To ciasto swój intensywny czerwony kolor zawdzięcza nietypowemu dodatkowi – pieczonemu burakowi. Dzięki temu nie trzeba już dodawać żadnych sztucznych barwników, a i zawartość cukru w kawałku ciasta jest dużo mniejsza. Burak jest w smaku niemal niewyczuwalny, jednak jeśli z jakichś powodów nie chcesz go dodawać, można go zastąpić upieczonym batatem i odrobiną czerwonego barwnika.
Składniki

80 g czekoladowej odżywki białkowej
1/3 szklanki stewii
1/4 szklanki mąki kokosowej
1/4 szklanki mąki z tapioki
2 łyżki gorzkiego kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
2 upieczone buraki
1/2 szklanki odtłuszczonego jogurtu typu greckiego
1/2 szklanki białek z jajka (ilość z ok. 3 dużych jajek)
1/2 szklanki musu jabłkowego (można użyć kupnego, bądź rozgotować obrane jabłka w garnuszku z odrobiną wody)
1 łyżka ekstraktu waniliowego
2 łyżeczki octu jabłkowego

Składniki na polewę z serka kremowego

ok. 170 g niskotłuszczowego serka kremowego
1/3 szklanki erytrytolu
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Przygotowanie

Rozpocznij od nagrzania piekarnika do 200 stopni Celsjusza. Obrane i pocięte na mniejsze kawałki buraki zawiń w folię aluminiową i piecz półtorej do dwóch godzin, aż będą miękkie przy nakłuciu widelcem. Możesz również upiec je wcześniej, nawet dnia poprzedniego.

Następnie ostudzone buraki zmiksuj blenderem na jednolitą masę z mokrymi składnikami – jogurtem, białkami, musem jabłkowym, ekstraktem i octem.

W osobnej misce wymieszaj pozostałe suche składniki i połącz z mieszanką buraczaną trzepaczką bądź łyżką aż do uzyskania gładkiej, bezgrudkowej masy.

Przelej do tortownicy o średnicy 22,5 cm bądź do dwóch foremek lub ramekinów o boku 16 cm i piecz w 180 stopniach przez 35-45 minut. Ciasto jest gotowe, gdy wykałaczka wetknięta w nie wychodzi sucha.

Gdy ciasto się piecze, w międzyczasie wymieszaj ze sobą składniki na polewę i wstaw do lodówki.

Ostudzone ciasto przekroić na dwa blaty (jeśli jest pieczone w tortownicy – nie ma takiej potrzeby, gdy od razu pieczemy w dwóch formach), przełożyć połową kremu z lodówki, a resztę wyłożyć na wierzch. Można ozdobić wiórkami czekolady czy nawet owocami.
Czas i trudność przygotowania

Czas przygotowania to ok. 3 godziny plus czas potrzebny na pieczenie i studzenie, tak więc od momentu rozłożenia składników na blacie do momentu otrzymania kawałka ciasta dzieli nas ok. 4 godziny.

Ciasto mimo tego, że składa się z wielu składników, nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, a największa trudność do przekrojenie upieczonego ciasta na blaty. Dlatego poradzi z nim sobie nawet laik, jeśli tylko posiada dostęp do blendera.