób z niedoborem hormonu wzrostu.

6. Poprawa zaburzeń erekcji

Hormon wzrostu jest bardzo pomocny również w tej dziedzinie. HGH wpływa na rozwój płciowy u mężczyzn oraz samą erekcję. Badania na grupie mężczyzn potwierdziły, że podanie hormonu wzrostu poprawiło lub umożliwiło wzwód i erekcje. HGH wpływa na ciała jamiste, co z kolei zwiększa możliwości erekcji. Wyniki badania w jasny sposobów wskazały, że HGH może być naturalnym lekiem na impotencję.

7. Zmniejszenie otyłości

Niedobór hormonu wzrostu może powodować otyłość brzuszną. Zastosowanie HGH i przeprowadzenie terapii dowiodło, że pozytywnie wpływa na zmniejszenie poziomu tego rodzaju otyłość. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism przeprowadził badanie na grupie mężczyzn w wieku 48 – 66 lat. 9-miesięczna kuracja spowodowała zmniejszenie otyłości brzusznej oraz spadek ciśnienia krwi. Kolejną pozytywną wiadomością był fakt zwiększonej reakcji na insulinę, co bezpośrednio wpływa z kolei na otyłość.

8. Lepszy nastrój

Hormon wzrostu pozytywnie wpływa również na psychiczną stronę funkcjonowania organizmu. Oprócz poprawy nastroju podczas stosowania HGH odnotowano także zwiększone możliwości poznawcze mózgu. Badanie zostało przeprowadzone na Litwie w ciągu 6 miesięcy. Osobom z niedoborem hormonu podawano go regularnie. Po zakończeniu terapii odnotowano znaczny wzrost ogólnego dobrego samopoczucia oraz zwiększone możliwości przyswajania informacji. HGH może zatem być stosowany równie w leczeniu psychiki.

9. Lepszy sen

Do kolejnych korzyści, które płyną ze stosowania HGH, można dodać lepszy sen. Hormon wzrostu jest uwalniany w dużej mierze tuż po rozpoczęciu snu i w ciągu jego pierwszej fazy. Badania naukowców z Chicago wskazało, że osoby pracujące na nocną zmianę lub studenci zarywający noce mieli znacznie mniejszy poziom HGH. Wpływa to z kolei na trudności ze snem.

 

Niedobór Hormonu wzrostu u człowieka

Niedobór HGH powoduje liczne zaburzenia na wielu polach. Jest on zależny od wieku czynników a intensywność skutków od indywidualnych predyspozycji organizmu. U dzieci objawy różnią się od tych występujących u dorosłych. Głównym efektem braku HGH jest wolniejszy wzrost. Twarz dziecka może wyglądać znacznie młodziej, dojrzewanie może zostać opóźnione, a wzrost włosów może być nieprawidłowy. Niedobór HGH wpływa też na powstawanie otyłości brzusznej. Dorośli niemający odpowiedniego poziomu HGH są narażeni na depresję impotencje, zmniejszone właściwości pamięciowe, utratę masy mięśniowej, brak koncentracji, suchą skórę, zmęczenie, choroby sercowo-naczyniowe, zwiększony cholesterol, zmniejszoną gęstość kości czy otyłość brzuszną.

Wpływ hormonu na wzrost u mężczyzn i kobiet

Kobiety produkują więcej hormonu wzrostu niż mężczyźni, jednak obie grupy stosują go, aby pozytywnie wpływać na pewne rejony własnego ciała. Kobiety zażywają HGH, aby poprawić jakość skory, spowolnić starzenie, wspomagać utratę masy ciała i uniknąć osteoporozy. Mężczyźni stosują go zwykle po 35 roku życia, kiedy widoczne są pierwsze efekty jego niedoboru. Wspomaganie się HGH ma na celu poprawę kondycji fizycznej, lepszy porost włosów, lepszą pamięć, zwiększenie libida czy przyrost masy mięśniowej.

Jak zwiększyć naturalne wydzielanie się HGH ?

Aby nie musieć przechodząc terapii hormonalnej, istnieje kilka naturalnych sposobów na zwiększenie HGH w organizmie. Pierwszy z nich to intensywne ćwiczenia fizyczne. Już 10 minut treningu powyżej poziomu zmęczenia powoduje znaczny przyrost HGH. Drugim i trzecim sposobem jest zażywanie l-glutaminy i l-argininy. Ten pierwszy związek sprawia, że ćwiczenia są intensywniejsze a l-arginina, powoduje znaczne zwiększenie samoistnego wydzielania się HGH. Czwartym sposobem jest zażywanie A-GPC (alpha-glycerylphosphorylcholine), który powoduje, że po intensywnym wysiłku poziom HGH jeszcze bardziej wzrasta. Piątym sposobem jest śmiech. Może on powodować zwiększenie wydzielania się hormonu wzrostu nawet o 30%. Szóstym sposobem jest dbanie o wątrobę. To ona w głównej mierze odpowiada za wytwarzanie substancji i jeśli będzie funkcjonowała poprawnie, to hormon również będzie wydzielany w odpowiednich ilościach. Siódmym i ostatnim naturalnym sposobem jest utrzymanie poprawnego poziomu witaminy C. Naukowcy odkryli bezpośrednie powiązanie HGH właśnie z tą witaminą.

 

Zażywanie HGH ma wiele pozytywnych skutków. Pomaga zwiększyć wydajność ciała oraz poprawić ogólną funkcjonowanie organizmu. Dla osób niepotrzebujących zwiększonej ilości i posiadania tego hormonu wystarczą naturalne środki stymulacji HGH. Jeśli zaś konieczne jest mocniejsze działanie na polu wytwarzania hormonu, można podawać go w formie sztucznej. Proces ten powinien być ściśle kontrolowany, gdyż mogą wystąpić różne skutki ucznie. Są nimi najczęściej — powiększone palce, zespół cieśni nadgarstków czy niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu organów wewnętrznych. Zmniejszenie dawki HGH zatrzymuje skutki uboczne. Hormon wzrostu jest jednym z najważniejszych w naszym organizmie, a utrzymanie jego prawidłowego poziomu zapewnia komfortowe i zdrowe funkcjonowanie.