Metanabol wprowadzenie

Doskonale wiemy, że dla coraz większej liczby osób szczególne miejsce w hierarchii wartości zajmuje sport. Prowadzenie zdrowego stylu życia stało się nie tylko modą ale i sposobem na życie rzeszy ludzi. Czasem, mimo wielu starań i godzin spędzonych na siłowni oczekiwania przewyższają osiągane rezultaty.  Wielu sportowców pragnąc polepszyć efekty swoich wysiłków i zaangażowania podejmowanego na siłowni, decyduje się sięgnąć po metanabol. Jednak każdy, zanim zdecyduje się na krok jakim jest włączenie go do swojej rutyny, powinien dowiedzieć się jakie są jego właściwości oraz zastosowanie. Każdy, kto chce sobie pomóc a nie zaszkodzić powinien posiadać wiedzę jak metanabol powinien być dawkowany oraz jakie płyną szanse z jego stosowania a jakie istnieją zagrożenia. Należy bowiem pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie możemy bazować głównie na informacjach ogólnodostępnych na forach internetowych przyjmując bez ograniczeń nieodpowiednie dawki metanabolu. Pragnąc uniknąć popełniania tego błędu, dokonujemy syntezy najważniejszych informacji weryfikując krążące w sieci założenia.

Ogólna charakterystyka

Metanabol (poprawna nazwa: metandienon) to steryd anaboliczno-androgenny. Został opracowany przez lekarza Johna Zieglera. Początkowo jego zastosowanie na rynku ograniczało się do jego wykorzystania w farmakologii. Metandienon wykorzystywano jako środek, który miał za zadanie poprawiać bilans azotowy organizmu wtedy, gdy dochodziło do nadmiernego katabolizmu białek i zaniku mięśni. Z uwagi na swoje bogate właściwości metandienon dość szybko zaczął cieszyć się zainteresowaniem także w gronie sportowców, szczególnie pośród kulturystów. Poza opisanymi właściwościami, przyczynia się on do zwiększenia wydzielania dopaminy, co niejednokrotnie wiąże się z dobrym nastrojem i samopoczuciem podczas stosowania tego sterydu. Metanabol jest ponadto powszechnie uważany za bardzo efektywny, szczególnie jeśli połączymy go z deca durabolinem lub testosteronem. Działanie anaboliczne metanabolu można zaobserwować już po 2 dniach, a swoje maksimum osiąga około drugiego tygodnia stosowania i utrzymuje się ono przez kilka tygodni. Niewątpliwą zaletą metanabolu jest to, że w odróżnieniu od innych sterydów, zamiast tradycyjnych iniekcji istnieje możliwość przyjmowania go doustnie. Należy pamiętać jednak by zawsze były to dawki podzielone, najlepiej wraz z posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Nie możemy także zapominać, że metanabol mimo szeregu możliwości jakie otwiera przed kulturystami, jest substancją toksyczną, dlatego też podczas jego stosowania wskazana jest odpowiednia osłona dla żołądka i wątroby oraz uważna obserwacja swojego organizmu. Po skończonym cyklu, który nie powinien być dłuższy niż 6 tygodni, konieczne jest odblokowanie hormonalnej wydzielniczej funkcji organizmu.

Zastosowanie metonabolu

Metanabol to jeden z najpopularniejszych sterydów stosowanych w naszym kraju. Jest typowym środkiem budującym masę mięśniową. Ma szerokie grono wielbicieli, głównie dlatego że działa on szybko i bardzo skutecznie. Poza swoimi doskonałymi właściwościami docenianymi przez kulturystów, posiada również dość dużo skutków ubocznych. Głównym powodem stosowania metanabolu jest to, że przyczynia się do szybkiego wzrostu masy mięśniowej (anabolizm) posiadając przy tym silne właściwości antykataboliczne. Sprawdzi się u osób nastawionych na szybkie efekty, które nie chcą bądź nie mogą stosować środków przeznaczonych do iniekcji. Metanabol jest łatwo dostępny, tani oraz przyjmowany w prostej formie dlatego chętnie sięgają po niego także osoby początkujące.

