A co to jest ten odblok i po co ?
Czasem wspominam końcówkę lat 90 w Polsce, kiedy moi koledzy stojąc przed blokiem zagłębiali się w tematykę „koksów” i jak by tu być szybko dużym i silnym.
Nikt z nas nie myślał o skutkach ubocznych sterydów , do głowy by nie przyszło że są takie zasady jak długość dawkowania środków , po cyklu trzeba doprowadzić gospodarkę swojego organizmu do prawidłowego stanu. Po jakimś czasie padały pytania , co z moimi jajami ? Coś dziwnego dzieje się z moimi piersiami , co to ta ginekomastia? Żeby uniknąć problemów po kuracji sterydowej jak i w czasie jej trwania zapoznajmy się z podstawowymi zagadnieniami.

Clomid, kiedy i po co?

Clomid to potoczna nazwa cytrynianu klomifenu (Clomiphene Citrate). Jest to lek wydawany na receptę dla kobiet z problemami z owulacją. Clomid jest syntetycznym estrogenem.
Sterydy niestety mają skutki uboczne, a zwłaszcza te z rodziny androgenów, powodują zastopowanie własnej produkcji testosteronu. Pamiętajmy że kiedy osoba stosująca sterydy kończy ich zażywanie kończy, nasza naturalna produkcja testosteronu nie istnieje, a w tym samym czasie poziom sterydów w organizmie zmniejsza się, co skutkuje tym że współczynnik kataboliczny , organizm znajduje się w stanie katabolizmu co przejawia się utratą nabytej masy mięśniowej i jej jakości.
Clomid działa w ten sposób że stymuluje podwzgórze, które to z kolei mobilizuje przedni płat przysadki mózgowej do uwalniania hormonów gonadotropowych. Hormony te to folikulotropina (FSH) i hormon luteinizujący (LH – inaczej hormon pobudzający komórki śródmiąższowe ). FSH pobudza nasze jądra do produkcji testosteronu, zaś LH stymuluje je do jego sekrecji. Ten mechanizm sprzężenia zwrotnego znany jest jako układ podwzgórze – przysadka – jądra. Mechanizm sprzężenia zwrotnego przyczynia się do produkcji testosteronu i wzrostu jego poziomu w naszej krwi, co w początkowym etapie rekompensuje nam zakończenie cyklu i dzięki niemu minimalizuje skutki w postaci utraty masy mięśniowej po zaprzestaniu zażywania sterydów anabolicznych.
Pamiętajmy jednak o tym że każdy steryd jest inny a skutki zamknięcia układu podwzgórze-przysadka-jądra zależna jest od długości i dawkowania w cyklu sterydowym. Ma to wpływ na dobranie odpowiedniej dawki środków odblokowujących.

Kolejną zaletą Clomidu jest to że działa jako antyestrogen. Clomid jest słabym estrogenem syntetycznym, który łączy się z receptorami estrogenowymi znajdującymi się w komórkach. Minimalizuje to negatywne skutki cykli sterydowych takie jak: ginekomastia , retencja wody, które są wynikiem obecności w naszym organizmie estrogenów aromatyzujących z dawkowanego podczas cyklu testosteronu.
Jednak należy dodać że jako antyestrogen ,Clomid nie jest zbyt mocny, stąd nie powinniśmy tylko na nim polegać, jeśli stosujemy mocne sterydy androgenne, które mocno aromatyzują, to powinniśmy przemyśleć czy może zastosować Arimidex , Aromasin czy też Nolvadex, które mają lepsze działanie antyestrogenne.
Pametajmy że  Clomid nie pobudza do uwalniania własnego testosteronu, a działa na zasadzie redukcji inhibicji estrogenowej do czego przyczynił się cykl sterydowy. Clomid blokuje receptory estrogenowe w sutkach, co skutkuje blokowaniem rozwoju ginekomastii. Clomid redukując inhibicję podwyższonego poziomu estrogenów, pozwala poziomowi LH powrócić do normalnego stanu, co normalizuje nasz własny poziom testosteronu.

