Mężczyźni mogą rozmawiać o różnych problemach – z pracą, samochodem, relacjami z kobietami i problemach z dziećmi. Natomiast tematu problemów z potencją unikają jak ognia – żaden nie przyzna się przed kolegą, przyjacielem lub znajomym, że ich to dotknęło.

Tymczasem to problem, gnębiący dużą populację mężczyzn. Niezdolność do utrzymania erekcji, uniemożliwiająca odbycie stosunku jest udziałem dramatów małżeńskich sypialni i obniżających samoocenę mężczyzn. Niestety, odbija się nie tylko na życiu erotycznym, lecz również zawodowym i w relacjach społecznych.

Męskie problemy – dane populacyjne.

Nawet 3 miliony mężczyzn ma okresowe lub stałe problemy z erekcją.

 • 2% – 30-latkowie
 • 6% – 40-latkowie
 • 18% – 30-latkowie
 • 38% – 60-latkowie
 • 60% – 70-latkowie.

Jak widać, wraz z wiekiem, coraz więcej mężczyzn odczuwa kłopoty z utrzymaniem erekcji i tym samym, z satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Jakie są przyczyny męskich problemów z potencją?

Przyczyny,  jak zwykle są złożone. Czynników ryzyka jest wiele. Seksuolodzy zauważają, że im młodszy mężczyzna, tym większe ryzyko czynników emocjonalnych, wraz z wiekiem do głosu dochodzą czynniki zdrowotne, aż w wieku starszym stanowczo one przeważają w diagnozowaniu zaburzeń erekcji.

U najmłodszych mężczyzn często jest lęk przed pierwszymi kontaktami seksualnymi,związane z brakiem doświadczenia, ryzykiem ciąży u partnerki, kompleksami z powodu wyolbrzymionej lub rzeczywistej “niewłaściwej” budowy anatomicznej narządów, która w ich oczach może być dyskwalifikująca.

Mężczyźni w wieku dojrzałym z kolei są bardzo aktywni zawodowo i z tego tytułu przechodzą wiele stresów. To główny czynnik ryzyka zaburzeń erekcji w wieku 30 lat do 50 lat.

W wieku starszym dochodzą do głosu czynniki zdrowotne oraz mity, związane z aktywnością seksualną w podeszłym wieku, lecz również związane z mitami dotyczącymi aktywności seksualnej ich partnerek w zbliżonym wieku.

Męskie zdrowie a seks.

Higiena życia

Niehigieniczny tryb życia jest jednym z głównych czynników, mającym negatywny wpływ na potencję. Najważniejsze czynniki to:

 • Nałogi. Alkohol tylko chwilowo poprawia zdolność do odbycia stosunku. Nadużywanie alkoholu może trwale upośledzić funkcje seksualne. Nikotyna obniża ciśnienie w naczyniach krwionośnych co utrudnia utrzymanie wzwodu. Narkotyki działają destrukcyjnie na cały organizm i szybko go wyniszczają.
 • Przetworzona żywność i cukier- zatykają blaszki miażdżycowe, więc upośledzają ukrwienie męskich narządów płciowych, co wpływa na zdolność do utrzymania erekcji.
 • Brak aktywności fizycznej jest przyczyną niedotlenienia organizmu. Krew gorzej płynie, w tym w naczyniach krwionośnych penisa.

Choroby upośledzające aktywność seksualną.

Główne schorzenia, upośledzające potencję to tzw. choroby cywilizacyjne.

 1. Nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo-naczyniowego są w czołówce wraz z miażdżycą głównie.
 2. Choroby metaboliczne, w tym cukrzyca. Panowie ze xle kontrolowaną cukrzycą powszechnie uskarżają się na zaburzenia wzwodu
 3. Depresje

Chorobom cywilizacyjnym można zapobiegać, toteż utrzymanie sprawności seksualnej w dużej mierze od przyjętego trybu życia.

Następne schorzenia, które obniżają potencję to schorzenia neurologiczne (np. konsekwencje udaru mózgu, stwardnienie rozsiane), niewydolność choroby i nerek, niektóre schorzenia hormonalne.

