Dążenie do idealnie wyrzeźbionego, umięśnionego ciała to nie lada wyzwanie. Nawet dla największych fanów wysiłku fizycznego, codzienne ćwiczenia na siłowni i liczenie kalorii, bez miejsca nawet na najdrobniejsze zachcianki potrafią być drogą przez mękę. W tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć czas na sen i życie zawodowe. Wydaje się niemożliwe, dlatego niektórzy rezygnują z marzeń o wyrzeźbionym ciele i postanawiają spędzić lato niezadowoleni ze swojego wyglądu. Ale czy tak musi być? Czy naprawdę nie istnieje żaden lepszy i przyjemniejszy sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki?

Nikt nie odmówi Ci siły, jeśli będziesz ćwiczył wystarczająco długo. Niestety, ćwiczenia siłowe nie zawsze zapewniają szczupłą i umięśnioną budowę ciała. Lepiej podejść do tematu poważnie i dowiedzieć się, jak szybko i skutecznie można zmienić swoją sylwetkę. A dlaczego warto to zrobić?

5 powodów, dla których warto wyrzeźbić ciało

1. Dziewczyny zaczną zwracać na ciebie uwagę. Jeśli do tej pory nie przejmowałeś się tym, jak wyglądasz i nie łączyłeś tego z zainteresowaniem płci przeciwnej, musisz w końcu dowiedzieć się, że bardzo się myliłeś. Kobiety podświadomie zwracają uwagę na odpowiednie proporcje ciała. Nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, która zaburza proporcje i nie uwydatnia mięśni ramion, powoduje, że kobiety nie oceniają twojej fizyczności pozytywnie. To samo dotyczy drugiego podbródka i dodatkowych kilogramów, które odkładają się w obrębie twarzy. Dobrze zarysowana szczęka i uwydatnione kości policzkowe to coś, co podoba się dziewczynom.

Im szybciej zaczniesz walczyć o umięśnioną sylwetkę. Z wiekiem coraz trudniej jest zacząć, znacznie wolniej też osiąga się jakiekolwiek rezultaty. A tak – wystarczy tylko je podtrzymywać.

2. Wzrośnie twój poziom testosteronu. Testosteron to męski hormon płciowy, który odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie organizmu, w szczególności za utrzymywanie wysokiego poziomu libido i popędu seksualnego. Ćwicząc, organizm produkuje większe ilości tego hormonu, a to wiąże się także z łatwiejszym budowaniem mięśni i modelowaniem sylwetki.

3. Efekty ćwiczeń zaczną być widoczne dla innych. Jeśli do tej pory nie łączyłeś wysiłku fizycznego z dietą, pora to zmienić. Nieodpowiednie odżywianie prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, która bardzo często odporna jest na ćwiczenia – wysiłek fizyczny to tylko połowa sukcesu. Po wprowadzeniu zdrowej diety, twoje ciało zacznie się zmieniać. Nie będziesz musiał już nikomu udowadniać swojej siły, będzie to po prostu widać.

4. Zadbasz o swoje zdrowie. Dodatkowe kilogramy, które wykraczają poza normę, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na twoje zdrowie. Współcześnie otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z sercem czy cukrzycy. Nie warto samemu sobie wyrządzać takiej krzywdy i niepotrzebnie narażać się na zdrowotne komplikacje.

5. Będziesz czuł się bardziej pewny siebie. Mając świadomość tego, że twoja sylwetka wygląda naprawdę dobrze, twoje samopoczucie będzie znacznie lepsze. Patrząc na siebie w lustrze, nie będziesz miał sobie nic do zarzucenia i będziesz dumny z tego, co udało ci się osiągnąć. Skończy się też wstyd związany z rozbieraniem się na plaży.

Dieta a rzeźbienie ciała

Jak zostało już wspomniane, rzeźbienie ciała to nie tylko ćwiczenia, ale też racjonalne odżywianie. Nawet długie godziny na siłowni nie będą w stanie pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, jeśli zrezygnuje się ze wprowadzenia diety. Ważne jest, żeby nowego stylu życia nie traktować jako obowiązku, musu – w ten sposób nie zajdzie się za daleko. Żeby nie zrezygnować przy pierwszej nadarzającej się okazji, trzeba podejść do tematu żywienia rozsądnie. Być może nie uda się od razu wykluczyć wszystkich składników, niesprzyjających wysmuklaniu ciała, ale z czasem wszystko przyjdzie samo. Stopniowa rezygnacja ze złych nawyków pomoże wprowadzić zmiany nie tylko na chwilę, na lato, ale na całe życie.