Co do rozpoczęcia zażywania  Clomidu zwykle podaje się go według okresu półtrwania najdłużej działającego środka który był brany w cyklu.
Często jednak pamiętajmy że Clomid stosowany jest po jak i w czasie trwania kuracji sterydowej.
W czasie brania sterydów , w naszym organizmie wzrasta poziom androgenów powodując, iż receptory są bardziej aktywne, a poprzez HPTA dają sygnał jądrom. Sygnał ten powoduje że jądra przestają produkować testosteron. Gdy w naszym ciele jest  o wiele wyższy poziom androgenów i tak długo jak jest on wystarczająco wysoki, Clomid nie pomoże w podtrzymaniu produkcji testosteronu.
Jedynym efektem brania Clomidu podczas cyklu są jego właściwości androgenne.
Także mimo tego że Clomid można zażywać w trakcie i po , odpowiednim czasem do rozpoczęcia brania jest weryfikacja naszego cyklu bo  jest to zależne od branych sterydów , które mają różne okresy półtrwania , i to decyduje kiedy mamy rozpocząć dawkowanie. Pamiętajmy że musimy odczekać aż poziom androgenów w krwiobiegu spadnie,wtedy efektywność działania clomidu jest najlepsza.
Dawkowanie Clomidu to również sprawa otwarta i tak jak wspominaliśmy wcześniej czas i dawkowanie zależne jest od branych przez nas sterydów.
Okres półtrwania Clomidu to około 5dni , dzięki temu nie ma  potrzeby rozbijania dawki w ciągu dnia. Jeśli zażywane przez nas środki anaboliczne były bardzo mocno androgenne np. sustanon lub nandrolon , dawkowanie rozpoczynamy 3 tygodnie po ostatniej iniekcji , mocnym uderzeniem w postaci nawet 300mg w dzień 1 , następnie przez 10 dni dawkujemy 100mg dziennie , kończąc na 50mg przez kolejne 10 dni.

Kolejnym środkiem który opiszę w artykule to  HCG.

Co do HCG to musimy wiedzieć że bardzo często sama wiedza i stosowanie tego środku w sporcie jest błędne. Poniższy opis rozwieje większość wątpliwości.
Skrót HCG oznacza ludzką gonadotropinę łożyskową i nie jest to steryd, lecz naturalny hormon białkowy, który rozwija się w łożysku ciężarnej kobiety w czasie ciąży, HCG sprawuje w tym czasie kontrolę nad hormonami matki.
Działanie HCG u mężczyzn zbliżone jest do funkcjonowania LH, stymulującego komórki Leydiga w jądrach do produkcji testosteronu . HCG wśród sportowców a w szczególności  przedstawicieli kulturystyki jest wykorzystywane w czasie długich i ciężkich cykli sterydowych, po to by zachować wielkość jąder , lub poprawić ich stan , jak i poprawić ich gabaryty , czy też powrócić do stanu sprzed cyklu. HCG to taka przeprawa przed rozpoczęciem kuracji takimi środkami jak Clomid. Gonadotropina łożyskowa doprowadza do „naprawy” jąder i poprawienia ich objętości tak żeby były przygotowane pod kurację clomidem aby nasze jądra wytwarzały odpowiednią ilość własnego testosteronu.
HCG nie odbudowuje naturalnej produkcji testosteronu, ale jest wspaniałym fundamentem do odbloku aby nasz własny testosteron w przyszłości był na odpowiednio wysokim poziomie.
Z obserwacji lekarzy wynika że najlepiej HCG podawać w czasie cyklu , dzięki HCG unikniemy atrofii jąder , jak i skorygować wcześniej istniejący problem.

Jak brać HCG ?

Zaobserwowano że mniejsze dawki podawane częściej w czasie cyklu dają lepsze rezultaty niż podawanie HCG po zakończeniu cyklu.
Dawkowanie  w granicach 500 I.U. a 1000 I.U. dziennie bądź też co 2 dni w dwutygodniowym okresie dają bardzo dobre rezultaty. Dozy te są wystarczające, aby uniknąć / skorygować atrofię jąder nie narażając nas na ryzyko ginekomastii, oraz przy mniejszych dozach minimalizujemy ryzyko stałego zablokowania receptorów LH w naszych jądrach.
Hcg jest w postaci proszku, który musimy wymieszać ze sterylna wodą która jest już w zestawie. Jeżeli chodzi o przechowywanie to po rozrobieniu HCG powinno być przechowywane w lodówce i zużyty jak najszybciej (średnio parę dni).

