David Laid jest postacią, która wywołała spore poruszenie w mediach na całym świecie. Oficjalny kanał na YouTube młodego, 20-letniego Amerykanina na chwilę obecną posiada ponad 600 tysięcy subskrypcji i łącznie prawie 100 milionów odtworzeń zamieszczanych filmów. I to wcale nie dlatego, że jest nastoletnią gwiazdą popu, w której kochają się fanki na całym świecie. Kim jest zatem David Laid?

 

Amerykański kulturysta gwiazdą social media

David Laid zasłynął, dzięki opublikowaniu swojego filmu, na którym pokazuje ogromną przemianę (naturalną, jak sam podkreśla w udzielanych wywiadach), jaką przeszedł w przeciągu zaledwie trzech lat. Nagranie pełne jest wcześniejszych zdjęć Davida jako bardzo szczupłego, wręcz anorektycznie wyglądającego, młodego chłopca, a następnie przedstawia coraz większe zmiany, jakie zachodziły w jego ciele wskutek intensywnego treningu. Na koniec widać kilka krótkich ujęć Davida podnoszącego spore ciężary, co świadczy, że nie tylko posiada wspaniałą rzeźbę, ale również nieprawdopodobną wręcz siłę, biorąc pod uwagę zarówno jego masę, jak i wiek.

Przykłady? Oto kilka z jego osiągnięć:

  • wyciskanie na klatę – niecałe 177 kg
  • martwy ciąg w wersji sumo – ok. 288 kg

Nic więc dziwnego, że jego nagranie na stronie głównej w chwili obecnej ma niespełna 28 milionów wyświetleń, a liczba ta stale rośnie.

Jak stwierdził, jego motywacją była chęć nabrania masy mięśniowej, a źródłem inspiracji do codziennych ćwiczeń – poradniki fitness na YouTube, które oglądał każdego dnia przed i po powrocie do domu ze szkoły i siłowni. Uważa, że dzięki temu uzyskał fenomenalne sylwetkę i pewność siebie.

Laid jest nie tylko kulturystą i celebry tą mediów społecznościowych, ale również modelem fitness oraz sponsorowanym sportowcem.

Niezwykła przemiana, czy efekt sterydów?

 Dla niektórych David Laid stanowi wzór wielkiego samozaparcia i dążenia do osiągnięcia upragnionego celu, czyli uzyskania atletycznej sylwetki z idealnie wyrzeźbionymi mięśniami. Złośliwi natomiast podejrzewają, że mięśnie Davida są równie naturalne, jak twarz Kim Kardashian i… mają ku temu powody. Ale o tym później.

 

Czy można osiągnąć identyczne efekty, jak Laid, nie stosując sterydów?

 Odpowiedź brzmi – tak! Jest to całkiem możliwe dla kogoś, która posiada ku temu odpowiednie predyspozycje genetyczne. Przewagę tutaj mają osoby o mezomorficznym (atletycznym)typie budowy ciała , które zdecydowanie szybciej i łatwiej nabierają masę mięśniową.

Generalnie jednak, nawet osoba o przeciętnej genetyce może tak wyglądać, jednak wtedy wymaga to znacznie większej konsekwencji, samozaparcia i poświęcenia. Osiągnięcie tak wspaniale wyrzeźbionego ciała, to efekt wielkiej pracy, lat ćwiczeń zarówno na siłowni, jak też poza nią.

Czy zatem zarzuty przeciwko Davidowi są w jakikolwiek sposób uzasadnione?

 

Co może wskazywać na powiązania Laida ze sterydami?

 Faktem jest, że David Laid nie ma wyraźnych objawów stosowania sterydów. Patrząc na jego ciało, nie zauważa się ginekomastii, czyli powiększenia piersi, czy widocznych obrzęków. Jednak to, że w sumie nie posiada widocznych objawów przyjmowania sterydów, nie oznacza, że tego nie robi.  U Laida jedyną rzeczą, która się wyróżnia, to jego mięśnie. I tutaj ciekawostka. Jest kilka zdjęć Davida, jak wchodzi i wychodzi z sali gimnastycznej, gdzie wygląda na znacznie „większego” w porównaniu do poprzednich zdjęć. Jego mięśnie wyglądają pełniej w porównaniu do normalnych, co wskazuje, że może być w połowie cyklu. Dzieje się tak dlatego, że sterydy zwiększają retencję płynów w mięśniach, nadając im pełny (bardziej napompowany)wygląd. Poniżej kilka innych faktów i ciekawostek, które wzbudzają wątpliwość, co do naturalnego wyrzeźbienia jego sylwetki.