Dawkowanie metki

Skuteczna dawka w określonych przypadkach uzależniona jest od wagi ciała, a także procentowej zawartości tłuszczu organizmie (nie większej niż 15%) oraz indywidualnej reakcji. Uznaje się, że minimalna dawka to 10 mg na dobę. Ogólnie przyjmuje się jednak zasadne stosowanie następujących dawek leku:

 • 15mg (do 70kg)
 • 20mg ( od 70kg do 80kg)
 • 25mg ( powyżej 80kg)
 • 30mg i więcej (powyżej 90kg).

Jak już nadmieniono powyżej, dawki powinny zostać podzielone. Oznacza to, że wartości podane w miligramach muszą zostać podzielone na jednakowe porcje, spożywane w równych odstępach czasu w ciągu dnia, np. co 4 godziny, bezpośrednio po posiłku lub wraz z nim.

Jak każdy wyrób medyczny metandienon posiada szereg wad i zalet. Poniżej zostaną one przedstawione oraz krótko skomentowane. Poniżej znajdzie się krótkie podsumowanie jego mocnych i słabych stron tak, aby każdy mógł dokonać indywidualnej, obiektywnej oceny produktu.

Wady

Możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji, jakimi są:

 • Obciążenie żołądka i wątroby- wymaga bacznej obserwacji organizmu, stosowania suplementów: probiotyków regulujących pracę przewodu pokarmowego oraz suplementów wspierających wątrobę.
 • Ginekomastia- zwiększenie ilości tkanki gruczołowej sutków
 • Trądzik- wywołany przez wzmożony łojotok
 • Łysienie- spowodowany nadmiarem testosteronu wytworzonego przez organizm. Zdarza się, że pojawia się niechciane owłosienie w innych częściach ciała
 • Zaburzenia libido- początkowy wzrost może skończyć się jego nagłym, nieuzasadnionym spadkiem
 • Agresja- zwłaszcza w połączeniu z substancjami psychoaktywnymi: alkohol, narkotyki.
 • Dolegliwości natury intymnej, do której zaliczyć można: zanik jąder, upośledzenie działania kanalików nasiennych, zahamowanie produkcji spermy, bolesna erekcja, problemy z wytryskiem

Należy pamiętać, że opisane powyżej skutki uboczne mogą  ale  NIE MUSZĄ wystąpić u osób przyjmujących metanabol

Zalety

 • Diametralna poprawa osiąganych wyników: wzrost masy mięśniowej, siły, wytrzymałości
 • Możliwość przyjmowania doustnego- w przeciwieństwie do innych środków podawanych drogą iniekcji
 • Ogólnodostępność
 • Konkurencyjna cena w porównaniu do produktów o podobnych właściwościach
 • Dostępny od wielu lat na rynku, co daje możliwość prognozowania skutków jego stosowania
 • Możliwość stosowania z innymi środkami
 • Możliwość stosowania także przez osoby początkujące
 • Wzrost motywacji i dobrego samopoczucia dzięki dopaminie

Podsumowując, metandienon jest znaną i powszechnie stosowaną substancją w środowisku sportowców. Mimo możliwości wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, które występować mogą przy stosowaniu niemal każdego leku, odnotowujemy szereg niepodważalnych zalet. Niemożliwe jest, aby za pomocą najbardziej racjonalnych argumentów zachęcić do stosowania metanabolu jego zagorzałych przeciwników. Tak samo nawet najbardziej zniesławiający artykuł nie zniechęci do metanabolu jego zwolenników. Nie od dzisiaj wiadomo, że stosując substancje wspierające budowanie osiągnięć, przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Bowiem najważniejszą posiadaną przez każdego człowieka wartością jest zdrowie. Pamiętajmy jednak, że posiadając odpowiednie przygotowanie merytoryczne jesteśmy zdolni sami podjąć optymalne decyzje. Znając swoje ambicje, możliwości swojego organizmu oraz stan zdrowia a także bacznie obserwując indywidualną reakcję na daną substancję, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z pomocą metanabolu osiągnięte zostaną wyłącznie korzyści.