Sterydy są w dalszym ciągu takimi substancjami, które budzą nie małe emocje. W dalszym ciągu wiele osób postrzega te substancje, jako coś szkodliwego dla zdrowia, aczkolwiek inna część uważa, że sterydy są dobre dla zdrowia i nie szkodzą organizmowi ludzkiemu. Otóż tyle samo jest opinii, ilu jest ludzi. Ważne jest natomiast, aby wiedzieć, że sterydy należy stosować w sposób rozważny, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie uniknąć różnorodnych komplikacji zdrowotnych związanych z naszym organizmem. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka kluczowych informacji odnośnie tego, na czym polega odblokowanie po cyklu sterydowym.

Czym jest PTC?

Otóż, PTC jest to nic innego jak swoiste działanie farmakologiczne, które przede wszystkim charakteryzuje się tym, że zmierza do tego, aby w przysadce, podwzgórzu oraz jądrach przywrócić produkcję endogennego (naturalnego) testosteronu. Bowiem należy pamiętać, iż każdego dnia ludzki organizm stara się zachować nie tylko swoją wewnętrzną stabilność i równowagę w zakresie wydzielania, ale przede wszystkim stężenia, jak również ogólnego obrotu hormonami. Należy zaznaczyć przede wszystkim to, iż w  dostarczeniu do niego sterydów anabolicznych, receptory, które znajdują się w podwzgórzu i przysadce zaalarmują te gruczoły o podwyższonym stężeniu hormonów płciowych. W związku z tym, by móc w odpowiedni sposób  zachować homeostazę, ludzki organizm w odpowiedzi wstrzymuje produkcję testosteronu. W związku z tym wszystkie dostarczenie do organizmu syntetycznego testosteronu, blokuje oś podwzgórze – przysadka – jadra. Aczkolwiek trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, iż jest on wyłącznie w sposób systematyczny dostarczany i krąży w stabilnym stężeniu we krwi, nie dzieje się nic złego. Aczkolwiek po zakończeniu każdego cyklu, w sytuacji gdy zaprzestaniemy dostarczania testosteronu, jego poziom w sposób drastyczny ulega spadkowi w ludzkim organizmie.

Jedną z kluczowych informacji, o których należy pamiętać jest przede wszystkim to, że HCG najlepiej przyjmować w małych dawkach. Jest to o tyle istotne, bowiem za bardzo wysokie dawki podnoszą poziom estrogenów, co w konsekwencji blokuje w jadrach konwersje 17-alfa-hydroksyprogesteronu do testosteronu. W związku z tym można temu bez problemu zapobiec, aczkolwiek jest to możliwe wyłącznie w terapii odblokowującej wykorzystuje się także leki z grypy SERM. Do jednych  z najpopularniejszych z nich są przede wszystkim Clomid , jak również Tamoksifen. Aczkolwiek należy zaznaczyć, iż są bardzo różne szkoły. Dlatego też dzieje się tak, że jedni polecają Clomid, natomiast inni uważają, iż Tamoksifen ma znacznie wyższą skuteczność a za razem mniejsza szkodliwość. W związku z tym podczas wybierania któregokolwiek z SERM trzeba w szczególności rozpocząć jego dawkowanie równolegle z HCG. Jest to jedna z najważniejszych kwestii bowiem,  w sytuacji gdy HCG wywołuje zwiększenie produkcji testosteronu w jądrach, ten ulega aromatyzacji do estradiolu. Natomiast jego nadmiar powoduje zarówno androgenów jaki i estrogenów ponownie doprowadzi do wstrzymania produkcji gonadoliberyny, przyczynia się to  hormonu uwalniającego gonadotropinę, oraz hormonów luteinizującego i folikulotropowego. Podczas występowania właśnie takiej sytuacji następuje w większości przypadków błędne koło. I to właśnie w związku z tym bardzo niezbędne są SERM. Bowiem to właśnie one przyczyniają się do blokowania ER w przysadce oraz podwzgórzu. I dzięki temu eliminują negatywny wpływ podwyższonego poziomu estrogenów. Ważne jest też to, że osoby, które przyjmują SERM nie muszą martwić się o kwestię aromatyzacji. Dzieje się tak, gdyż zarówno Clomid jak i Tamoksifen działają w organizmie jak anty-estrogeny. To o czym trzeba pamiętać to przede wszystkim to, że najważniejsze jest aby PCT rozpocząć w odpowiednim momencie dopiero w okresie po zakończeniu cyklu stosowania sterydów. Otóż, trzeba też pamiętać o tym, iż  uzależnione jest to przede wszystkim od okresów aktywnego półtrwania w organizmie przyjętych sterydów anabolicznych. Warto też dodać, iż okresy te są bardzo zróżnicowane. Wobec tego, należy rozumieć przez to, to, iż  wahają się one od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Dlatego przed każdym rozpoczęciem PCT powinniśmy poczekać najdłuższy z okresów półtrwania sterydów wykorzystanych w cyklu.

