Praca nad piękną sylwetką to długotrwały, pełen wyrzeczeń proces. Nawet najlepsza dieta i najbardziej intensywne ćwiczenia nie zdołają wpłynąć na biologię. Ta jest nieubłagana, dlatego o ile można zmienić wygląd swego ciała, o tyle zyskanie znacznie większej muskulatury jest niemal niewykonalne bez udziału zewnętrznej suplementacji. Dlatego też każdy, kto dla siebie lub z powodu zawodów poszukuje sposobu na zyskanie idealnej sylwetki, powinien skierować swoją uwagę ku sterydom anabolicznym. Nie każdy jednak daje takie same efekty, dlatego ważne jest, by cykl ich przyjmowania był zgodny z tym, co i w jakiej kolejności chce się osiągnąć.

Krok pierwszy: Anapolon, czyli szybki przyrost masy

Anapolon uważany jest za jeden z najsilniejszych sterydów anabolicznych dostępnych obecnie na rynku. bez wątpienia natomiast jest najsilniejszy spośród tych dostępnych w formie tabletek, dlatego jest dobrym sposobem na rozpoczęcie cyklu. Przede wszystkim działa błyskawicznie, bo w przeciągu około trzech tygodni stosowania można zauważyć przyrost masy nawet o 10 kg. Nawet jak na anaboliki iniekcyjne jest to imponujący wynik. Bardzo ważne jest jednak, by nie stosować go dłużej niż cztery tygodnie. Powodów tego ograniczenia jest wiele. Jednym z nich jest przyzwyczajenie organizmu do dostarczanych mu substancji, jednak równie istotna jest szkodliwość długotrwałego stosowania. Anapol bowiem, jak każdy steryd w tabletkach, przyjmowany jest doustnie, co oznacza, że nie omija wątroby ani nerek. Jego działanie na te organy natomiast jest wręcz toksyczne, dlatego aby nie doprowadzić do trwałych uszkodzeń i umożliwić późniejszą detoksykację ważne jest, by szkodliwe działanie nie trwało dłużej niż cztery tygodnie.

Zwiększenie i utrzymanie efektów

Anapol pozwala na szybkie uzyskanie efektów, jednak równie szybko zanikają one po zaprzestaniu stosowania. Z tego powodu pod koniec cyklu z tym sterydem konieczne jest stosowanie antyestrogenów, bowiem oxymetholon, czyli substancja aktywna w Anapolu, szybko konwertuje do estrogenów. Warto również w trakcie stosowania wdrożyć dodatkowo clomifen i HCG, które odblokują jądra hamowane przez Anapol.

Oxymetholon bardzo często bywa łączony z innymi sterydami anabolicznymi, mianowicie z estrami testosteronu, nandrolonem i Winstrolem. nie można jednak potraktować łączenia go z testosteronem za dobry pomysł, bo szybki wzrost masy ciała prowadzi do szczególnie uciążliwych skutków ubocznych, mianowicie bólów kręgosłupa, stawów, bolesnych skurczów mięśni, a nawet nadciśnienia tętniczego.

Nie dla każdego

Anapol na pewno nie jest sterydem dla każdego. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są rak prostaty, rak sutka, hiperkalcemia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, a także choroby degeneracyjne i zapalne wątroby. Również powikłania po stosowaniu sterydów sprawiają, że nie każdy zdecyduje się na ich stosowanie. Do najczęściej występujących skutków ubocznych należą nudności, wymioty, osłabienie, uderzenia gorąca, biegunka. Z tego powodu tabletki należy zawsze przyjmować razem z posiłkami.

Pomijając skutki uboczne, Anapol daje bardzo szybki przyrost masy już przy trzech tabletkach dziennie, co sprawia, że jest całkiem ekonomiczną opcją.

Krok drugi – Stanozolol, czyli wyrzeźbienie sylwetki

Szybki przyrost masy nie gwarantuje tego, że efekty będą zadowalające, bowiem same mięśnie wymagają jeszcze odpowiedniego wyrzeźbienia. Przy szybkim działaniu Anapolu trudno jest samymi ćwiczeniami osiągnąć efekt, jakiego się pożąda, czyli wyrzeźbioną sylwetkę bez tłuszczu, wody i bezkształtną. Aby to osiągnąć, już na etapie stosowania Anapolu wdraża się stanozolol, znany pod handlową nazwą Winstrol. To również steryd anaboliczny, jednak w przeciwieństwie do Anapolu koncentruje się nie tylko na samym nabraniu masy, ale na jej odpowiedniej jakości. Dzięki tego wspomagaczowi uzyskuje się tzw. “suchy” mięsień, czyli wolny od wody i tłuszczów. Jest on doskonałej jakości, dlatego tak bardzo pożądany jest szczególnie przez kulturystów, stosujących go na przyrost masy i zyskanie siły.