Wydolność seksualną pogarszają też niektóre leki – hormonalne, obniżające ciśnienie albo hormonalne.

Jakie są sposoby na poprawę potencjału seksualnego mężczyzny?

Pierwszym krokiem powinna być dbałość o zdrowie. Lecz, jeżeli mimo starań poprawa nie następuje, można wspomagać się specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami ziołowymi lub farmakologicznymi.

Czy suplementy diety na potencję są skuteczne?

Problem z suplementami diety polega na tym, że nie są zbyt często analizowane pod względem skuteczności. Dopuszczalne do sprzedaży pod warunkiem ich bezpieczeństwa, natomiast skuteczność jest często domyślna. Opierają się często na składnikach roślinnych uznawanych za wzmacniające potencjał seksualny mężczyzny.

Za zioła poprawiające potencję uważa się:

 • korzeń żen-szenia
 • korzeń maca
 • palmę sabałową
 • damianę pustynną
 • miłorząb japoński
 • lukrecję
 • lubczyk ogrodowy

W ziołowych preparatach na potencję można znaleźć większość z tych składników.

Leki na potencję.

W odróżnieniu od ziół, preparaty farmakologiczne są dokładnie przebadane zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak też ich skuteczności.

Wśród nich są zarówno leki dostępne bez recepty, jak też te, które są sprzedawane wyłącznie z przepisu lekarza. Kluczem podziału jest substancja czynna i jej działanie. Najlepszymi, o sprawdzonej skuteczności są preparaty farmakologiczne, w których substancją czynną jest sildenafil.

Jak działa sildenafil?

Sildenafil rozszerza naczynia krwionośne, które transportują krew do prącia, a konkretnie do ciał jamistych w prąciu, umożliwiając tym samym wzwód. Osiągnięcie erekcji jest możliwe, a tym samym odbycie pełnego i satysfakcjonującego stosunku. Czas działania sildenafilu to od 4 do 6 godzin, nie oznacza to jednak, że przez ten czas mężczyzna jest “w ciągłym wzwodzie”. To jeden z mitów o lekach na potencję.

Do odbycia stosunku potrzebne jest podniecenie seksualne, czyli stymulacja bodźcowa – wzrokiem, dotykiem, ogólną atmosferą, zwaną napięciem seksualnym. Bez podniecenia żaden lek na potencję nie zadziała.

W jakich lekach znajduje się sildenafil i czym się one różnią między sobą?

Viagra – efekt niezwykłego skutku ubocznego.

To pierwszy znany lek na potencje, który zrobił furorę. Jego potencjał w poprawianiu męskości odkryto nieco przypadkiem. Pierwotnie był lekiem stosowanym do leczenia zaburzeń krążenia płucnego (dusznica bolesna) i nadciśnienia. Badania prowadziła firma Pfizer. Kiedy w grupie kontrolnej okazało się, że skutek uboczny sildenafilu okazał się niezwykle atrakcyjny dla mężczyzn, którzy utracili uprzednio swoje zdolności seksualne, producent szybko go opatentował jako lek na zaburzenia erekcji u mężczyzn. Charakterystyczna niebieska tabletka viagry stała się najpopularniejszym lekiem świata.

Kamagra – cudowny zamiennik.

Producentem kamagry jest firma farmaceutyczna Ajanta Pharma. Zgodnie z międzynarodowymi umowami, po okresie patentowym inna firma może wykorzystywać składnik czynny do produkcji swojego leku pod inną nazwą.

Oba leki zawierają tę samą substancję czynną – sildenafil, różnią się jedynie nazwą i głównym producentem. Mogą być stosowane zamiennie, więc kamagra jest zamiennikiem viagry, a nie lekiem zastępczym czy odpowiednikiem.

Ze względu na swoje działanie, oba leki mogą mieć skutki uboczne. Na szczęście na rynku znajdują się leki z różną zawartością silfenadilu, więc można je dobierać w taki sposób, by były skuteczne, lecz jednocześnie nie spowodowały negatywnych skutków ubocznych.

Zawsze, w przypadku długiego stosowania każdego farmaceutyku, należy kontrolować swój stan zdrowia i nie zaniedbywać kontaktów z lekarzem.