Przez PTC należy rozumieć także nic innego, jak swojego rodzaju to preparaty, które są wykorzystywane w szczególności po cyklach sterydowych lub prohormonalnych. I to właśnie dzięki ich zastosowaniu istnieje możliwość znaczącego zwiększenia skuteczność ćwiczeń, ale nie tylko, bowiem dzięki temu istnieje również możliwość utrwalenia działania pozostałych substancji, dzięki którym istnieje możliwość poprawienia jakości i wielkości mięśni w naszym ciele.

Co należy zaliczyć do głównych celów PCT?

Otóż, jeżeli chodzi o kwestię głównych celów PCT to należy do nich zakwalifikować przede wszystkim takie kwestie jak:

  • uregulowanie gospodarki hormonalnej
  • utrzymanie zachowanej masy mięśniowej ciała
  • brak spadku siły fizycznej
  • ograniczenie związane z powstawaniem skutków ubocznych w organizmie ludzkim
  • zapobieganie zanikowi jąder
  • zapobieganie powstawania oligospermii

W związku z tym, jak można łatwo zauważyć, PCT przyczynia się do wielu korzyści wpływających na naszą kondycję zdrowotną i warto z takiego rozwiązania korzystać, aby nie narażać się w szczególności na powstawanie różnorodnych i niepożądanych skutków ubocznych wynikających ze stosowania środków sterydowych. Warto również pamiętać o tym, iż podczas przyjmowania większości sterydów dochodzi do zaprzestania produkcji naturalnego testosteronu przez jądra. I to właśnie dlatego w większości sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że ludzki organizm walczy, jak również powoli dochodzi do siebie, jednak czas ten jest zbyt długi. Natomiast ważne jest, aby postępować w taki sposób, by móc zatrzymać wielką siłę i duże mięśnie po kuracji. W chwili obecnej są dostępne różnorodne preparaty, służące przy odblokowaniu. Na naszym ojczystym rynku  w większości przypadków pojawiają się takie substancje do tego celu, jak: Clomid, Nolvadex, jak również HCG (gonadotropina łożyskowa). Kolejność nie jest przypadkowa. Dwa pierwsze są w tabletkach, ostatni w ampułkach.

Jeżeli chodzi Clomid to można o nim powiedzieć przede wszystkim to, iż jest to preparat, który charakteryzuje się w szczególności tym, że stymuluje uwalnianie hormonów, ale nie tylko tych luteinizujących, bowiem również i tych folikulotropowych. A to z kolei jest następstwem przyczyniania się do odpowiedniej sekrecję testosteronu. W tym przypadku wystarczy zażyć wyłącznie 150 mg Clomidu, aby móc w odpowiedni, ale również bezpieczny sposób podnieść poziom podstawowego testosteronu u mężczyzny do 150 % wartości. Jednak dawki rzędu 150 mg/dziennie nie są raczej stosowane w kulturystyce.

Preparat odblokowujący Nolvadex z kolei charakteryzuje się tym, że jest swojego rodzaju antagonistą estrogenów co oznacza, że jest zarówno preparatem jednym z najbezpieczniejszych na polskim rynku, ale również dodatkowo jest tak do nich podobny, że ściśle łączy się z receptorami dla nich. Oczywiście trzeba pamiętać, iż w konkretnych sytuacjach zażywanie antagonisty estrogenu, takiego jak Nolvadex czy Clomid, powinno być wystarczające w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania HPTA. Aczkolwiek dzieje się tak z reguły podczas stosowania o wiele łagodniejszych środków i dodatkowo w o wiele krótszych cyklach.

Natomiast, jeżeli chodzi o preparat taki jak HCG to można o nim powiedzieć przede wszystkim to, iż odznacza się o tym, że jest to substancja, która  w dużym stopniu przyczynia się do naśladowania działania przede wszystkim takiego związku chemicznego, jakim jest  LH [hormon luteinizujący] w naszym organizmie. Otóż, trzeba pamiętać w szczególności to, iż LH jest gonadotropiną. W związku z tym jest niczym innym, jak swoistą substancją, której głównym celem jest stymulacja ludzkiej gromady.  Jeżeli chodzi o jej dawkowanie to trzeba pamiętać, iż  wynosi ono 1500 – 3000 I.U co 4 – 5 dni, przez okres nie dłuższy niż trzy tygodnie.