Durabolin jest sterydem anabolicznym na bazie Nandrolonu oraz jednym z najstarszych związków Nandrolonu występujących na rynku. W rzeczywistości, ten produkt poprzedza dobrze znany DecaDurabolin. Jako najpopularniejszy steryd anaboliczny, Durabolin jest jednym z najbardziej korzystnych sterydów, zarówno w kręgach terapeutycznych, jak podczas zawodów, i charakteryzuje się bardzo wysoką tolerancją dla większości mężczyzn. Efekty uboczne Durabolinu z całą pewnością istnieją, jednakże większość mężczyzn może używać tego anabolicznego sterydu bez przeszkód, o ile będzie postępował zgodnie z zaleceniami. Jeśli skutki uboczne Durabolinu są odpowiednio rozpoznane i rozumiane, nie ma żadnych przeciwwskazań do ich występowania. Chociaż przy tym sterydzie jest to mało prawdopodobne, jednak jest możliwym, żeby słabiej na niego reagować pomimo odpowiedniego użycia, ponieważ każdy organizm jest inny. Mając to na uwadze, warto zapoznać się z możliwymi efektami ubocznymi Durabolinu.

Działania uboczne estregoenu

Działania uboczne Durabolinu dotyczące estrogenów są najbardziej niepokojące dla mężczyzn, ale również najprostsze do uniknięcia. Jak wszystkie związki Nandrolonu, Durabolin podlega procesom aromatyzowania, które wspierają ginekomastię (czyli przerost sutków u mężczyzn) oraz zbyt dużą retencję wody. Gdy tak się stanie, może powodować zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jednakże, Nandrolon aromatyzuje ok. 20% wskaźnika testosteronu, i choć nie jest to dużo, to wystarczająco, by zachować uwagę. Aktywność estrogenu nie kończy się jednak na czynniku aromatyzującym. Nandrolon posiada silne wiązania  z receptorem progesteronu; nie jest to zaskoczeniem, ponieważ steryd anaboliczny 19-nortestoreron (19-nor), jak i reszta 19-nor związków to progestiny. To może podnieść ryzyko ginekomastii, zwłaszcza u wrażliwszych mężczyzn. W celu zwalczenia estrogenicznych efektów ubocznych Durabolinu, użycie anty-estrogenów jest jak najbardziej wskazane. Istnieją dwie główne klasy anty-estrogenów: Selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM) oraz Inhibitory aromatazy (AI). Inhibitory aromatazy dostarczają silniejszej ochrony, ale niektórym mężczyznom wystarczą SERM. Jednakże, mężczyźni, którzy są na ogół bardziej wrażliwi na ginekomastię zwykle wolą trzymać się AI.

Androgenne skutki uboczne Durabolinu

Androgenne skutki uboczne spowodowane Durabolinem są możliwe, jednak rzadko występujące. Ten steryd po prostu nie posiada w sobie androgennej aktywności. Z tego powodu Druabolin jest powszechnie faworyzowany przez mężczyzn, którzy są mocno wrażliwi na androgenne efekty. Mało prawdopodobne, aczkolwiek możliwe jest, aby Duraline niósł ze sobą androgeniczne skutki uboczne takie jak wypadanie włosów, trądzik, wzrost owłosienia na ciele. Te efekty są całkowicie uzależnione od predyspozycji genetycznych, ale nawet ci, którzy są podatni rzadko doświadczają tego typu skutków po użyciu tego sterydu. Co jest ważne – jak hormon testosteronu, Nandrolone jest metabolizowany przez enzym reduktazy 5-alfa; jednakże nie redukuje się do dihydrotestosteronu (DHT). Kiedy Nandrolone jest metabolizowany przez enzym reduktazy 5-alfa redukuje do dihydronandrolonu (DHN). Ta redukcja zmniejsza androgeniczność hormonu. Jednakże, niektórzy mężczyźni używają inhibitora reduktazy 5-alfa takiego jak Finasteryd w celu zwalczenia androgenicznego wpływu hormonów, takich jak testosteron.  Nie powinno się tego próbować kiedy użycie hormonu Nandrolonu jako inhibitora 5-alfa reduktazy zwiększy androgenność hormonu Nandrolonu. Podczas gdy androgenne skutki uboczne Durabolinu są u większości mężczyzn minimalne, to u kobiet androgeniczna natura tego hormonu jest wystarczająca do wzrostu podatności na wirylizację. Androgeniczność tego sterydu jest ogólnie niska, ale jego działanie często wydaje się wyraźniejsze niż sugerują wskaźniki. Wiele kobiet może używać niskich dawek hormonu, jednakże wystąpienie wirylizacji jest zawsze ryzykiem.  Symptomy wirylizacji to wzmożone występowanie owłosienia na ciele, obniżenie tonu głosu oraz przerost łechtaczki. Jeśli z jakiegoś powodu takie symptomy zaczną się pojawiać, natychmiast powinno zaprzestać używania tego hormonu. Jeżeli zaprzestanie użycia nastąpi w porę, to skutki znikną szybko. Jeśli symptomy występują, ale są ignorowane i stosuje się wciąż produkt, to mogą się one stać trwałe i nieodwracalne.

