Co można jeść po treningu aby zyskać masę

Ważne jest abyśmy po treningu dostarczyli do swojego organizmu odpowiednie wartości odżywcze. Już w trakcie posiłku ,zaczyna się czas regeneracji, który dzięki odpowiedniemu posiłkowi usprawnimy już na początkowym etapie. Pamiętajmy o tym że jako osoby aktywne fizycznie powinniśmy jeść dużo. Wieczorny posiłek to nic złego pod warunkiem, że trening odbywa się późnym wieczorem. Dieta to jednak fundament w każdej dyscyplinie sportowej .

Na początku zacznijmy od tego , że przed każdym treningiem powinniśmy zjeść posiłek. Jest to bardzo ważne, ponieważ da on nam siły do wykonania treningu. Wprawdzie posiłek przed aerobami można sobie odpuścić, niemniej jednak takie odstępstwa od normy należy podeprzeć odpowiednim doświadczeniem czy też po konsultacjach z trenerem jeżeli nas prowadzi.

A więc co mamy jeść, aby mieć energię w trakcie treningu ? Najlepszym produktem są wtedy dla nas węglowodany złożone, zawierają one chociażby takie produkty jak: makarony, ziemniaki czy inne składniki pochodzenia roślinnego. Węglowodany złożone w wyniku ich wydłużonego procesu trawiennego podtrzymują dłużej dodatni bilans energetyczny przed jak i w trakcie treningu.

Krótko po treningu, czy też dowolnej aktywności fizycznej w naszym organizmie dochodzi do tzw. okna anabolicznego.
Oznacza to nic innego, jak to że organizm zgłasza zapotrzebowanie na dodatkowy po treningowy posiłek, który ma być dodatkowym strzałem niezbędnych makroskładników.
Taki dodatkowy posiłek, podkręca nam tempo funkcjonowania i również metabolizm, którego funkcją jest spalanie energii w postaci dostarczonego produktu spożywczego.

Badania wykazały że już 15 minut po treningu powinno się więc zjeść posiłek, który zostanie szybko przyswojony przez nasz organizm. Nieważne jest to, czy ćwiczymy się rano, czy wieczorem. A co dodatkowo musimy pamiętać że należy również około 60–90 minut po pierwszym posiłku zjeść kolejny, aby nasz organizm mógł w pełni wykorzystać potencjał, jaki otwiera okres anaboliczny utrzymujący się do 2 godzin po treningu.

Jeśli nie będziemy dostarczali jakichkolwiek składników, wówczas katabolizm naszego organizmu się pogłębi, czyli tak prościej nastąpi spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej oraz, to czego nie chcemy czyli, zjadanie własnych mięśni.

Co możemy jeść po treningu?

Kiedy zakończymy trening siłowy to w ciągu 10–15 minut powinniśmy zjeść produkt który zawiera łatwo przyswajalne białko. Najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie odżywka białkowa, najlepiej izolat ze względu na bardzo krótki czas wchłaniania. Białko powinniśmy rozrabiać z wodą – jest to ważne zwłaszcza w okresie około treningowym.

Po wypiciu białka kiedy zostają nam do zrobienia jeszcze aeroby możemy udać się np. na bieżnię. Tam spędzamy około 15–30 minut. Po treningu aerobowym również następuje czas , abyśmy zjedli kolejne danie, ale już nie białko, tylko węglowodany.

Plusem jest to, iż po wzmożonej aktywności fizycznej możemy zjeść praktycznie każdy rodzaj węglowodanów. Niektórzy sportowcy jedzą po treningu gorzką czekoladę ze względu na to, że szybko zaspokaja ich zapotrzebowanie na zastrzyk energii oraz nie zawiera w sobie dużo tłuszczów.

Ale najlepszym wyborem wydaje się według badań, zjedzenie odpowiedniej ilości białego ryżu. Jeśli nie mamy go przygotowanego, to zawsze w drodze na trening można zakupić banana.

Pamiętajmy aby unikać tłuszcze.

W posiłkach tuż po treningu nie powinno być tłuszczów. Jest to ważne, ponieważ tłuszcze w tym okresie zbędnie opóźniłyby wchłanianie wyżej wspomnianych makroskładników, zwłaszcza węglowodanów, na które panuje bardzo duże zapotrzebowanie po treningu.

Warto wspomnieć również o tym, że posiłek po treningowy, który przedstawiliśmy powyżej, należy jeść tylko i wyłącznie w dni treningowe. Jeśli więc prowadzimy zbilansowaną dietę, to pomimo niedostarczenia tłuszczów w tym posiłku zaspokoi się zapotrzebowanie na nie z pomocą pozostałych dań w ciągu dnia.