„Half Natty”, czyli w połowie naturalny

David był widziany w koszulce z nadrukiem “Half Natty” na wystawie Arnold Classic. Dla nieświadomych, napis ten może oznaczać 2 różne rzeczy. Albo określa osoby, które wcześniej przyjmowały sterydy, ale tego zaprzestały, albo biorą niskie dawki sterydów. Tak czy inaczej oznacza to, że dana osoba nie jest stuprocentowo naturalna.  

 

Ta zdradliwa mowa ciała…

Na jednym z wywiadów jedne z fanów zapytał Davida, czy rozważyłby kiedykolwiek zażycie sterydów. Laim nie zaprzecza, lecz po zastanowieniu, udziela wymijającej odpowiedzi, która ostatecznie nie jest ani potwierdzeniem, ani zaprzeczeniem. Interesujące jest brak przekonania w jego głosie oraz drobny znak, przekazany niewerbalnie. Jaki? David na filmie z wywiadu dwukrotnie oblizuje wargi. Jest to drobny sygnał, który może oznaczać, że mija się z prawdą. Działa to w ten sposób, że poziom adrenaliny wzrasta, podczas, gdy ktoś kłamie, przez co odczuwalne jest wysuszenie warg. W efekcie odruchowo oblizuje się usta. Ciekawe jest również to, że David broni osób przyjmujących sterydy, mówiąc, że nie jest to nic złego. Może to wskazywać na pewne poczucie winy i raczej nie pasuje do osoby, której ciało jest w pełni naturalnie ukształtowane.

 

Za szybko, za wściekle

Najbardziej niezawodnym sposobem wykrywania osoby przyjmującej sterydy jest prześledzenie zmian, jakie nastąpiły od momentu rozpoczęcia podnoszenia ciężarów do chwili obecnej. W tym celu przydatne są zdjęcia Davida, których w Internecie jest cała masa. A propos „masy”, to właśnie jej przyrost jest u Laida szczególnie intrygujący. Kiedy mężczyzna zaczyna podnoszenie ciężarów zyskuje jakieś 9 kilogramów. Są to standardowe “zyski nowicjuszy”. Jednak po tym momencie stają się one bardzo powolne i stabilne. Tak więc, jeśli dana osoba znów nagle przyspieszy i będzie dalej szybko nabierała masy poza te początkowe 9 kg – to znak, że używa środków, które w tym pomagają. David natomiast na przestrzeni kilku lat zyskał ponad 30 kg masy mięśniowej. Czy to nie dość zastanawiające?

 

Jakie rodzaje sterydów prawdopodobnie przyjmuje David Laid?

Do uzyskania takiego przyrostu masy mięśniowej prawdopodobnie David musiał stosować preparaty z „wyższej półki”. Można podejrzewać, że są to substancje takie jak dianabol i testosteron. Równie dobrze mógł stosować też deca durabolin, o czym świadczą zdjęcia, na których wygląda na wyjątkowo „napompowanego”. 

 

Kto za, a kto przeciw? Kontrowersje wokół osoby Davida Laida – podsumowanie

Oto fragmenty ocen osiągnięć Laida zamieszczone przez amerykańskich internautów jako komentarze pod filmami:

„Jest prawie w 100% ektomorfikiem. Nie ma sposobu, aby mógł uzyskać tak dużo masy mięśniowej bez przybierania na wadze. Jest chudy i nerwowy.”

„Jego budowa ciała nie jest tak naprawdę nienaturalna dla kogoś, kto jest podobnego wzrostu, bardziej to, że podniósł masę w tak krótkim czasie.”

Obrońcy Laida twierdzą natomiast, że posiada on odpowiednie predyspozycje genetyczne do tworzenia masy mięśniowej oraz bardzo szybką przemianę materii (metabolizm), przez co spala tłuszcz, a mięśnie pozostają.

Ostatecznie David Laid to dla jednych wzór do naśladowania, a dla innych kłamca, który stosując sterydy, uzyskał nieprawdopodobne efekty w bardzo krótkim czasie. Kto ma rację, tego nie wiemy, możemy jedynie podejrzewać, że swą sylwetkę zawdzięcza nie tylko treningom, ale również pomocy sterydów. Prawdę zna tylko on sam oraz osoby z kręgu jego najbliższych znajomych i rodziny.

Niezależnie od tego, wciąż pozostaje inspiracją dla wielu ludzi, dając im motywację do ćwiczeń i walki o piękne ciało.