Czym jest dieta paleo?

Niezależnie od tego czy Twoim celem jest spalenie, pozbycie się tłuszczu z Twojego ciała czy wyrzeźbienie mięśni kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do realizacji celu będzie odpowiednia dieta.
Niezależnie od celów jakie chcesz osiągnąć to jeśli poświęcisz czas i zrobisz rozeznanie w temacie przekonasz się,że dieta to kluczowy czynnik.
Nie jest tajemnicą,że jesteśmy tym co jemy i na to jak wyglądamy wpływa ma dosłownie to co wkładamy do ust.
Bezpośrednimi konsekwencjami spożywania dużej ilości śmieciowego jedzenia i błędne wybory żywieniowe prowadzą do słabej figury i zaniedbanego wyglądu ciała.
Z drugiej strony jeśli odżywiasz się prawidłowo, jeśli dostarczasz organizmowi odpowiednich składników ma to przełożenie na zdrowy, witalny wygląd.
Nie każdy zna się na prawidłowym żywieniu. Więc gdy rozpoczynasz zwiększanie swoje świadomości żywieniowej informacji szukasz w książkach, magazynach, na portalach internetowych.
Być może słyszałeś o jakiejś diecie od swojego znajomego.
Niewykluczone,że natknąłeś się gdzieś na informacje o diecie paleo. Czym jest ta dieta? Co się na nią składa? Czy faktycznie przynosi pożądane rezultaty?
Sprawdźmy czy po uzyskaniu odpowiedzi, na te pytania uznasz,że ta dieta Ci pasuje.

Podejście Paleo

Diatea paleo przenosi nas do czasów prehistorycznych. Paleo łatwo powiązać z paleozoikiem. Dieta paleo to próba odtworzenia procesów żywieniowych ludzi mieszkających w jaskiniach.
Nie ma żadnych wątpliwości,że wraz z rozwojem technologii i ogólnie rzecz biorąc zmienił się również sposób odżywiania ludzkości. Od czasów naszych przodków zmieniły się nie tylko dostępne składniki, a również sposoby przygotowywania pokarmu. Dawniej za to co znajdowało się na naszych, umownie rzecz nazywając, stołach odpowiadała nasza umiejętność do upolowania lub znalezienia jedzenia.
Obecnie mamy komfort, prostego wybrania się na zakupy do sklepu gdzie słuchając nieinwazyjnej muzyki możemy przebierać w produktach i wybierać je zgodnie z naszymi preferencjami.
Zagrożeniem i budzącą niepokój koleją rzeczy jest to,że błogosławieństwo dużego wyboru wywołało też problem. Dostępność wysoce przetworzonych, gotowych produktów spowodowała wystąpienie tendencji do rezygnowania lub ograniczenia spożywania darów pochodzących bezpośrednio od Matki Natury.

Dieta paleo polega na powrocie do przeszłości. Powrocie wręcz do czasów prehistorycznych. Przyjmując to podejście do diety rezygnujesz z jedzenia przetworzonego, które możesz znaleźć w supermarketach na rzecz produktów występujących w naturze, a wręcz produktów wyciągniętych prosto z ziemi.
Praktycznie to co było dostępne tysiące lat temu ma znaleźć się w Twoim planie żywieniowym. Oznacza to nie mniej nie więc niż to,że w Twoim jadłospisie znajdzie się mięso, ryby, świeże warzywa i owoce, a również nasiona i orzechy.
Zazwyczaj oleje lub mówiąc szerzej tłuszcze są, oczywiście z umiarem, dozwolone, a żywnością, której należy unikać obejmuje produkty mleczne, ziarna zbóż, rośliny strączkowe, warzywa bogate w skrobię, tłuste mięso oraz żywność o bardzo wysokiej zawartości soli (np. Przetworzone produkty mięsne i solone orzechy).

