Podczas, gdy wiele osób uważa, że Ibuprofen jest lekiem dostępnym bez recepty, który może okazać się pomocny na wiele schorzeń, okazuje się, że może to być lek negatywnie wpływający na ludzkie zdrowie. Ostatnie badania wskazują na to, że Ibuprofen odpowiedzialny jest w dużej mierze za hamowanie produkcji testosteronu, przez co organizm ludzki może nie funkcjonować poprawnie. Ten lek co prawda jest w stanie uśmierzać różnorodny ból, jednak warto zastanowić się nad jego stosowaniem na dłuższą metę.

Jest to bardzo duży problem zwłaszcza dla wyczynowych sportowców, którzy zajmują się np. kulturystyką lub podnoszeniem ciężarów. Bardzo często tacy sportowcy korzystają z tego leku, aby wyeliminować ból oraz liczne stany zapalne, które pojawić mogą się podczas treningów lub przed jakimiś ważnymi zawodami. Teraz będzie trzeba się nad tym dwa razy zastanowić. Prawdą jest to, że ból może po zastosowaniu tego preparatu szybko zniknąć, ale przy okazji obniży się też produkcję testosteronu w organizmie, co wpływa na gorsze wyniki sportowe.

Nadmierne stosowanie Ibuprofenu w przypadku sportowców może doprowadzić zdaniem wielu badaczy do bardzo negatywnych zmian w ludzkim organizmie. Przede wszystkim ucierpią na tym męskie jądra, które odpowiedzialne są za produkcje testosteronu. Ich działanie może być zachwiane, dlatego też stosowanie Ibuprofenu nie jest polecanym rozwiązaniem przy występowaniu różnorodnych bóli. Warto jednak podkreślić to, że zdaniem badaczy z Francji oraz Danii, Ibuprofen stosowany przez krótki czas nie powinien wyrządzić w organizmie większych szkód. W innych przypadkach jest jednak w stanie narobić większych szkód niż niektóre sterydy anaboliczne.

Podczas przeprowadzanych badań przez wybitnych specjalistów grupa mężczyzn otrzymywała przez pewien czas maksymalną dawkę Ibuprofenu w ciągu dnia. Efekty uboczne zaczęły się u nich pojawiać już po 12-14 dniach od rozpoczęcia kuracji, więc jak widać wyraźnie lek ten nie ma jedynie pozytywnego działania na ludzki organizm i w niektórych przypadkach może działać szkodliwie. U mężczyzn wykazano właśnie zahamowanie produkcji testosteronu, przez co czuli się gorzej, a więc badacze zalecają odstawienie tego leku przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego, jeśli nie chce się zepsuć swojego zdrowia.

Ważną ciekawostką jest też to, że lek nie wpłynął negatywnie na produkcję hormonów we krwi, dlatego też nie trzeba się tym akurat zbytnio przejmować, bo w tej kategorii wszystko jest w jak najlepszym porządku. Warto jednak zdecydować się na stosowanie mniejszych dawek Ibuprofenu, jeśli ktoś już chce za wszelką cenę stosować taki lek, aby nie zadziałać negatywnie na produkcję testosteronu we własnym organizmie. Ważne jest też to, aby zastanowić się nad dawką, z której korzysta się w ciągu dnia. Jeśli będzie ona zbyt duża, działania niepożądane mogą zostać oczywiście nasilone, więc stosowanie tego leku bez recepty warto jednak skonsultować z doświadczonym specjalistą. Wtedy ma się większe szanse na to, że odpowiednio zadba się o własne zdrowie.