Nawet najbardziej skuteczne leki i wyroby medyczne grożą szeregiem skutków ubocznych, szczególnie w sytuacji, kiedy są nieprawidłowo dawkowane. Levitra – niezwykle popularny i skuteczny środek na potencje nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Przed zażyciem tego środka przeczytaj, jakimi skutkami ubocznymi grozi jej przyjmowanie i co zrobić, aby jak najskuteczniej się przed nimi bronić.

Levitra – czym się charakteryzuje?

Levitra jest środkiem na potencję, której działanie oparte jest na działaniu środka zwanego wardenafilem. To jeden z najpopularniejszych preparatów zapisywanych mężczyznom w celach leczenia zaburzeń erekcji. Jego działanie oparte jest na rozszerzaniu naczyń krwionośnych i umożliwieniu przepływającej przez nie krwi dostać się do ciał jamistych w penisie. W związku z tym w wyniku stymulacji seksualnej pojawia się erekcja.

Działanie Levitry jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez większość mężczyzn. Produkt ten utrzymuje się w organizmie przez okres od około czterech do pięciu godzin. W dużej mierze jest to jednak zależne od indywidualnych przypadków. Warto pamiętać, że podczas działania leku erekcja nie pojawia się automatycznie, występuje zaś wyłącznie w sytuacji podniecenia seksualnego. Leki tego typu raczej umożliwiają jej osiągnięcie niż wpływają na automatycznie pojawienie się erekcji.

Jakie skutki uboczne powoduje Levitra?

Levitra oparta jest na wardenafilu, czyli organicznym związku chemicznym, który wykorzystuje się do leczenia zaburzeń erekcji. Chociaż jest ona stosunkowo dobrze tolerowana przez większość mężczyzn tak jak każdy preparat medyczny może wykazywać pewnego rodzaju działania niepożądane, które występują w różnej częstotliwości i nasileniu w zależności od przypadku. Jednym z najczęściej odczuwanych skutków ubocznych jest ból głowy, który nie jest jednak szczególnie intensywny i bardzo szybko znika. Pozostałe działania niepożądane z pewnoscią zostały wymienione przez producenta w ulotce leku i zostaną szerzej omówione poniżej.

Częste skutki uboczne stosowania Levitry

Pod określeniem “częste skutki uboczne” kryją się w istocie dolegliwości, które na etapie testów wystąpiły u maksymalnie dziesięciu na stu badanych mężczyzn. Spośród nich najczęściej wymienia się takie objawy jak wymieniony wyżej ból głowy, ale także katar lub przekrwienie błony śluzowej nosa. Niekiedy pojawiają się także zawroty głowy lub niestrawność oraz występujące w różnych miejscach ciała zaczerwienienia naskórka. Objawy te nie są groźne i zwykle bardzo szybko znikają.

Skutki uboczne stosowania Levitry, które występują rzadziej

O wiele więcej jest niepożądanych objawów, które w fazie testów pojawiały się rzadko. Jak zdefiniować tę częstotliwość? Otóż najczęściej wymienione niżej symptomy dotykały tylko jednego na stu badanych mężczyzn – dotyczą więc zaledwie jednego procenta przyjmujących Levitrę. W tej grupie znalazły się bóle oczu i szeroko pojęte problemy z widzeniem. Pojawia się także suchość w ustach i zmęczenie, a także problemy ze snem  lub nadmierna senność. Ponadto wymienić można między innymi:

– zmiany w enzymach wątrobowych

– biegunka

– nudności i wymioty

– zgaga

– drętwienie kończyn

– zmiany w odczuwaniu dotyku

– przyspieszone bicie serca

– dzwonienie w uszach

– ból i sztywność mięśni

– refluks

– bóle brzucha

– obrzęki błon śluzowych

Levitra – co zrobić, aby uniknąć działań niepożądanych?

Tak jak w przypadku wszystkich leków i produktów medycznych także podczas zażywania Levitry najskuteczniejszą drogą do uniknięcia skutków ubocznych jest prawidłowe dawkowanie leku i działanie zgodnie z instrukcją lekarza oraz producenta. Levitra jest lekiem na receptę, dlatego należy zawsze i bezwzględnie stosować się do dawki, którą zaleca nam lekarz. To właśnie przyjęcie większej ilości substancji niż zostało nam zasugerowane najczęściej prowadzi do wystąpienia niepożądanych efektów. Maksymalna dawka wardenafilu to dwadzieścia miligramów dziennie i tej dawki w żadnym wypadku nie wolno przekraczać.

Bardzo istotne jest także to, aby podczas wizyty poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach. Wardenafil może bowiem wchodzić z nimi w reakcje i tym sposobem powodować bardzo przykre skutki uboczne. Levitra nie może być przyjmowana jednocześnie z innymi lekami podobnego typu – na przykład Viagrą albo Kamagrą.

Jak się zachować, kiedy wystąpią skutki uboczne?

Pamiętajmy, że delikatne skutki uboczne, które pojawiają się po zażyciu leku nie powinny budzić naszego niepokoju. Łagodne działania niepożądane, takie jak niewielki ból głowy czy przekrwienie błony śluzowej nosa nie są niczym niezwykłym i najczęściej bardzo szybko mijają. Warto jednak zwracać uwagę na to, jak nasz organizm reaguje na przyjęty lek.

Jeżeli po zażyciu Levitry wystąpią bardzo silnie odczuwalne albo długotrwałe lub nietypowe skutki uboczne powinniśmy jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy medycznej. Jednym z najpoważniejszych (i jednocześnie najrzadziej występujących) skutków ubocznych zażywania tego leku jest utrata wzroku. Jeżeli po wzięciu Levitry wystąpi u nas taki objaw, powinniśmy jak najszybciej poszukać pomocy lekarza.

Tak jak inne leki tego typu, między innymi Viagra, Levitra może powodować objaw zwany priapizmem. Oznacza to nic innego, jak tylko długotrwałą i bardzo bolesną erekcję. Jest to przypadłość wyjątkowo nieprzyjemna, ale także bardzo niebezpieczna, która może doprowadzić do trwałego uszkodzenia penisa. Właśnie dlatego wymaga jak najszybszej interwencji lekarza.

Nieco mniej typowym, ale również bardzo niebezpiecznym objawem, który może być spowodowany przez Levitrę jest upośledzenie lub utrata słuchu.

Wszystkie wyżej wymienione efekty uboczne i niepożądane skutki zażywania leku powinny być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi. Warto także pamiętać o tym, że nawet przypadłość, która z pozoru wydaje się błaha, ale trwa długo i staje się uciążliwa, powinna być skonsultowana z lekarzem. Szczególnie w przypadku, kiedy utrzymują się one już po okresie, kiedy lek powinien przestać działać.