Stosowanie sterydów anabolicznych najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odbloku. Szczególnie jest on konieczny w momencie, gdy przeprowadziliśmy cykl sterydowy na testosteronie. Wprowadzanie syntetycznego hormonu do organizmu powoduje, że jego naturalna produkcja zostaje zahamowana. Dlatego też przeprowadzenie prawidłowego odbloku jest bardzo ważne u każdej osoby stosującej doping. Jak w praktyce powinien wyglądać odblok po testosteronie? Zapoznaj się z niniejszym artykułem i przejdź krok po kroku przez cały proces odblokowania naturalnego testosteronu w możliwie najlepszy sposób.

Czym jest odblok po testosteronie?

Proces zwany odblokiem znany jest na całym świecie. Z angielskiego odblokowanie po dopingu nazywane jest jako Post Cycle Therapy, a więc PCT. W praktyce jest to okres, podczas którego przywracamy naturalną produkcję testosteronu przez organizm. Jak już wiemy, stosowanie syntetycznego testosteronu powoduje, że organizm ogranicza produkcję naturalnego testosteronu. Stąd też po skończeniu cyklu należy przywrócić stan pierwotny. A tego należy dokonać za pomocą środków na odblok, które należy przyjmować w odpowiednich dawkach i przez odpowiednio długi czas.

PCT w większości przypadków jest koniecznością. Cykl sterydowy prowadzi do blokady w działaniu jąder, podwzgórza oraz przysadki. Jest to oczywiście niekorzystne działanie dla organizmu. Jedynym sposobem na powrót do normalności jest odblok.

Kiedy bezwzględnie należy przeprowadzić odblok?

Wiemy już, że odblok po skończonym cyklu jest konieczny, aby przywrócić organizm do normalnego funkcjonowania. Powinno się go wykonywać również po zażywaniu wielu innych środków anabolicznych, czy też nawet po stosowaniu prohormonów. Jeśli ktoś stosuje ogromne dawki dopingu bądź stosował cykl składający się z kilku różnych rodzajów sterydów, to odblokowanie jest wręcz konieczne.

Post Cycle Therapy pozwala niemal do minimum ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych po sterydach. Co więcej, dobrze przeprowadzony odblok pozwala na utrzymanie jak największej ilości masy mięśniowej, którą udało nam się zbudować podczas cyklu sterydowego. Również utrzymanie siły mięśniowej jest determinowane przez przywrócenie normalnego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego znacząco ograniczmy ewentualność wystąpienia ginekomastii. A jak wiadomo jest to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych po sterydach. Tak więc odpowiadając na pytanie, kiedy powinno stosować się odblok, to należy odpowiedzieć, że po każdym cyklu sterydowym.

Czy ja powinienem stosować odblok?

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z dopingiem w kompletnie nieprzemyślany sposób. Zaczynają oni od pierwszego cyklu, który jest kompletnie nie przemyślany. Czasami jest on przerywany po kilku dniach, a w ekstremalnych przypadkach potrafi trwać nawet miesiącami. W zasadzie przygody z dopingiem osób niedoświadczonych są naprawdę różne. Dlatego też niektórzy nie wiedzą, czy w ich przypadku należy zastosować odblok.

W praktyce odbycie standardowego cyklu na testosteronie, który trwa od 4 do 8 tygodni powoduje, że poziom testosteronu w organizmie wzrasta od 200% do nawet 500%. W tym samym czasie, gdy wprowadzamy do organizmu syntetyczny testosteron, to produkcja naturalnego teścia drastycznie maleje. W niektórych przypadkach nawet do poziomu 0.

Skąd więc pewność, czy powinienem zastosować odblok po cyklu? Jeśli stosowałeś sterydy przez dłuższy okres lub po zakończeniu cyklu obserwujesz niepokojące zmiany w organizmie, to najprawdopodobniej koniecznie powinieneś przeprowadzić PCT. Szczególnie jeśli odczuwasz załamanie psychiczne lub Twoja forma spadła niemal do poziomu sprzed wejścia na sterydy. Dobrym odnośnikiem są także ogólne badania zdrowotne, na podstawie których specjalista może stwierdzić, czy należy przeprowadzić odblok, czy też nie. Pamiętajmy, że dużo zależy tutaj też od doświadczenia, stażu, wiedzy oraz genetyki.

Należy jednak zaznaczyć, że konieczność co do przeprowadzenia odbloku determinowana jest poprzez długość trwania cyklu, dawki, czy też rodzaj przyjmowanych sterydów. Dlatego ważnym aspektem jest, aby doping przyjmować jedynie pod okiem doświadczonej osoby, a najlepiej specjalisty w tym temacie.

Jakie środki na odblok po testosteronie?

