Sterydy anaboliczne w dzisiejszych czasach są stosowane nie tylko przez zawodowych sportowców, ale również przez amatorów. W kontekście osób początkujących, środki dopingujące najczęściej stosowane są przez osoby trenujące na siłowni. Znacząca poprawa wyglądu zewnętrznego oraz zwiększenie siły to główne czynniki, które popychają wielu ludzi do sięgnięcia po doping. Jeśli również podjąłeś decyzję o rozpoczęciu stosowania środków dopingujących, to warto uzyskać przydatne informacje na temat pierwszego cyklu sterydowego.

Dla kogo są sterydy?

Stosowanie środków dopingujących tak naprawdę jest powszechnie zabronione. Mimo wszystko zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy sportów sylwetkowych mają do nich bardzo łatwy dostęp. Nic więc dziwnego, że również młodzi adepci sportu oraz osoby początkujące pragną po nie sięgnąć. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem w tym temacie jest edukacja, ponieważ ostrzeganie i zakazywanie sterydów często i tak nie przynosi skutku.

Wśród amatorów bezapelacyjnie największe profity dzięki stosowaniu dopingu mogą odnieść osoby, które trenują na siłowni. Jakie dokładnie osoby mogą odnieść największe korzyści poprzez zażywanie popularnych środków anabolicznych? Przede wszystkim zaliczają się do nich osoby, które mają już jakiś staż treningowy, wiedzą jak się odżywiać oraz posiadają ponadprzeciętne wyniki siłowe. Jednak po sterydy sięgają również osoby, które pragną:

  • nabrać dodatkowej masy mięśniowej,
  • zgubić tkankę tłuszczową,
  • poprawić ogólną siłę oraz wytrzymałość,
  • wyrzeźbić, czy też utwardzić sylwetkę.

W życiu każdego człowieka prędzej czy później przychodzi taki moment, gdy zadajemy sobie odważne pytanie dotyczące środków anabolicznych. Niektóre osoby są całkowicie przeciwne takim działaniom, z kolei drugie wręcz przeciwnie. Jednak niezależnie od opinii innych osób należy stwierdzić, że przeciętny bywalec siłowni może zauważyć ogromne efekty już po pierwszym cyklu sterydowym. Jednak aby tak się stało, należy dokładnie zaplanować pierwszy cykl, aby w pełni wykorzystać potencjał, który drzemie w dopingu.

Pierwszy cykl sterydowy – jakie środki dopingujące wybrać?

W internecie można znaleźć niemal każdy środek dopingujący, który do tej pory wynaleziono. Jednak dla osób, które po raz pierwszy wejdą na cykl sterydowy, w orbicie zainteresowań powinny zostać jedynie najbardziej skuteczne i podstawowe preparaty. Mowa tutaj o metanabolu, enantanie testosteronu oraz propionacie testosteronu. Są to sterydy, które wykazują najlepsze adaptacje u osób początkujących. Co więcej są również najbardziej bezpieczne, a więc wytwarzają najmniej skutków ubocznych w kontekście przyjmowania ich przez osoby bez doświadczenia. Mimo wszystko do każdego cyklu sterydowego i tak trzeba podejść z głową i z odpowiednim planem, szczególnie podczas tego pierwszego razu.

Warto dodać, że na pierwszy cykl sterydowy kompletnie nie nadają się takie preparaty jak winstrol, oxandrolon, czy też primabolan. O ile mogą one również przynieść dobre rezultaty, o tyle stosowanie tych środków nie jest warte ze względu na zbyt duże skutki uboczne, w porównaniu do osiąganych rezultatów.

Opis 3 najważniejszych środków dopingujących

Łatwość dostępu do środków dopingujących powoduje, że osoby niedoświadczone zaczynają od najróżniejszych kuracji sterydowych. Należy jednak pamiętać, że na początku warto stosować jedynie główne sterydy w formie solo, a więc bez towarzystwa żadnych innych środków anabolicznych. Do najważniejszych sterydów zalicza się metanabol, enantian testosteronu oraz propionat testosteronu.

Metanabol

Liczne statystyki oraz badania wskazują, że metanabol jest najczęściej wybieranym środkiem dopingującym na pierwszy cykl sterydowy. Na pewno wynika to z łatwej dostępności tego środka. Oprócz tego wykazuje się on dosyć krótką listą ewentualnych środków ubocznych. Poza tym wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, aby kuracja tym środkiem była naprawdę efektywna.

Metanabol występuje w postaci tabletek. Dzięki temu każdy może bezproblemowo rozpocząć kurację tym środkiem. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie przepadasz za strzykawkami, to meta na pewno będzie dla Ciebie dobrą opcją alternatywną dla klasycznego testosteronu.

