Peptydy z definicji są organicznymi związkami chemicznymi. Powstają na skutek połączenia się dwóch lub kilku aminokwasów za pomocą wiązania peptydowego. Krótkie peptydy, czyli takie, które osiągają długość dziesięciu reszt aminokwasów nazywane są oligopeptydami, natomiast posiadające dłuższe łańcuchy określane są jako polipeptydy lub też białka. Specjaliści z dziedziny chemii dokonali podziału i kwalifikacji peptydów. Jednym z popularniejszych, zwłaszcza wśród sportowców jest peptyd określany jako GHRP-2.

Czym jest peptyd GHRP-2?

Budowa GHRP-2 opiera się na połączeniu wielu aminokwasów za pomocą stabilnych wiązań peptydowych. Jego masa cząsteczkowa wynosi 817,9, a wzór sumaryczny, jakim jest określany to C45H55N9O6. Peptyd kwalifikowany jako GHRP-2 jest swojego rodzaju stymulatorem hormonu wzrostu. Jego działanie jest szczególnie widoczne podczas obserwacji pracy przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Stymulacja tych dwóch ośrodków sprawia, że organizm rozpoczyna wzmożoną produkcję hormonu wzrostu. Fakt ten jest szczególnie korzystny dla sportowców. Dodatkowym działaniem peptydu GHRP-2, poniekąd ubocznym, jest  przyrost tkanki mięśniowej, bez rozbudowy tkanki tłuszczowej. Prościej mówiąc, działanie peptydu powoduje rozrost samych mięśni. Używanie GHRP-2 jest bezpieczne i nie niesie niebezpiecznych skutków ubocznych. W środowisku osób, którym zależy na szybkim przyroście mięśni szkieletowych, jest jednym z najczęściej wybieranych substytutów diety.

Peptyd GHRP-2 posiada także inne, pozytywne działania na organizm ludzki. Efektem jego przyjmowania jest wpieranie i naprawianie układu odpornościowego, który dzięki stosowaniu peptydu, sprawniej radzi sobie z zwalczaniem wirusów i bakterii, a także szybciej radzi sobie z likwidowaniem i naprawianiem uszkodzonych komórek. Dodatkowo normalizuje i usprawnia pracę organów wewnętrznych. Dzięki niemu są w stanie łagodzić wewnętrzne stany zapalne, a także zwiększają wydolność swojej pracy. Dzięki takiemu zastosowaniu, możliwe jest opóźnienie starzenie się organizmu, a także zapobieganie objawów złej pracy organów.

Stymulacja przysadki mózgowej przez GHRP-2 dodatkowo oddziałuje też na ciśnienie krwi. Reguluje jego poziom, a wszelkie zaburzenia skutecznie niweluje. Przyczynia się także do regulacji temperatury ciała, nie pozwala na przegrzewanie się organizmu podczas treningu oraz wspiera procesy termoregulacyjne. Dodatkowo popularne zakwasy są dzięki GHRP-2 rzadsze, a ból po wysiłku znacznie mniej odczuwalny. Kolejnym pozytywnym działaniem peptydu jest regulacja poziomu wody. Zaburzona gospodarka wodno – elektrolitowa przyczynia się do zatrzymywania wody w ciele oraz nieprawidłowego przepływu limfy. Stosowanie GHRP-2 skutecznie niweluje ten problem, a także zapobiega jego powstawaniu.

Dodatkowym działaniem peptydu o nazwie GHRP-2 jest nasilanie wewnętrznych procesów syntezy białek. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie produkcji somatostatyny, która odpowiedzialna jest za blokowanie pracy przysadki mózgowej. Ponadto nasila ilość produkowanej przez organizm IGF – 1, czyli somatomedyny. Namnożenie ilości tej substancji intensywnie stymuluje wzrost mięśni oraz przeprowadza procesy naprawcze uszkodzonych tkanek.

W jaki sposób oraz jakiej ilości przyjmuje się peptyd GHRP-2

Peptyd GHRP-2 jest substancją chemiczną, którą dostarcza się do organizmu poprzez iniekcję podskórną, czyli zastrzyk. Aby przygotować roztwór do wstrzykiwania GHRP-2 należy połączyć z wodą. W tym celu najpierw należy zaopatrzyć się w wodę destylowaną, najlepiej kupioną w ampułkach. Przygotowując roztwór, należy za pomocą delikatnego, powolnego mieszania łączyć ze sobą obie substancje do całkowitego rozpuszczenia sproszkowanego peptydu. Proporcje gotowego roztworu do podania powinny zawierać pięć miligramów peptydu oraz dwa mililitry wody. Strzykawka, jaka jest idealna do wykonania iniekcji, to dokładnie taka, jak w przypadku podawania insuliny. Zastrzyk należy wykonać podskórnie, najlepiej w okolicy brzucha.

