Czemu wielu początkujących wybiera tabletki?

Wielu początkujących kulturystów, którzy dopiero wchodzą w świat sterydów anabolicznych, uważa, że tabletki to lepsza opcja niż sięgnięcie po zastrzyki. Dlaczego? Część osób po prostu obawia się igieł i nie czuje się na sile samemu wykonywać zastrzyków. Sterydy oralne, doustne czyli właśnie tabletki, mają tą przewagę nad iniekcjami, że ich aplikacja jest zwyczajnie łatwiejsza. Wystarczy trzymać się wyznaczonych pór zażywania sterydów, zwykle przy posiłku, połknąć tabletki rozpisane w cyklu i po kłopocie. Tabletki są wygodne, szybkie i dyskretne. Żeby stosować sterydy w tabletkach, nie musisz posiadać żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy szklanka wody do popicia.

Ciemna strona sterydów w tabletkach

Niestety, sterydy w formie tabletek mają swoją ciemną stronę i dobrze byłoby zastanowić się, czy ich stosowanie faktycznie się opłaca. Należy zdawać sobie sprawę, że sterydy w wersji doustnej mają zwykle strukturę chemiczną z grupą 17 alfa (17-aa, alfa-alkilową). Taka budowa sterydu sprawia, że substancja szybciej przedostaje się przez wątrobę do krwiobiegu. Niestety podczas tej drogi preparaty tego rodzaju mogą poważnie uszkadzać wątrobę i inne narządy. Dobrze jest mieć świadomość szczególnie wysokiej hepatotoksyczności sterydów oralnych przed rozpoczęciem kuracji. Inną wadą sterydów w tabletkach jest fakt, że produkty te mają słabszą przyswajalność niż te w iniekcjach. Właśnie z tych względów część bardziej doświadczonych i wgłębionych w temat sportowców, stara się przełamać niechęć wobec igieł i sięga po sterydy w zastrzykach.

Fobia igieł

Lęk przed igłami jest bardzo powszechną fobią. Podobno dotyka nawet 1 na 10 osób. Na szczęście praktykowanie prostych ćwiczeń pozwala przezwyciężyć ten niepokój. Pamiętaj, że to, co na początku wydaje się nie do przejścia, z czasem, po przełamaniu się i nabraniu doświadczenia, okazuje się nie takie straszne. Lęk przed igłami można przezwyciężyć. Jeśli nie boisz się samych igieł, ale nie masz po prostu ochoty sam sobie robić zastrzyków, najprościej będzie poprosić kogoś znajomego o pomoc w iniekcjach. Być może z czasem “opatrzysz się” z widokiem wstrzykiwania sterydów w mięśnie i zechcesz to robić sam, bez angażowania osób postronnych. Sprawa będzie trudniejsza, jeśli po prostu masz wstręt do jakiegokolwiek kłucia. Zastanów się, czy kiedykolwiek w przeszłości było coś, np. jakaś myśl czy mantra, które pomogły Ci radzić sobie z widokiem igieł. Być może jesteś w stanie przywołać te myśli znowu? Jeśli Twój strach wiąże się z groźbą omdlenia, możesz spróbować rozmaitych technik, mających na celu podniesienie ciśnienia krwi do odpowiedniego poziomu. Spróbuj chociażby techniki napięcia mięśni:

 • usiądź w spokojnym, wygodnym, najlepiej ustronnym miejscu;
 • napnij mięśnie w rękach, w górnej części ciała i w nogach, trzymaj to napięcie przez 10-15 sekund lub do momentu, aż poczujesz napływające do twarzy ciepło;
 • zwolnij napięcie;
 • po 20-30 sekundach wykonaj ćwiczenie ponownie;
 • całą procedurę przeprowadź ok. 5 razy, aż poczujesz, że uczucie omdlewania odpuszcza.

Dobrze jest rozpocząć wykonywanie tych ćwiczeń 3 razy dziennie przez ok. tydzień przed rozpoczęciem stosowania iniekcji. Pamiętaj, że ukłucie igłą nie jest nieznośnie bolesne. Jeśli borykasz się z napadami duszności i paniki przed zastrzykiem, spróbuj wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, związane z kontrolowaniem oddechu:

 • usiądź w komfortowej pozycji, z prostymi ale nie sztywnymi plecami;
 • rozluźnij ramiona i szczękę;
 • połóż jedną rękę na brzuchu;
 • weź długi, spokojny i głęboki oddech przez nos, odliczając do 4;
 • wstrzymaj powietrze, odliczając do 7;
 • następnie powoli wypuść powietrze, odliczając do 8, spróbuj wydychać powietrze prosto z brzucha, nie spiesz się, nie rób tego na siłę;
 • wykonaj 5 takich kontrolowanych oddechów.

Również i to ćwiczenie dobrze jest wykonywać kilka razy dziennie już na tydzień przed rozpoczęciem kuracji ze sterydami iniekcyjnymi.

Czemu warto się przełamać i zdecydować na sterydy w zastrzykach?

