MGF jest mechanicznym czynnikiem wzrostu, jest pewnym wariantem genu IGF , co wpływa na zwiększenie liczby komórek macierzystych w mięśniach oraz regeneruje włókna. Ten proces powoduje wzrost mięśni u dorosłych. Naturalne MGF jest stabilne i nie podróżuje po naszym krwiobiegu. Natomiast syntetyczny MGF na bazie wody, gdy podaje się go domięśniowo, przemieszcza się do krwi. MGF stabilne w krwiobiegu jest tylko przez kilka minut.
Pegilacja jest aktem załączającym glikol polietylenowy (PEG) strukturę do innej większej cząsteczki (w tym przypadku, MGF). PEG działa jako powłoka ochronna i w teorii ma za zadanie to, że umożliwia MGF bezpieczne przemieszczanie w strumieniu krwi.

MGF jest produkowany biologicznie, gdy włókna mięśniowe są rozbijane przez opór np. podnoszenie ciężarów. Efektem tego jest silny czynnik wzrostu mięśni. MGF stymuluje wzrost mięśni, tworząc nowe włókna mięśniowe, sprzyja retencji azotu i zwiększa syntezę białek. Związek ten jest powszechnie stosowany do ogólnego wzrostu mięśni oraz promowania rozwoju w częściach ciała, które nie są na równi z pozostałymi częściami ciała. Rezultaty zwykle zależą od dawki. Lepiej na spalanie tłuszczu i wytrzymałość jednak wpływa IGF-1 , jednak przy wzroście siły i masy mięśniowej lepsze rezultaty ma PEG MGF.
Sam PEG jest bezpieczny do stosowania i nie zauważono agresywnych i widocznych skutków ubocznych. PEG nie rozkłada się w organizmie, przenika (w stanie nienaruszonym) z moczem lub kałem.

Charakterystyka z badań laboratoryjnych:

W badaniach przeprowadzonych na starszych gryzoniach, stwierdzono że redukcja włókien mięśniowych w ich starszych mięśniach okazała się być skutkiem zmniejszenia aktywności komórek satelitarnych. Po osiągnięciu pewnej wielkości, efekt wzrostu został zahamowany. W chwili przyjmowania MGF, komórki satelitarne został aktywowane i przerost mięśni u dojrzałych osobników został kontynuowany.
W badaniach doświadczalnych, w których MGF podawano domięśniowo, nastąpił wzrost o 20% w stosunku do masy włókien mięśniowych w ciągu 2 tygodni. W dalszych badaniach które trwały 4 miesiące IGF powoduje 25% wzrost masy mięśni. MGF okazał się silniejszy niż IGF-1, a na pewno szybszy w działaniu.

Spora część sportowców którzy brali PEG MGF , twierdzą że teoria , teorią a praktyka, praktyką.

Chociaż stwierdzono że PEG MGF działa lepiej i stabilniej niż np. samo MGF które aby zapewnić te same wyniki musi być dawkowane w większej ilości.

Myślę, że Pegilacja czyli PEG jest rzeczywiście użytecznym dodatkiem do MGF jeśli są odpowiednio stosowane. Jeśli założymy, że PEGilacja przedłuży żywotność MGF w organizmie chociaż na chwilę, wtedy możemy uznać te połączenie i efekty z niego płynące za użyteczne. Jest nawet lepsze niż samo regularne MGF.

Według opinii sportowców którzy stosowali PEG MGF, najbardziej efektywne jest łączenie PEG MGF w połączeniu a nie zamiast np. IGF-1. Jeżeli chcemy używać samo MGF to najlepiej brać peptyd w dni wolne od treningu co da nam dodatkowy wzrost.