Rzeźbienie ciała nie polega na robieniu masy, dlatego przede wszystkim należy uważać z ilością przyjmowanych kalorii. Dobrze jest obliczyć sobie zapotrzebowanie kaloryczne, które uwzględni wiek, obecną wagę oraz intensywność i regularność ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu łatwiej przestrzegać indywidualnej normy i jeść dokładnie tyle, ile potrzebuje dany organizm.

Jakich produktów się pozbyć?

  • cukry
  • niezdrowe tłuszcze
  • oleje: rzepakowy i słonecznikowy, margaryna

Jakie produkty wprowadzić do diety?

  • mięso
  • jajka
  • orzechy (w rozsądnych ilościach, zawierają tzw. zdrowe tłuszcze)
  • warzywa
  • owoce z niską zawartością IG
  • woda niegazowana
  • węglowodany 

Ćwiczenia dla umięśnionej sylwetki

Sama dieta nie sprawi, że sylwetka zacznie się zmieniać w pożądany sposób. Nie można też wykonywać przypadkowych ćwiczeń, licząc na to, że jakakolwiek aktywność przyniesie dobrze zarysowane mięśnie. Żeby móc latem bez obaw pokazywać się bez stroju i czuć się dobrze z samym sobą, warto zaplanować swoją aktywność fizyczną, uwzględniając w niej:

Podnoszenie ciężarów. Wszelkie kombinacje tego ćwiczenia pomagają budować mięśnie szybciej niż jakikolwiek inne ćwiczenia. Twoje mięśnie i brzucha ramion zaczną wyglądać naprawdę dobrze, jeśli tylko będziesz podnosić ciężary regularnie. Najczęściej zalecana częstotliwość to od dwóch do trzech razy w tygodniu, w seriach dopasowanych do indywidualnych możliwości organizmu.

Ćwiczenia na najsłabsze partie ciała. Wiadomym jest, że nie każda część ciała jest tak silna, jak pozostałe. Wybieraj ćwiczenia w taki sposób, żeby rozbudowywały tkankę mięśniową na konkretnym, interesującym cię obszarze. Bardzo szybko dostrzeżesz wizualne efekty, które na pewno ci się spodobają i zmotywują do dalszej pracy nad sylwetką.

Cardio. To najskuteczniejszy sposób na wprawienie w ruch mięśni całego organizmu. Możesz wykonywać je po właściwych ćwiczeniach za każdym razem lub zaplanować je jako osobny trening w konkretne dni. Cardio pozwala na jednoczesną utratę tkanki tłuszczowej i budowanie tkanki mięśniowej.

Kiedy powiedzieć STOP?

Wszystko ma swoje granice, dlatego w przypadku doprowadzania swojego ciała do idealnego wyglądu też należy znać umiar. Jaki jest optymalny wynik, który powinieneś osiągnąć? W celu dokładnego sprawdzenia, czy to już ten moment, w którym nie trzeba iść dalej, a tylko dbać o zachowanie osiągniętego już celu, warto udać się na specjalny pomiar, który określi takie elementy jak: masa ciała, procent tkanki mięśniowej i procent tkanki tłuszczowej.

Idealnie wyrzeźbione, umięśnione, smukłe ciało nie powinno mieć więcej niż 15% tłuszczu. Najlepszym przedziałem, poza który nie należy wychodzić ani w jedną, ani w drugą stronę jest 8-12%. To optymalna wartość, dzięki której zachowasz jednocześnie wygląd i zdrowie. Przekraczanie tych wartości może powodować poważne problemy, na które nie warto się narażać.

Jak zacząć walkę o wyrzeźbioną sylwetkę?

Odpowiedź jest prosta: jak najszybciej. Im szybciej postawisz sobie cel i zrozumiesz, dlaczego chcesz go osiągnąć, tym szybciej uda ci się zrealizować to marzenie. Większość mężczyzn chce cieszyć się pięknym, umięśnionym ciałem, ale ile z nich tak naprawdę ma odwagę zrobić pierwszy krok w tym kierunku, a później wytrwać do końca? Dlatego nie czekaj już dłużej – każdą porę roku (nie tylko lato) będziesz mógł przywitać w dobrej kondycji.