Zalety Paleo

Jakie więc są korzyści z przejścia na dietę paleo? Czy to się opłaca? I czy jest to dieta, którą warto sobie przysposobić?
Od samego początku przejścia na dietę paleo możesz zaobserwować, jak dobrze ta dieta będzie kontrolować poziom cukru we krwi. W świecie, w którym wielu z nas ma problemy z zbyt dużą ilością cukru we krwi samo ograniczenie tego czynnika okazuje się niezwykle korzystnym profitem konfiguracji sposobu żywienia.
Niepodwyższony, niski poziom ustabilizowania poziomu cukru we krwi zwiększa prawdopodobieństwo jest, że nie doświadczasz głodu żywnościowego, aby zwalczyć trwające zmęczenie.
Zwiększony poziom cukru we krwi jest również potencjalnym zagrożeniem rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości.
Ponieważ dieta paleo zawiera mnóstwo zdrowych tłuszczy pochodzących ze wszystkich obecnych w diecie nasion i orzechów. Dieta Paleo jednocześnie ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, ze względu na ograniczenie źródeł mleka i wysokotłuszczowych produktów mięsnych, ma również na celu poprawę cholesterolu i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.
Stosując dietę paleo nie powinieneś mieć problemu z uzyskanie odpowiedniej ilości biała, które jest kluczowe dla zredukowania taknki tłuszczowej jak i budowy, wyrzeźbienia mięśni.
Decydując się na włączenie do swojej diety dużej ilości świeżych warzyw i owoców dbasz również o utrzymanie niskiej ilości spożywanych kalorii co odbije się korzystnie w procesie utraty tłuszczu.
Jeśli jesteś kimś, kto chce zbudować mięśnie i wymaga większej nadwyżki kalorii, dobrym pomysłem będzie po prostu dodanie  większe dawki spożywanych orzechów i nasion do planu żywieniowego, tak aby zwiększyć kalorie i zdrowy, pożądany tłuszcz.
Ponieważ dieta paleo polega na rezygnacji z wszystkich form przetworzonych i rafinowanych węglowodanów, większość osób uważa, że to w sposób naturalny obniża ich spożycie kalorii.
Bez dziesięciu różnych smaków czpisów do wyboru lub ośmiu różnych rodzajów płatków śniadaniowych w spiżarni, będziesz miał o wiele mniejszy problem by trzymać się planu posiłków i uzyskiwać oczekiwane przez Ciebie rezultaty.

Problemy w diecie Paleo

Omówiliśmy pozytywy diety paleo. Czy dieta ta ma jakieś minusy? Jeśli tak to jakie?

Największym zagrożeniem, któremu nawiasem mówiąc można z łatwością zapobiec właściwym rozplanowaniem posiłków jest fakt,że stosujac dietę paleo może być Ci trudno dostarczyć organizmowi złożonych węglowodanów. Te potrzebne i wskazane są dla osób bardzo aktywnych, wykonujących intensywne jednostki treningowe.
Węglowodany, które przyjmiesz wraz z warzywami i owocami mogą okazać się niewystarczające do prawidłowego funkcjonowania, bez poczucia zmęczenia i braku energii przez cały dzień.
Organizm ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o przetworzenie błonnika. Jeśli będziesz przyjmował ponad 4000 kalorii dziennie w tym 2000 z nich będzie pochodzić z węglowodanów możesz zacząć się męczyć. Ponieważ ćwiczenia wymagające wysokiej intensywności mogą wykorzystywać jedynie glukozę jako źródło paliwa (ponieważ tłuszcz nie wspiera tej intensywności aktywności), jest to potencjalny problem, którym należy się zająć.
Propozycją na obejście tego problemu jest skupienie się na jedzeniu owoców bogatych w węglowodany, w tym na bananach, wiśniach i ananasach.
Dodatkowo, niektórzy sportowcy decydują się również na najbardziej zdrowe ziarna, takie jak brązowy ryż i owies. Jedzenie ich jest odejściem od klasycznej diety paleo.
Zatrzymując węglowodany ograniczone tylko do tych pochodzących z  bardzo naturalnych źródeł, nadal będziesz otrzymywać te same korzyści, które ma do zaoferowania dieta paleo, wykorzystując niezbędne węglowodany do celów odnowy energii i mięśni glikogenu.
Kolejnym ograniczeniem, jest to, że ci, którzy decydują się na wegetariański styl życia, będą mieli trudności z uzyskaniem niezbędnego białka, które zaspokoi ich potrzeby. Ponieważ większość wegetariańskich źródeł białka, takich jak komosa ryżowa, soja, soczewica, ciecierzyca i wszystkie inne rośliny strączkowe są ograniczone w diecie paleo, nie ma zbyt wielu opcji.
Wegetarianie, którzy chcą realizować tę dietę, mogą rozważyć dodanie proszku białkowego do swojej diety, aby
spożywać białka. Pamiętaj jednak, że nie będziesz używać czystej paleo, ponieważ produkty mleczne i produkty związane z jajami nie są w niej dozwolone.
Zacznij od usunięcia wszystkich przetworzonych i skrobiowych węglowodanów. Jest to największy rodzaj żywności, który trzeba będzie wyeliminować z diety, na kolejnym etapie można zacząć rezygnować z produktów mlecznych, bardziej tłustych kawałków mięsa i roślin strączkowych.

Podsumowanie

Jest to odmiana diety, która oferuje wiele korzyści zdrowotnych, które wspierają dobrze funkcjonujący system i pomagają łatwo osiągnąć i utrzymać porządne efekty.