Istotne jest, aby wykonać zastrzyk przed jedzeniem, a po jego wykonaniu nie spożywać pokarmów przez około trzydzieści minut. Po osiągnięciu zauważalnych, pierwszych efektów można stopniowo zwiększać dawkę peptydu w roztworze. Osoby, które zaczęły przyjmować GHRP-2, powinny stosować jedną iniekcje na dobę, osoby średniozaawansowane mogą pozwolić sobie na dwie dawki w stosunku 24 godzin, zaś osoby zaawansowane mogą przyjmować 3 dawki, ale w odstępie co najmniej ośmiu godzin.

Ilość peptydu, który zostanie rozpuszczony w wodzie destylowanej, powinna być zależna od masy ciała osoby, intensywności oraz liczby treningów oraz ogólnego stanu zdrowia i wydolności organizmu.

Jakie pozytywne działanie daje stosowanie peptydu GHRP-2?

Działanie peptydu GHRP-2 przy regularnym stosowaniu niesie szereg pozytywnych działań na organizm. Jego głównym działaniem jest solidne pobudzenie hormonu wzrostu, poprzez stymulację przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Pozwala to osobom trenującym siłowo rozbudować tkankę mięśniową bez wzmacniania tkanki tłuszczowej. Kolejnym atutem jest zmniejszenie łaknienia. Pozwala to osobie trenującej na ograniczenie ilości spożywanych posiłków, a także pozwala na zaspokajanie głodu odpowiednią ilością kalorii. Jego działanie pozwala na skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, co pozwala na nieobciążanie układu sercowo – naczyniowego.

Udział peptydu GHRP-2 w beztłuszczowym procesie wzrostu masy mięśniowej pozwala na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Ciało zyskuje lepszy wygląd bez utraty wyrzeźbionych mięśni. Przy regularnym stosowaniu dochodzi do rozpadu tłuszczowych komórek. Używany przez sportowców dodatkowo zwiększa wydolność mięśni podczas wykonywania treningu siłowego, co pozwala na zwiększenie ilości treningów lub ich intensywności. Dodatkowo peptyd posiada silne działanie przeciwzapalne. Pozwala to na ugaszanie zmian zapalnych w zarodku. Dotyczy to zarówno zapalenia w mięśniach, jak i organach wewnętrznych. GHRP-2 wpływa także na gęstość układu kostnego, co pomaga zapobiegać chorobom, takim jak osteoporoza, a dodatkowo wzmacnia kości. Odnotowuje się również jego pozytywny wpływ na sprawność stawów. Maź stawowa jest lepiej produkowana, a w starszym wieku peptyd skutecznie zwiększa jej jakość.

Sportowcy, ze względu na aktywności jakie uprawiają, często mają problemy skórne. Stosowanie peptydu GHRP-2 skutecznie redukuje stany zapalne na twarzy. Dodatkowo poprawia elastyczność naskórka oraz nadaje mu zdrowy i witalny wygląd. Pozytywnie wpływa także na zmarszczki, skutecznie je spłyca i poprawia kontur twarzy.

Jednym z najbardziej pożądanych efektów zażywania GHRP-2 jest podwyższenie poziomu homeostazy w organizmie. Jest to możliwe dzięki ogromnej stymulacji podwzgórza przez peptyd. Homeostaza pozwala na zatrzymanie hormonów, które blokują wydzielanie hormonów, które odpowiadają za rozrost mięśni.

Peptyd GHRP-2 – jakie są działania niepożądane?

Przyjmowanie peptydu GHRP-2 w odpowiedniej dawce, dostosowanej do indywidualnych potrzeb sprawia, iż efekty uboczne pojawiają się niezwykle rzadko albo prawie wcale. Każda osoba, która przyjmuje peptyd musi zachować wszelkie środki ostrożności, co dotyczy także samodzielnego zwiększenia dawki GHRP-2. Najbardziej szkodliwe zazwyczaj jest gwałtowne i duże zwiększenie dawki.

Najczęściej występującymi efektami ubocznymi przyjmowania peptydu są bóle nadgarstków oraz mrowienie i drętwienie kończyn. Łatwo pomylić te objawy z skutkiem przetrenowania, dlatego należy bacznie obserwować swój organizm podczas zmiany ilości przyjmowanego peptydu. Podczas nieprawidłowego przyjmowania suplementu może pojawić się także nadmierne zmęczenie oraz zwiększona senność.

Długość nieprzerwanego przyjmowania peptydu GHRP-2 nie może być dłuższa niż trzy miesiące. Po upływie tego okresu należy zastosować przerwę, która nie powinna być krótsza niż czternaście dni. Istotną kwestia jest także przechowywanie preparatu. Powinno się go przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej w lodówce lub zimnym pomieszczeniu. Bardzo ważnym aspektem w kwestii bezpieczeństwa jest tez pochodzenie. Peptyd GHRP-2 należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych sklepów, które posiadają dobre opinie.