Skutki uboczne na układ krążenia

Skutki uboczne Durabolinu na układzie krążenia są możliwe, ale generalnie jest on przyjazny w porównaniu z wieloma innymi sterydami anabolicznymi. Wysokie ciśnienie również jest możliwe, ale kontrolując estrogen nie ma żadnych przeciwwskazań do użycia i nie powinno to stanowić problemu. Skutki uboczne Durabolinu na układ sercowo-naczyniowy mogą potencjalnie dotyczyć cholesterolu, ale te skutki nie powinny być poważne i mogą być łatwo kontrolowane. Ogólny wpływ tego sterydu na cholesterol może być nieco mocniejszy niż wpływ testosteronu, ale nie w znaczący sposób i będzie się głównie obracał wokół supresji dobrego cholesterolu HDL. Aby utrzymać cholesterol, należy prowadzić ku temu przyjazny tryb życia. Dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega, uboga w nasycone kwasy tłuszczowe i ograniczona w cukry proste. Zalecana jest codzienna suplementacja w olej rybny, podobnie jak codzienna aktywność.

Osłabiające skutki uboczne Durabolinu

Skutki uboczne Durabolinu obejmują tłumienie testosteronu u wszystkich mężczyzn, korzystających z tego sterydu anabolicznego. Wszystkie anaboliczne sterydy hamują naturalną produkcję testosteronu, i podczas gdy tempo supresji różni się w zależności od sterydu, to hormon Nandrolonu jest tak silny jak tylko może być. Badania pokazały, że pojedyncza iniekcja 100 mg Nandrolonu jest wystarczająca do zatrzymania 75-100% produkcji testosteronu. Z powodu osłabiającej natury tego anabolicznego sterydu użycie egzogenicznego testosteronu jest mocno polecane i bardzo ważne. Na początku u wielu osób będzie składowane, jednak nawet wtedy należy zażywać terapeutyczne dawki. Zapewni to nie popadnięcie w niski poziom testosteronu. Jeżeli podczas używania Durabolinu zapomni się dostarczają dodatkowego testosteronu, to niski poziom testosteronu dostarczy inne powiązane z nim objawy. Po zakończeniu używania Durabolinu, naturalny testosteron będzie znów produkowany. Jednakże może to zająć trochę czasu i większość mężczyzn wprowadza wówczas program Post Cycle Therapy (PCT). Porządny plan PCT przyspieszy i wzmocni regenerację. Nie zapewni to powrotu do normalnego stanu, ale dostarczy odpowiednią ilość testosteronu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istotną informacją jest, że naturalne odzyskiwanie testosteronu nie zakłada wcześniejszego niskiego poziomu testosteronu. Proces naturalne odzyskiwania zakłada również, że  oś podwzgórze-przysadka-jądra (HPTA) nie zostały wcześniej poważnie uszkodzone z powodu niewłaściwego użycia sterydów anabolicznych.