Stanozolol to steryd wysoko anaboliczny. Oznacza to, że posiada zaawansowaną właściwość budowania tkanek. Osiąga to dzięki wspieraniu zmian chemicznych zachodzących w mięśniach. Ma zdolność do wpływania na prędkość przepływu składników odżywczych przez błony komórkowe mięśni, a także wpływa na zwiększenie się syntezy białek. Dzięki temu efektem stosowania stanozololu jest przyrost wysokiej jakości masy mięśniowej. Większość kulturystów jednak używa go do “ubicia” już zyskanej masy, bo doskonale rzeźbi sylwetkę.

Winstrol dostępny jest w dwojakiej postaci, mianowicie tabletek i ampułek do wykonywania zastrzyków. Dawka tabletek nie powinna przekraczać 20-50 mg dziennie. Działają do dziewięciu godzin. Iniekcje z kolei zazwyczaj stosuje się w dawce 50 mg co 2-3 dni, gdyż działanie zastrzyków trwa dłużej, czyli około 8 godzin. Sama kuracja natomiast powinna trwać nie dłużej niż 4-6 tygodni. Co ważne, wskazane jest branie leków osłonowych podczas przyjmowania Winstrolu, bo jako steryd toksyczny może negatywnie wpływać na organizm.

Stanozolol jest nisko androgenny, co oznacza, że przyjmowanie go nie wiąże się ze skutkami ubocznymi charakterystycznymi dla innych sterydów. Pomimo tego może wystąpić szereg negatywnych skutków, do których należą reakcje alergiczne, obrzęki kończyn, a także gardła, warg, języka i twarzy, częste erekcje, powiększenie piersi, zachrypnięty głos, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, nasilenie się trądziku, bezsenność, bóle głowy, a także tzw. wysuszenie stawów.

Krok trzeci – Masteron, czyli utrwalenie i zniwelowanie skutków ubocznych

Masteron to kolejny steryd anaboliczno-androgenny, jednak z uwagi na jego właściwości jest polecany szczególnie jako sposób na zakończenie cyklu i zarazem steryd przyjmowany przed samymi zawodami kulturystycznymi. Jest pochodną DHT, dlatego często używa się go w medycynie. W kulturystyce jednak pomaga zbudować masę o dobrej definicji, czyli o dużej twardości i gęstości mięśni. Estetyczna muskulatura jest tym, do czego dążą kulturyści przed samymi zawodami, dlatego jest to bardzo dobry steryd na koniec cyklu, który wprawdzie nie pomaga w osiąganiu lepszych efektów na siłowni, ale bardzo dobrze kształtuje muskulaturę. Inną zaletą Masterona jest zapobieganie zmianom, które powoduje podwyższona ilość estrogenu i progesteronu, co bardzo często dotyka kulturystów sięgających po inne sterydy anaboliczno-androgeniczne. Masteron zapobiega tym samym ginekomastii i retencji wody, a także pomaga zintensyfikować działanie bazowego sterydu.

Masteron można łączyć z innymi anabolikami w ramach jednego cyklu. Sam steryd natomiast należy przyjmować 2-3 razy w tygodniu w dawkach 100-50 mg przez okres od 6 do 8 tygodni. W zależności od tego, nad czym pracuje się w danym momencie – nad budową masy mięśniowej lub redukcją – można go łączyć z dedykowanymi substancjami służącymi osiągnięciu zamierzonego celu. Najlepsze efekty Masteron daje jednak, gdy poziom tłuszczu w organizmie jest stosunkowo niski.

Masteron jest bardzo dobrym sterydem na zakończenie cyklu i przygotowanie do zawodów. Po nim należy oczywiście pamiętać o PCT, bowiem nawet substancja ta, chociaż wspiera usuwanie skutków ubocznych innych sterydów, nie oczyści organizmu.