Enantian testosteronu

W przypadku enantianu testosteronu możemy powiedzieć, że jest on dobrą opcją dla osób, które nie obawiają się strzykawek. W porównaniu do propionatu, enantian wystarczy podawać jedynie co 5 dni. Jeśli więc nie przeszkadzają Tobie zastrzyki, to taki odstęp pomiędzy kolejnymi “strzałami” wydaje się w pełni do zaakceptowania.

Propionat testosteronu

W porównaniu do metanabolu przyjmuje się go za pomocą strzykawki. Jeśli chodzi o skutki uboczne oraz ewentualne problemy zdrowotne, to jest on jeszcze bezpieczniejszy niż przysłowiowa “meta”. Początkowe małe dawki w ogóle nie powinny wpłynąć negatywnie na wątrobę u zdrowej osoby. Testosteron w tej formie powinno wstrzykiwać się co 2 dni. W razie jakichkolwiek problemów z powodu częstych iniekcji (należy je robić co 2 dni) można w dowolnym momencie przerwać od razu cykl.

O czym pamiętać podczas pierwszego cyklu sterydowego?

Zanim przejdziemy do przykładowej rozpiski cyklu sterydowego, warto powiedzieć sobie kilka słów o ważnych aspektach, o których należy bezwzględnie pamiętać. Jakie wskazówki są naprawdę warte zapamiętania podczas pierwszego razu ze sterydami?

  • Świadomość – pierwszą ważną sprawą niewątpliwie jest to, że każda osoba rozpoczyna kurację jakimikolwiek środkami dopingującymi na własną odpowiedzialność. Najlepszą opcją jest przeprowadzenie całego procesu pod okiem doświadczonej osoby.
  • Badania lekarskie – kolejną ważną kwestią jest zrobienie badań lekarskich. Na pewno warto przeprowadzić kompleksowe badania krwi, a także badania hormonów w organizmie. Badania powinny zostać wykonane zarówno przed cyklem, w trakcie jego trwania, jak i po jego zakończeniu, aby w pełni kontrolować sytuację zdrowotną.
  • Odblok – ważną kwestią jest również “odblok”. Jak wiadomo organizm samoczynnie produkuje testosteron. Stąd też regularne przyjmowanie testosteronu doprowadza do tego, że naturalny testosteron w organizmie przestaje być produkowany i wydzielany w takiej ilości, jak wcześniej. Stąd też po każdym cyklu należy brać dodatkowe środki, które pozwolą na odblokowanie naturalnej produkcji testosteronu. Badania pozwolą także dobrać odpowiednią ilość PCT dla danego organizmu.

Wybór środka dopingującego na pierwszy cykl

Metanabol, enantian testosteronu, czy też propionat testosteronu – który spośród wymienionych środków anabolicznych okaże się najlepszym wyborem na pierwszy cykl sterydowy? Tutaj do sprawy należy podejść bardziej indywidualnie. Wszystko należy dostosować w zależności od oczekiwań, możliwości, potrzeb i dostępnego budżetu (również na badania lekarskie).

Decydując się na metanabol podczas pierwszego cyklu, powinniśmy stosować go przez około 4 tygodnie w ilości 20 mg metanabolu. Po odbytej kuracji należy zrobić również odblok, np. poprzez stosowanie 1 tabletki clomidu (50mg) przez 10 dni.

W przypadku enantianu testosteronu kuracja powinna trwać 8 tygodni. Iniekcja 200 mg testosteronu powinna być wykonywana co 5 dni. W tym przypadku odblok powinien zostać wykonany po 2 tygodniach od skończenia cyklu, poprzez zażywanie przez 5 dni dwóch tabletek clomidu (100 mg), a następnie przez kolejne 10 dni jednej tabletki clomidu (50 mg).

Propionat testosteronu najczęściej stosuje się przez 5 tygodni w dawkach 75 mg co 2 dni. Tutaj na prawidłowy odblok powinno stosować się 1 tabletkę clomidu (50 mg) przez 10 dni.

Pierwszy cykl sterydowy – podsumowanie

Sterydy są z pewnością prostym i szybkim sposobem na poprawę wyglądu sylwetki. Za ich pomocą można zarówno nabrać masy mięśniowej, jak i zgubić zbędny tłuszcz z ciała. Jednak aby pierwszy cykl sterydowy zaliczyć do udanych, warto przestrzegać się powyżej zawartych wskazówek. Co więcej, najlepszą opcją jest przeprowadzenie całego cyklu pod okiem fachowca. Osoba doświadczona na bieżąco mogłaby kontrolować przebieg kuracji sterydowej, dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów bądź nieoczekiwanych wydarzeń, mogłaby wprowadzać ewentualne zmiany.