Tamoxifen (Nolvadex)  i Proviron

Proviron jest sterydem androgennym, który nie posiada żadnych właściwości anabolicznych.Jako lek stosowany jest antyestrogen, który ma za zadanie zapobiegać aromatyzacji do estrogenów. Zaobserwowano również  że posiada utwardzający efekt. Proviron zapobiega tworzeniu się estrogenów. Gdy w organizmie występuje  niższy poziom estrogenów, sportowcom dzięki Provironowi udaje się zapobiec znacznej retencji wody, zmniejszyć ryzyko ginekomastii.
Proviron jest popularny jako antyestrogen używany po cyklu na sterydach anabolicznych. W medycynie, lek ten jest używany w celu zwiększenia produkcji spermy i usunięcia zaburzeń seksualnych u pacjentów płci męskiej. Niekiedy proviron przypisywana jest kobietą które mają problemy menstruacyjne. U mężczyzn , jedynie zastępuje poziom androgenów, niestety nie  leczy problemów związanych z niską produkcją testosteronu. Obniżenie ilości estrogenów w organizmie skutkuje podwyższoną aktywnością układu podwzgórze – przysadka – jądra. Był okres kiedy  Proviron był zażywany przez sportowców przez cały rok, co miało na celu zwiększenia twardości umięśnienia, niestety ten okres ma już za sobą. Należy pamiętać że skutkiem ubocznym provironu są niestety bolesne erekcje. Wynika to z tego, iż erekcja, która może trwać nawet parę dni może spowodować uszkodzenie penisa.
Dawkowanie najczęściej polecane dla sportowców to dawka rzędu 25 – 200 mg dziennie, kulturyści często łączą proviron z nolvadexem , ale o tym będzie poniżej.
Nolvadex inaczej Tamoxifen jest antyestrogen. W sumie to Nolvadex jest antagonistą estrogenów, co oznacza, że stopuje estrogen w receptorach.  Ponieważ wiele cykli sterydowych aromatyzuje,to musimy uważać i starać się kontrolować feminizujące efekty uboczne. Faceci zazwyczaj mają niski poziom estrogenów, a w czasie cyklu z SAA z powodu aromatyzacji poziom estrogenów niebezpiecznie wzrasta. Może to  doprowadzić do takich  objawów jak :odkładanie tłuszczu, retencja wody i ginekomastia.
Tamoxifen blokuje receptory estrogenowe, dlatego pamiętajmy że nagłe odstawienie tego środka spowoduje opróżnienie receptorów i feminizacje ciała.
Gdy zakończymy cykl sterydowy  poziom naszego testosteronu w organizmie jest obniżony, a poziom estrogenów jest za wysoki , a niestety sam tamoxifen pomoże nam tylko w blokowaniu receptorów estrogenowych. Dlatego po cyklach sterydowych tak ważne jest odblokowanie , abyśmy zachowali w jak najlepszej formie , efekty zdobyte na kuracji.
Pamiętajmy że odblok , jego czas i dawkowanie zależne są od przebytej kuracji SAA. Sportowcy często w ostatnim tygodniu cyklu zaczynają brać HCG oraz dodają do tego 25mg Provironu / 10 – 20 mg Nolvadexu 1 – 2 razy dziennie. Sam Nolvadex podwyższa produkcję własnego testosteronu, podobnie jak robi to HCG,a daje nam to że większość przyrostów z SAA zostaje zachowana. Wiele osób dodaje Clomid do ich odbloku po cyklu zaczynając 6-10 dni po skończeniu HCG które zazwyczaj brane jest przez okres 2 tygodni.
Wysokie dawki Nolvadexu mogą zahamować produkcję naturalnego testosteronu. Dzieje się tak dla tego, iż enzym niezbędny do jego produkcji jest zablokowany.
Tamoxifen często dodawany jest przez sportowców do cyklu gdzie były wykorzystywane silne środki jak np. testosteron, masteron lub takich, które stymulują receptory progesteronowe np. Anadrol. Osoby które mają tendencję do ginekomastii obowiązkowo powinny zażywać Nolvadex.