Na pewno wszyscy znają powiedzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Ale jak dokładnie powinien wyglądać taki posiłek? Czy aby na pewno ser, jajka i parówki to dobry wybór na początek dnia? Przede wszystkim, najlepiej, żeby śniadanie składało się z owoców, zbóż, nasion i produktów mlecznych. Świetnym połączeniem wszystkich tych elementów jest właśnie musli, czyli płatki z nasionami domowej roboty. Bez chemii, cukru i innych dodatków. Warto zrobić je w domu!

Dlaczego warto robić musli samodzielnie w domu? Głównie dlatego, że są zdrowe, ale jeśli to nie jest wystarczający powód, może pomoże to, że robi się je błyskawicznie? A już na pewno o wiele szybciej niż jajecznicę czy kanapki z masłem i masą innych składników. Takie płatki są też bardzo sycące i zapewniają dużą ilość energii na początek dnia.

Warto pamiętać też o tym, że takie domowe płatki można przygotować sobie znacznie wcześniej. Suche produkty wystarczy przesypać w odpowiednich ilościach do, np. szklanego słoiczka i rano tylko zalewać je mlekiem. To znów oszczędność czasu, a dla zmiany smaku – gotową mieszankę zawsze można będzie uzupełnić czymś, co aktualnie mamy w szafkach czy lodówce. Jak przygotować domowe musli z nasion?

Składniki

Do przygotowania musli domowej roboty potrzebne będą:

1 łyżka czarnych nasion chia,
1 łyżka nasion konopi,
1 łyżka gryki zwyczajnej,
1 łyżka suszonej żurawiny,
1/2 szklanki odtłuszczonego mleka.

Alternatywą dla krowiego mleka może być mleko roślinne (sojowe, kokosowe, migdałowe). Listę składników można uzupełniać także w oparciu o indywidualne upodobania. Do takiej mieszanki można dodać jeszcze np. suszone lub świeżo pokrojone owoce czy granolę domowej roboty.
Przygotowanie

Czas przygotowania: ok. 15 minut
Trudność przygotowania: bardzo łatwe

Przygotowanie takich domowych płatków jest banalnie proste. Wystarczy wymieszać w miseczce wszystkie składniki i zalać mlekiem! Takie płatki mogą być przyrządzane zarówno na ciepło, jak i na zimno – można podgrzać samo mleko, a następnie zalać mieszankę nasion lub podgrzać wszystko w jednym garnku. Smacznego!