Chude kotlety schabowe

Czas przygotowania: 5 min,

Całkowity czas wraz ze smażeniem: 15 min.

Stopień trudności: łatwe.

Składniki na kotlety schabowe:

4 pokrojone płaty mięsa schabowego bez odpadków, lub polędwicy wieprzowej ,

2 łyżki sosu słodko-kwaśnego,

4 łyżki niskokalorycznego keczupu,

1 łyżka chili w proszku,

1 łyżka octu jabłkowego,

1 łyżka brązowego cukru.

Przygotowanie

Wymieszaj ocet jabłkowy razem z brązowym cukrem oraz sosem słodko – kwaśny. Dodaj niskokaloryczny keczup oraz proszek chili. Wszystko wymieszaj w małej misce. Mamy gotową marynatę.

Następnie umieść kotlety schabowe, lub polędwicę wieprzową w dużej, zamykanej torebce foliowej do pieczenia.

Wlej do torby marynatę i przykryj nią kotlety. Ważne jest aby marynata pokrywała całą powierzchnię mięsa, gdyż marynaty mają za zadanie zmiękczyć powierzchnię mięsa oraz nadać mu odpowiedni smak i aromat. Jeśli chcemy wydobyć lepsze smaki i większy aromat z marynat, wówczas mięso należy po nadcinać przed polaniem go marynatą. Woreczek foliowy szczelnie zamknij.

Pozostawić dla odpowiedniego zamarynowania przez co najmniej 4-6 godzin w lodówce. Odpocznij i po tym czasie przejdź do kolejnego kroku.

Rozgrzej grill lub patelnię na średnim ogniu. Zamarynowane kotlety wyciągnij z lodówki i układaj na patelni lub grillu.

Smaż zamarynowane kotlety na grillu lub patelni przez około 5 min z każdej strony.

Gotowe! Smacznego.

Uwagi:

Chude kotlety schabowe stanowią przyjemną odmianę od jedzenia kurczaka. Niewiele osób wie, że najdrobniejsze kawałki z polędwicy wieprzowej są mniej kaloryczne od tradycyjnych udek z kurczaka, tak więc jedząc chude kotlety schabowe nie powinieneś czuć się winny. Akurat w przypadku tych chudych kotletów schabowych ich kaloryczność jest porównywalna do kotleta z piersi z kurczaka, dlatego jedząc kotlety wieprzowe od czasu do czasu na pewno nie przytyjesz. Podobnie jest w przypadku wszystkich mięs. Zawsze przed smażeniem, lub ugotowaniem należy przyciąć nadmiar tłuszczu, wówczas ich kaloryczność zostaje maksymalnie obniżona. Chude kotlety schabowe zwłaszcza z grilla są pikantne i smaczne. W przypadku patelni, najlepiej jest używać takiej, na której nie trzeba dodatkowo dodawać tłuszczu, lub korzystać z patelni grillowej.