Boldenon

jeden z najbardziej popularnych a zarazem najskuteczniejszych sterydów anabolicznych. Ze względu na swoje właściwości cieszy się dużą popularnością zarówno wśród zawodowych kulturystów, jak wśród amatorów pragnących skutecznie przyspieszyć proces rozbudowy swojej sylwetki. Boldenon jest zaliczany do tak zwanych sterydów nowej generacji, będących zaawansowanymi pod względem chemicznym formułami, które pozwalają osiągnąć precyzyjnie określone efekty, nie powodując przy tym jednocześnie niepożądanych z punktu widzenia kształtowania sylwetki rezultatów ubocznych, tak jak ma to miejsca w przypadku starszych, “tradycyjnych” sterydów anabolicznych, takich jak na przykład wciąż cieszący się bardzo dużą popularnością wśród początkujących adeptów kulturystyki Metanabol. W przypadku stosowania Boldenonu podstawowym, kardynalnym rezultatem jest bardzo wyraźna poprawa tak zwanej definicji mięśni, czyli ich gęstości, twardości oraz rzeźby. Z tego powodu, Boldenon jest powszechnie stosowany przez profesjonalnych kulturystów w fazie przygotywania się do zawodów sylwetkowych. Jest to również anabolik o niezwykle uniwersalnym działaniu, który może być z dużym powodzeniem stosowany zarówno w procesie budowania masy mięśniowej, jak i w fazie redukcji. Co więcej, rezultaty przyjmowania Boldenonu można w dużej mierze modyfikować poprzez łączenie go z innymi anabolikami. Najczęściej są to takie sterydy, jak Winstrol, Primobolan, Testosteron, Trenbolon czy Stanazolonem.

Charakterystyka produktu

Jak wspominano, Boldenon stanowi jeden z najbardziej uniwersalnych a zarazem najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych sterydów anabolicznych, jakie są aktualnie dostępne na rynku. Podstawowa zaleta a zarazem najważniejszy rezultat cyklu przy użyciu Boldenonu to bardzo wyraźna poprawa definicji mięśni, czyli ich rzeźby oraz gęstości. Badania dowodzą, że anaboliczne działanie Boldenonu jest nawet do 7 razy mocniejsze, niż ma to miejsce w przypadku Testosteronu, czyli substancji bardzo podobnej do Boldenonu pod względem struktury chemicznej. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku ogromnej większości sterydów anabolicznych, Boldenon działa przede wszystkim na zasadzie stymulowania procesów odkładania się cennego nitrogenu w mięśniach a także stymulację procesów syntezy i resyntezy białek a także niektórych innych składników odżywczych. Boldenon wpływa również dodatnio na bilans azotowy, dzięki czemu jednym z jego efektów jest wyraźny przyrost siły a także wytrzymałości mięśniowej.

Bardzo często uważa się, że Boldenon z chemicznego punktu widzenia niewiele różni się od pozostałych, znacznie słabszych anabolików, jednak cechuje się o wiele mocniejszym działaniem. Według tego mniemania, Boldenon byłby więc po prostu wyższą, bardziej zaawansowaną formą na przykład Testostorenu. Badania nie potwierdzają jednak tego rodzaju przekonań na temat charakterystyki oraz działania Boldenonu. W rzeczywistości, steryd ten wykazuje o wiele szersze, bardziej zaawansowane i bardziej skomplikowane pod względem chemicznym działanie na nasz organizm, niż ma to miejsce w przypadku słabszych anabolików.

Jednym z niezwykle istotnych rezultatów przyjmowania Boldenonu jest wyraźny wzrost apetytu podczas trwania cyklu. Oznacza to, że w trakcie przyjmowania Boldenonu będziemy jeść o wiele więcej, niż zazwyczaj. Jeżeli naszym pokarmem będą przede wszystkim produkty wysokobiałkowe, proteiny dostarczane w ten sposób organizmowi zostaną przez Boldenon w dużej mierze przekształcone w suchą, twardą masę mięśniową.

Z chemicznego punktu widzenia unikatowe w porównaniu do innych sterydów działanie Boldenonu na ludzki organizm wynika w głównej mierze z faktu, że steryd ten nie jest pośredniczony przez formę 5-alpha-zredukowną, lecz sam bierze udział w procesie wytwarzania w organiźmie o wiele mocniejszej, bardziej efektywnej pod względem anabolicznym formę 5-alpha-zredukowaną  znaną jako dihydroboldenon.

