Bloker kortyzolu

Co to jest ten kortyzol ? I dlaczego mówią o nim hormon stresu ?

Kortyzol jest najważniejszym glukokortykoidem, synteza kortyzolu przebiega w warstwie kłębkowatej kory nadnerczy. Stężenie wolnego kortyzolu zależy od trybu dnia, a za jego kontrole odpowiada centralny układ nerwowy. Rano mamy najwyższe stężenie kortyzolu we krwi ,a najniższe natomiast w godzinach nocnych. Hydrokortyzon wywiera w naszym organizmie rożne, zróżnicowane role, ale najważniejsza jest ta która nas najbardziej interesuje , a jest związana z metabolizmem białek, nasilając rozpad miedzy innymi białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych. Wzrost stężenia owego hormonu powoduje ujemny bilans azotowy w naszym organizmie, efektem tego jest działanie kataboliczne.

Kortyzol jest hormonem steroidowym, ale nic nie ma wspólnego z hormonami płciowymi takimi jak testosteron, czy u kobiet estrogen i nie posiada żadnego działania anabolicznego wręcz przeciwnie. Tak więc jeśli działa katabolicznie na tkankę mięśniowa, to znaczy że niszczy nasze mięsnie, a wiadomym jest że trzeba temu zapobiec.

Podczas bycia na tzw. “Cyklu” obniżamy poziom kortyzolu i stwarzamy dogodne środowisko do rozrastania się mięsni, a co kiedy jesteśmy na “Odbloku” ? Po zaprzestaniu brania sterydów anabolicznych niestety ale narażamy się na duży wzrost kortyzolu, co wiąże się z częściową utrata zdobytych podczas cyklu mięsni. Można oczywiście temu zapobiec, stosując odpowiednią kurację PCT, czyli podając syntetyczne hormony i nie tylko. Bardzo duża rolę na przebieg cyklu , jak i po cyklu odgrywa odpowiednia dieta i trening, pamiętajmy że po cyklu już nie potrzebujemy takiej liczby kalorii jak podczas cyklu jak i intensywności treningu.

Co do blokowania kortyzolu możemy zastosować.:

Małe dawki Metanabolu 5-10 mg codziennie, rano i co ważne po posiłku.

Clenbuterol / Salbutamol są dobrymi antykatabolikami z racji tego ze clen ma dłuższy okres półtrwania w organizmie nadaje się do tego celu zdecydowanie lepiej.
Oba beta mimetyki są dobrymi transporterami kreatyny do mięśni a wiec warto, a więc musimy do nich dołączyć kreatynę , co do dawkowania to CLEN 20-40 mcg codziennie , systemem przemiennym 2 tygodnie bierzemy , 2 tygodnie nie. Do tego 10 gram kreatyny każdego dnia.

Kolejnym blokerem jest Aminoglutetimid – Cytadren .

Przy czym jest to środek dla bardzo ZAWANSOWANYCH SPORTOWCÓW , jest bardzo NIEBEZPIECZNY dlatego nie polecam go , w artykułach w internecie znalazłem sporo informacji o nim zamieszcze je tutaj ku przestrodze :

– Zdecydowanie środek nie dla amatorów, jest bardzo niebezpieczny , bardziej niż insulina/DNP.
– Może nawet doprowadzić do śmierci klinicznej, zabieranie się za ten środek bez kortyzonu jest po prostu bez sensu.
– W medycynie Cytadren używany jest do walki z rakiem piersi u kobiet i nowotworów gruczołu krokowego .
– Lek może doprowadzić do upośledzenia sprawności psychofizycznej i może nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, przełomu nadnerczy , a co najgorsze bez ostrzeżenia !!!
– Dawki używane w medycynie są kilkukrotnie większe niż te, które maja zastosowanie wśród sportowców, zwykle jest to 250-750mg w dawce dzielonej .
– Aminoglutethimide obniża skutecznie, kortyzol i estrogen.
– Stwarza świetne warunki do anabolizmu.

Żaden normalny , mądry człowiek nie brałby amino tylko dlatego aby uchronić się przed działniem estrogenu ; ginekomastia, retencja wody itd. W tym wypadku lepiej zastosować podstawowe inhibitory aromatazy – Anastrozole/Letrozole/Exemestane .
Pamiętajmy że są łagodniejsze i bezpieczniejsze środki niż Aminoglutetimid – Cytadren!!!!

A oto lista bezpieczniejszych środków:

Phosphatidyl Serine

-Jest to fosfatydyloseryna , ma ona czynny udział w budowaniu i poprawnym działaniu błony komórkowej, buduje matryce kości reguluje rytm serca i głównie stosuje się go jako lek pobudzający zanikającą pamięć.
-Dla nas ma głownie zastosowanie jako bloker kortyzolu
-Dawki to 500 do 1000 mg codziennie, im większa dawka tym oczywiście bardziej blokuje hydrokortyzon. W dodatku jest całkowicie bezpieczny i nie blokuje innych hormonów.
-A co super na plus to wzmacnia organizm i pozwala na szybsza regeneracje.

Aby zapobiec niszczeniu mięsni , pamiętajmy że musimy dopracować naszą dietę i trening do perfekcji. Należy pamiętać ze efektem końcowym tego co zyskaliśmy podczas cyklu jest to co zostało nam po nim na kilka miesięcy po odstawieniu.

A to takie krótkie podsumowanie :

Metanabol w dawce 5-10mg codziennie ,ale nie dłużej niż 2 miesiące
Clenbuterol 20-40mcg + 10g kreatyny codziennie , clen systemem 2tyg brać/nie brać.
– Phosphatidyl Serine w dawce 500 do 1000mg codziennie