Methandienone

Jego polska nazwa to Metandienon. Podchodząc do sprawy pod względem naukowym, jest to organiczny związek chemiczny. Pochodzi on z grupy steroidów. Opisuje się go za pomocą wzoru sumarycznego C20H28O2, natomiast jego masa molowa to 300,44 grama na mol. metgandienone można używać jako lek jeśli u osoby chorej stwierdzono niedobór białka lub potrzebna jest z tego powodu późniejsza rekonwalescencja. Zażywanie go pomaga także zapobiec zanikowi mięśni po przebyciu ciężkiej choroby. Niestety we większości przypadków Metandienon stosowany jest jako doping. W latach 50 XX wieku prowadzone były badania nad znalezieniem oralnej wersji testosteronu. W ich efekcie powstał właśnie methandienone. W 1955 roku opisano go po raz pierwszy. Swoje pierwsze wejście na rynek miał w 1958 roku w Ameryce. Najczęściej spożywali go kulturyści chcąc w szybszym i mocniejszym stopniu powiększyć swoją masę mięśniową. Niestety dla nich, Agencja Żywności i Leków zakazała go, co spowodowało jego wycofanie się z rynku Stanów Zjednoczonych. Obecnie produkuje się go w takich państwach jak Rosja, Meksyk i Tajlandia. W Polsce methandienone był bardzo popularny w latach 90 XX wieku. Można wręcz powiedzieć, że był on kultowy i panowała na niego moda. Jednakże wbrew rozsiewanym plotkom nie produkuje się go w Polsce. Dostać go można wyłącznie na czarnym rynku, chociaż nawet i tam stanowią one tylko imitację. Na chwilę obecną nie znajduje się on na liście leków dopuszczonych do obrotu. methandienone w żadnym wypadku nie mogą zażywać kobiety.

Zastosowanie/Wskazania

Podstawowe i prawidłowe zażywanie methandienone powinno odbywać się w celach medycznych. Z powodu jego właściwości wpływających na wzrost tkanki mięśniowej i białka w organizmie, stosuje się go u ludzi z niedoborem tego składnika odżywczego (najczęściej spowodowane różnymi chorobami przez, które nadmiernie wydalane lub niedostarczane jest białko – anoreksja, długotrwała biegunka, choroby jelit i wątroby czy też zespół złego wchłaniania). Ponadto jako lek używany jest zapobiegawczo przeciw zanikom mięśni w efekcie ciężkich chorób, radioterapii, bardzo długiej kuracji glikokortykosteroidami, a także w rekonwalescencji wynikłej z ze złamań, zakażeń i złamań.

Obecnie na świecie używany jest głównie nielegalnie jako środek dopingowy. Zastosować go polecają sobie na wzajem mężczyźni (w głównej mierze kulturyści) jako szybki sposób na „nabicie” mięśni bez większego wysiłku. Szczególnie poleca się go stosować jeśli jest się dopiero osobą początkującą w tej kwestii.

Dawkowanie i odstawianie

Mężczyźni zaczynający swoją przygodę z Metandienonem przyjmować powinni dawki mieszczące się w granicach od 15 do 20 miligramów. Potem mogą ją zwiększyć do rozmiaru 20-30 miligramów. Zaawansowani zawodnicy przyjmować mogą 40-50 miligramów.

W historii znane są przypadki gdy zawodowi kulturyści dawkowali ten steryd w dawkach o wielkości od 80 do 100 miligramów. Taka ilość jest bardzo nierozsądna, jak nie powiedzieć po prostu, że głupia, z powodu hepato-toksyczności tego sterydu spowodowaną znajdującą się w nim grupą 17alfa-alkilowaną. Tak wysokie dawki mogą nie tylko w efekcie dać efekty uboczne na o wiele większą skalę, ale nawet zagrażać ich życiu. methandienone ma bardzo krótki okres półtrwania. Z tego względu, chcąc utrzymać stałą ilość substancji w organizmie, dawkowanie odbywać się powinno co 3-4 godziny. Maksymalny okres stosowania natomiast to 4-6 tygodni. Po przekroczeniu tego czasu działania niepożądane mogą być coraz większe i poważniejsze. Omawiany steryd może powodować kłopoty układu pokarmowego. W celu ich uniknięcia zaleca się stosowanie go podczas lub po posiłku.

