Często spotykany przypadek , patrząc nawet po sobie faktycznie mam z tym problem , od poniedziałku do piątku trzymanie diety , treningi a weekend ehhh…

Weekend , niestety ale szkoda gadać zawsze coś się nieprzyzwoitego na talerz napatoczy , częsty wybór bywalców fast foodów to chyba najpopularniejsza w tej kategorii , pizza.

Jest smaczna , idealna na spotkanie z znajomymi , łatwo dostępna , ale co tak naprawdę w niej siedzi , ile kalorii , czy mogłaby by być pełnowartościowym posiłkiem.

Na te pytanie postaramy wam się odpowiedzieć .

Jak wiemy pizza pochodzi z Włoch ale w różnych postaciach przyjęła się na całym świecie .

Jedno co ją łączy to sos pomidorowy oraz tarty ser , co do ciast to są one zależne od rodzaju pizzy , od grubych po cienkie itp.

Pizze przede wszystkim charakteryzują dodatki a można na niej zobaczyć praktycznie wszystko , nie będę wymieniał składników bo artykuł liczył by pewnie kilka stron , tak naprawdę przygotowując pizzę w domu mamy wolny wybór .

Zależnie od składników na pizzy możemy do naszego organizmu dostarczać nie tylko kalorie , ser ma w sobie sporo wapnia i wit. Z grupy B , a sos który przecież jest robiony z pomidorów zawiera likopen , wit. A , potas .

Zależnie od dodatkowych mięs i warzyw może uzbierać nam się spora ilość witamin i minerałów .

I tu mam takie przemyślenie skoro chce nam się pizze , myślę że oprócz Włoch to najbardziej smaczną jesteśmy w stanie zrobić sobie w domu , a co najważniejsze może być ona pożywna i zdrowa , i nie zepsuje nam rytmu treningowego 🙂

Wyliczono że pizza zakupiona ma średnio 230-300 kcal.

Najmniej kaloryczna jest podstawowa pizza czyli margherita – zawiera około 220 kcal , no chyba że zamówimy wegetariańską możemy liczyć na około 200 kcal.

A z kolei najbardziej kaloryczne będą pizze zawierające pepperoni (420 kcal) i tzw. Cztery sery ( w 100g mamy około 400 kcal).

 

Pamiętajmy że pizza to nic złego , ale jak wiadomo nadmiernie się nią obżerając czy zbyt często po nią sięgajac nie zrobimy super formy na letnie miesiące.

Gdy zachowamy umiar czy też nie będziemy tak leniwi aby ją sami przyrządzić ( według zdrowych przepisów) to nie jest to najgorszy wybór z fast foodów .

I teraz przechodzimy do setna naszego tematu , sam przepis na pizze nie jest zbyt skomplikowany , dlatego nie będę się tu rozwodził nad kuchceniem 🙂

Dobrze przygotowana pizza może być liczona jako pełnowartościowy posiłek , aby była takowym posiłkiem musi spełniać następujące warunki :

  • Spód pizzy najlepiej aby był na bazie z mąki ryżowej lub gryczanej

  • Sos pomidorowy

  • Ser najlepiej mozarella

  • Pieczarki

  • Pierś z kurczaka

  • Oliwki

Oczywiście to tylko przykład możemy bazować na innych składnikach , ważna jest mąka jaką wykorzystamy do ciasta , sos , a co do składników to już wybór własny , wiadomym jest abyśmy omijali ciężkie mięsa czy kiełbasy , co do warzyw to już mamy tutaj pełen wybór , kwestia gustów czy smaków .

A więc jak już chcemy w weekend zgrzeszyć to można to zrobić z głową , także torby treningowe w kąt , fartuchy na brzuch i smacznego.