Sterydy podawane drogą iniekcyjną (najczęściej są to zastrzyki domięśniowe), w znacznie mniejszym stopniu obciążają wątrobę. Środki trafiają do krwiobiegu z pominięciem układu pokarmowego. Właśnie dlatego nie stanowią takiego zagrożenia dla wątroby i jednocześnie działają skuteczniej. Warto pamiętać jednak, że jeśli preparat, po który sięgniemy w cyklu sam w sobie jest hepatotoksyczny, to droga podania, mimo że ma znaczenie, nie sprawi, że produkt będzie w 100% obojętny dla zdrowia. Nadal substancje zawarte w popularnym winstrolu, czy metanabolu (metce) mogą obciążać wątrobę i inne organy wewnętrzne. Jeśli jednak przyjmowane są z umiarem oraz wybieramy formę zastrzyków, skutki uboczne są nieporównywalnie mniejsze. Wykonywanie zastrzyków może wydawać się bardziej pracochłonne. Wymaga także zakupienia kilku dodatkowych akcesoriów. Pamiętaj jednak, że z czasem nabierzesz wprawy i robienie zastrzyków przestanie być dla Ciebie wielkim wydarzeniem. A akcesoria, których potrzebujesz są tanie i łatwo dostępne.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zastrzykach ze sterydów

Sterydy wstrzykuje się domięśniowo. Kulturyści zwykle wybierają iniekcję w udo, ponieważ jest to najłatwiejsze miejsce do zastrzyków wykonywanych samodzielnie lub pośladki. Mięśnie udowe czy pośladkowe są dość duże i niezbyt gęsto unerwione, co również sprzyja wykonywaniu iniekcji właśnie w tych obszarach. Można wykonywać maksymalnie po 2 zastrzyki w każde udo tygodniowo. Z kolei jeśli chodzi o pośladki, to najlepiej poprzestać na jednym zastrzyku na tydzień, choć dużo zależy od indywidualnych właściwości organizmu. Niestety, robienie zastrzyków nie jest już tak bezproblemowe jak łykanie tabletek. Musisz zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Będziesz potrzebować dwóch rodzajów igieł: grubszej (rozmiar 10) do nabierania preparatu z ampułki oraz cieńszej (rozmiar 6,7 lub 8) do kłucia ciała. Kup także buteleczkę spirytusu salicylowego do przemywania miejsca wkłucia oraz waciki kosmetyczne. Przyda Ci się też oczywiście zestaw strzykawek. W większości przypadków odpowiednie będą te o objętości 2 ml. Pamiętaj, aby zawsze mieć swoje własne utensylia do wykonywania zastrzyków. Sięgaj tylko po nowe, świeże igły i strzykawki. Te użyte nadają się tylko do wyrzucenia. Nie dziel się także własnymi użytymi igłami i strzykawkami z kolegami!

Zastrzyki czy tabletki – przykład z życia wzięty

Jeszcze 10-20 lat temu większość aspirujących kulturystów, którzy rozpoczynali swoją przygodę z dopingiem, zaczynali od metanabolu lub winstrolu w tabletkach. Zastrzyki nie były popularne, prawdopodobnie właśnie ze względu na niechęć żywioną wobec igieł. Dziś doświadczeni kulturyści wiedzą doskonale, że żaden cykl nie ma sensu bez zastrzyków np. z testosteronem. 

Metanabol występuje zarówno w formie tabletek, jak również w zastrzykach. Ta druga forma jest mniej popularna i zarazem trudniejsza do zdobycia. Początkujący entuzjaści sterydów popełniają ten błąd, że kupują “metkę” w tabletkach i zaczynają łykać ją jak cukierki. Wiele osób tak bardzo marzy o spektakularnych efektach, które będą również szybkie, że zapominają o zdrowiu. Popularny, choć bardzo niebezpieczny bywa cykl, wyglądający w ten sposób:

 • 5 tygodni zażywania metanabolu,
 • 2 tygodnie przerwy,
 • 5 kolejnych tygodni brania “metki”,
 • miesiąc przerwy i tak dalej, aż wątroba nadaje się do wyrzucenia, a delikwent musi borykać się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Dużo lepszy i bezpieczniejszy byłby następujący cykl:

 • 4-5 tygodni metanabolu,
 • 2 tygodnie odbloku,
 • przerwa 2-3 miesiące,
 • powtórka.

W wersji iniekcyjnej metanabol nie uszkadza tak mocno wątroby. Działa za to mocniej i zdecydowanie szybciej niż produkt w tabletkach. Niektórzy uważają również, że to, co na początku jest wadą, czyli wbijanie igły w mięsień, z czasem może stać się zaletą. Po 4 tygodniach cyklu pośladki mogą być już na tyle pokłute, że fizycznie zdajemy sobie sprawę, iż czas na kilkutygodniowy odpoczynek i regenerację tkanek.

Ważne jest źródło

Każdy sam powinien zdecydować, czy wybiera wygodne w użyciu, ale niebezpieczne dla zdrowia tabletki, czy sięgnie po zastrzyki. Warto jednak w każdym przypadku kupować sterydy z legalnego, bezpiecznego źródła. W nielegalnych “wytwórniach” nie ma mowy o utrzymaniu jakichkolwiek norm jakości przy produkcji środków dopingujących. Zastrzyki środkami z czarnego rynku mogą być boleśniejsze. Często prowadzą również do powstawania stanów zapalnych w miejscu wkłucia. Skóra i mięśnie bolą i puchną. Mogą dołączyć się także objawy ogólne, a w sytuacjach ekstremalnych, niezbędna będzie interwencja chirurga!  Największym ryzykiem jest właśnie skład preparatów niepewnego pochodzenia. Może się okazać, że kupując jeden steryd (np. oxandrolon), dostajesz inny (chociażby metanabol). Na czarnym rynku nagminnie fałszuje się testosteron, metanabol, HGH i insulinę.