Kolejną, niezwykle cenną i wartością z punktu widzenia rezultatów właściwością Boldenonu jest jego niewielka aromatyzacja estrogenu. Można powiedzieć, że pod tym względem Boldenon jest sterydem idealnie wyważonym, ponieważ aromatyzacja estrogenu nie jest dostatecznie duża, aby powodować negatywne efekty uboczne, a jednocześnie wystarczająca do osiągnięcia silnych efektów anabolicznych. W ten sposób dochodzi do powstawania suchej masy mięśniowej bez takich ubocznych rezultatów, jak zwiększona retencja wody w mięśniach czy otłuszczenie. Co również istotne, badania wskazują, że Boldenon może odpowiadać także za proces regeneracji zasobów glikogenu w mięśniach a także stymulować wytwarzanie hormonu wzrostu w organiźmie.

Inny ciekawy i swoisty rezultat przyjmowania Boldenonu to stymulacja wydzielania erythropoeitiny w nerkach. Erythropoeitina, bardziej znana jako EPO, jest substancją, która powoduje bardzo wyraźny wzrost wytrzymałości mięśniowej, przez co jest powszechnie stosowana w takich dyscyplinach sportowych, jak na przykład kolarstwo.

Zastosowanie

Jak wspominano, działanie Boldenonu jest niezwykle szerokie. Można używać tego sterydu zarówno w procesie budowy masy mięśniowej, jak i w fazie robienia rzeźby. W tym ostatnim przypadku Boldenon najczęściej jest łączony z innymi anabolikami, takimi jak przede wszystkim Winstrol czy Primobolan. W przypadku pracy nad rozbudową masy mięśniowej Boldenon bardzo często stosuje się jednocześnie z Testostorenonem lub Anadrolem.

 

Dawkowanie

Standardowo dawkowanie Boldenonu oscyluje w granicach 300 – 400 mg tygodniowo, podawanych w jednej iniekcji. Wielu kulturystów uważa jednak, że Boldenon przynosi najlepsze efekty przy wykorzystaniu fazy ładowania: w takim wypadku przez pierwsze 2 tygodnie stosuje się zwiększoną dawkę w wysokości 600 – 800 mg na tydzień, zaś przez pozostałą część cyklu używa się dawki standardowej, czyli 300 do 400 mg tygodniowo. Standardowa długość cyklu z użyciem Boldenonu wynosi od 10 do 12 tygodni. W przypadku zaawansowanych zawodników zarówno długość cyklu, jak i dawkowanie mogą wyglądać odmiennie, jednak osoby początkujące lub średniozaawansowane nie powinny przekraczać dawek określanych jako standardowo(to samo tyczy się długości trwania cyklu).

 

Zalety

Boldenon to nowoczesny, niezwykle efektywny steryd anaboliczny, który cieszy się ogromną popularnością wśród kulturystów zwłaszcza z tej przyczyny, że oferuje liczne i zróżnicowane zalety przy jednoczesnym niemal całkowitym braku poważniejszych niepożądanych efektów ubocznych. Najważniejsze zalety Boldenonu to:

– Wyraźne zwiększenie twardości oraz poprawa rzeźby mięśni

– Przyrost suchej, beztłuszczowej masy mięśniowej

– Zwiększenie apetytu

– Niewielka aromatyzacja estrogenu

– Stosunkowo niewielka hepatotyksyczność

– Efekty antykataboliczne wynikające z dodatniego wpływu na zapasy glikogenu w mięśniach

– Zwiększenie siły, wytrzymałości mięśni a także ogólna poprawa kondycji organizmu

Wady

Boldenon jest zaawansowanym chemicznie anabolikiem, który praktycznie nie wykazuje wad lub negatywnych skutków ubocznych. Dla niektórych użytkowników problemem może być wyraźnie, czasami wręcz nadmiernie zwiększony apetyt, jednak jest to w dużej mierze sprawa indywidualnych predypozycji oraz preferencji(zwiększenie apetytu stanowi wadę jedynie z punktu widzenia komfortu osoby będącej na cyklu; z punktu widzenia rezultatów anabolicznych jest to zaleta).