Proces odstawiania powinien się zacząć już 7-10 dni od planowanej ostatniej dawki methandienone. W dietę wprowadzić należy kreatynę by mięśnie nie utraciły swojej objętości. Po zażyciu ostatniej dawki sterydu (8-12 godzin) należy rozpocząć PCT. Najczęściej stosowany w tym przypadku jest Tamoxifen lub Clomid.

Skutki uboczne

Jak już wspomniano zażywanie methandienonu powoduje szereg skutków ubocznych. Najważniejszym, a zarazem najpoważniejszym z nich jest jego toksyczność względem wątroby. Jego nasilenie jest zależne od długości trwania i wielkości zażywanej dawki. Następnym działaniem niepożądanym jest silna aromatyzacja czyli retencja wody i obrzęki. Spotykane najczęściej u mężczyzn w średnim wieku, a u tych po 60 roku życia, efekt jest o wiele bardziej nasilony. Ponadto powiększa się zły cholesterol (spada HDL, a wzrasta LDL).  Wzrasta ciśnienie tętnicze krwi. Dochodzi do zmniejszenia produkcji testosteronu w jądrach. Skutkuje to czasową lub trwałą bezpłodnością. Waga ciała zwiększa się, ale nie przez powiększenie się masy mięśniowej, a przez retencję wody. Skóra twarzy staje się tłusta i pojawia się trądzik. Może dojść do wypadania włosów lub całkowitego wyłysienia. Pod względem estetycznym dochodzi do ginekomastii. Jest to określenie na zjawisko występujące w obrębie sutka polegające na rozbudowie tkanki gruczołowej tłuszczowej i włóknistej.

Zalety i wady

Zalety stosowania metanabolu są bardzo podobne do wskazań jego stosowania. Po pierwsze zażywając ten środek zwiększa się masa ciała na skutek rozbudowy masy mięśniowej (wszystko dzięki wpływaniu na syntezę białek i powiększeniu bilansu azotowego). Ponadto przez ulepszenie metabolizmu białek gwarantuje pozytywne ustabilizowanie się nitro genu, inaczej azotu. methandienone jest skuteczny w walce z zanikiem mięśni oraz w leczeniu cukrzycy. Stosując go w rozsądnych ilościach uzyskać można dobre samopoczucie. Dodatkowo ludzie go zażywający mają większą pewność siebie, a ich kondycja nie tylko fizyczna, ale jak się okazuje także psychiczna polepsza się. Kolejną zaletą jest wywoływanie dodatniego bilansu wapniowego. To z kolei pozytywnie wpływa na tkanki kostne, które zaczynają być gęściejsze (a dokładnie ich większa gęstość mineralna) i odporniejsze na urazy. Formą metanabolu są tabletki. Zażycie ich jest łatwe i wymaga tylko chwili (nie wliczając do tego wcześniejszego posiłku).

Wady podobnie jak zalety zostały już w większej mierze wymienione. Odnoszą się bowiem do skutków ubocznych. Wśród nich najpoważniejszym jest uszkodzenie wątroby. Wadą jest także zażycie metanabolu na pusty żołądek. Odczuwa się wtedy uciążliwy ból brzucha, a do tego wzdęcia, zaparcia i tym podobne. Ponadto uciążliwą wadą dla mężczyzn może być „pojawienie się” u nich piersi. Mniej problematyczny choć nadal niechciany jest trądzik występujący na skórze. Jeśli mężczyźni będą spożywać dawki methandienone przekraczające 50 mg w ciągu 24 godzin mogą pojawić się zmiany w zachowaniu na gorsze. Inni ludzie zdecydowanie wezmą do za wadę. Tłumacząc, chodzi tu o to, że zażywający bardzo wysokie dawki stają się agresywni i drażliwi. Bardzo często pojawiają się też stany niepokoju i nadpobudliwość psychoruchową. Społeczeństwo muszące mieć do czynienia z takimi osobami na pewno nie będzie zadowolone z tego powodu.

 

Decydując się na zażywanie methandienone nie wolno zapominać, że nie bez powodu przestało się o nim mówić dobre rzeczy, chociaż te oczywiście istnieją.