Osoby doświadczone z pewnością mają już swoje ulubione środki na odblok po testosteronie, które w ich przypadku sprawdzają się najlepiej. Jednak nowicjusze z reguły mają ogromny problem co do wyboru takich preparatów. Na wstępie należy zaznaczyć, że środki na PCT można podzielić na co najmniej dwie grupy. Jedną z nich są inhibitory aromatazy, a drugą blokery receptorów estrogenowych. W przypadku tych pierwszych mówimy o ich stosowaniu, gdy należy zapobiegać ewentualnej aromatyzacji wybranych środków anabolicznych, jak np. testosteronu. Pamiętajmy, że środki na odblok powinien dobrać specjalista, na podstawie naszej indywidualnej sytuacji.

Jak w praktyce wygląda odblok po cyklu sterydowym?

W sieci można znaleźć dużo informacji na temat prawidłowego przeprowadzenia odbloku. Jednak w niektórych momentach wydają się one sprzeczne, dlatego warto sugerować się jedynie zaufanymi źródłami.

Przechodząc do sedna tematu, należy mieć na uwadze, że organizm na przywrócenie pełnej funkcjonalności potrzebuje odpowiedniej ilości czasu. Stąd też dobrze przeprowadzony okres PCT powinien być podzielony na kilka części. Podczas pierwszej z nich należy stosować preparaty, które wpłyną na przywrócenie sprawności jąder. To właśnie ten krok jest kluczowy, aby na nowo uruchomić całą machinę związaną z naturalną produkcją hormonów. Następnie ważną częścią są również środki, które hamują działanie estrogenów. Należy przyjmować je do czasu, kiedy to organizm naturalnie zmniejszy ich produkcję. Czas trwania odbloku jest zależny od wielu zmiennych. Dlatego u każdej osoby może on trwać nieco krócej lub dłużej. Cały proces powinien być jednak przeprowadzony zgodnie ze wskazówkami producenta środków na odblok. Lub też pod okiem lekarza, eksperta bądź innej doświadczonej osoby. Warto również wykonać okresowe badania, zarówno przez cyklem sterydowym, w trakcie cyklu, jak i po zakończeniu cyklu. Również po skończeniu odbloku warto skontrolować organizm, aby sprawdzić, w jakim stanie znajdują się najważniejsze organy, a także jak wygląda produkcja hormonów.

Brak odbloku – z czym się wiąże?

Osoby stosujące doping w pierwszych fazach cyklu czują zazwyczaj ogromny przyrost siły, energii życiowej, masy mięśniowej, a nawet pewności siebie. Jednak im dalej w lasy, tym proporcje się nieco zaburzają. Szczególnie po odstawieniu dopingu. Wszystko wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Mowa tutaj przede wszystkim o przyroście testosteronu, który podczas cyklu dostarczany jest z zewnątrz. Z tego powodu w organizmie zachodzi do zmniejszenia naturalnej produkcji testosteronu, ale nie tylko. Dochodzi również do zwiększonej produkcji estrogenów, ponieważ organizm po prostu dąży do osiągnięcia równowagi i harmonii.

Kończąc cykl testosteronu bez odbloku może dojść do sytuacji, kiedy to ilość testosteronu w organizmie spadnie, z kolei estrogen zostanie na podwyższonym poziomie. W praktyce oznacza to, że będzie mogło dojść do nieprzyjemnych skutków, a w tym m.in.:

  • ginekomastia, a więc przerost gruczołu sutka piersiowego,
  • spadek libido,
  • zmniejszona pewność siebie,
  • zmiany nastrojów,
  • spadek witalności i energii życiowej,
  • zmniejszenie jąder,
  • zmiany w psychice (stany lękowe, depresja).

Wszystkie wymienione powyżej zmiany spowodowane są głównie nagłym zmniejszeniem się ilości testosteronu, a przy tym zwiększoną ilością estrogenów. Dlatego ważne jest, aby po stosowaniu środków dopingujących od razu pomyśleć o odbloku. Należy stopniowo zmniejszać dawkę aplikowania syntetycznego testosteronu, rozpoczynając przy okazji kurację środkami na odblok.

Cykl sterydowy a odblok – podsumowanie

Stosowanie syntetycznego testosteronu może przynieść wiele korzyści, zarówno krótkofalowo, jak i długofalowo. Jednak należy pamiętać, aby już na początku cyklu zaplanować sobie dokładny jego przebieg, a w tym również odblokowanie po testosteronie, czy też kontrolne badania lekarskie. Warto cały ten proces przeprowadzić z głową, a najlepiej pod okiem doświadczonego specjalisty, który krok po kroku zaplanuje nam cykl sterydowy, a także dobierze najlepsze środki na odblok.