Proviron – skutki uboczne

Proviron stanowi jeden z najlepiej tolerowanych przez ludzki organizm sterydów anabolicznych, chociaż przy jego stosowaniu mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Zażywanie Provironu nie wiąże się z wieloma tradycyjnie występującymi efektami ubocznymi przy przyjmowaniu większości sterydów anabolicznych. Stosowanie Provironu może być bezpieczne i skuteczne, należy jednak zachować pewne środki ostrożności, by zapewnić sobie optymalną suplementację.

Proviron – estrogenne skutki uboczne

Proviron nie powoduje żadnych estrogennych skutków ubocznych. Ten steryd anabolicznych nie aromatyzuje i nie jest progestagenem. Oznacza to, że nie wywołuje ginekomastii i nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie. Nie zwiększa też znacząco prawdopodobieństwa wystąpienia podwyższonego ciśnienia krwi, choć u niewielu mężczyzn może je wywołać. Warto wiedzieć, że czynnikiem odpowiedzialnym za podwyższone ciśnienie u użytkowników steroidów jest retencja wody. Ten anabolik jej nie powoduje, co oznacza, że nie powoduje skoków ciśnienia.

Dodatkowo Proviron ma działanie przeciwestrogenowe, co oznacza, że może hamować konwersję testosteronu do estrogenu, lub znacząco zredukować ten proces. W niektórych cyklach stosowanie Provironu powinno wyeliminować potrzebę stosowania tradycyjnych leków przeciwestrogenowych lub możliwość ich ograniczenia.

Proviron – androgenne skutki uboczne

Stosowanie Provironu może powodować pewne androgenne działania niepożądane. Można do nich zaliczyć wywoływanie trądziku, nasilanie łysienia głowy oraz zwiększony porost włosów na innych częściach ciała. Androgenne skutki uboczne podczas zażywania Provironu są silnie uzależnione od predyspozycji genetycznych. Jeśli użytkownik Provironu takowe posiada, może on wywoływać silniejsze działania niepożądane niż inne sterydy.

W przypadku braku genetycznych predyspozycji zażywający Proviron nie będzie narażony na wystąpienie u niego powyższych skutków ubocznych. Jeśli więc osoba przyjmująca Proviron nie ma genetycznych predyspozycji do łysienia typu androgennego, dany skutek u niej nie wystąpi. Jeśli natomiast widzi u siebie oznaki wypadania włosów, Proviron może tej proces nasilić i przyspieszyć tempo utraty włosów.

Czynnik predysponujący będzie również wpływał na ewentualne wystąpienie trądziku i wzrostu włosów na innych częściach ciała.

Ważna informacja – enzym 5-alfa reduktazy nie metabolizuje mesterolonu, a więc nie redukuje do DHT (dihydrotestosteronu). W rezultacie, inhibitory 5-alfa reduktazy, takie jak finasteryd, nie będą wpływać na androgenność sterydów i nie zaoferują żadnej ochrony przed androgennymi skutkami ubocznymi.

Ze względu na silnie androgeniczny charakter Provironu, może on powodować u kobiet silną maskulinizację.  Jej objawy obejmują porost włosów na ciele, głębsze brzmienie strun głosowych i powiększenie łechtaczki. Proces maskulinizacji jest praktycznie niemożliwy do uniknięcia, dlatego też Provironu nie poleca się kobietom.

Proviron – skutki uboczne dotyczące układu krążenia

Sercowo-naczyniowe efekty uboczne stosowania Provironu mogą okazać się bardzo problematyczne w stosunku do osób o podwyższonym poziomie cholesterolu. Nie zaleca się więc takim osobom stosowania tego sterydu. Dane wykazały, że mesterolon może mieć silnie negatywny wpływ zarówno na dobry cholesterol (HDL), jak i na zły (LDL). Badania ujawniły ponadto, że stosowanie tego steroidu może obniżyć poziom HDL o 30% oraz podwyższyć poziom złego LDL nawet o 60%.

W celu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu podczas stosowania Provironu:

  • Nie możesz mieć wysokiego poziomu cholesterolu.
  • Musisz kontrolować jego poziom.
  • Musisz być gotów przerwać stosowanie, jeśli poziom cholesterolu zacznie wymykać się spod kontroli.
  • Twoja dieta musi być bogata w kwasy tłuszczowe omega.
  • Powinieneś spożywać olej rybny każdego dna.
  • Powinieneś ściśle ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych oraz cukrów prostych.
  • Powinieneś zadbać o codzienną aktywność sercowo-naczyniową.

Proviron – tłumiące efekty uboczne

Skutki uboczne przyjmowania Provironu będą obejmowały tłumienie naturalnej produkcji testosteronu, aczkolwiek w mniejszym stopniu niż inne sterydy anaboliczne. W przypadku mesterolonu poziom spadku testosteronu może być na tyle minimalny, że nieistotny. W przypadku standardowych dawek, mieszczących się w granicach 50-150 mg na dzień, zahamowanie naturalnej produkcji testosteronu powinno być względnie minimalne.

Proviron – hepatoksyczne skutki uboczne

Proviron nie powoduje żadnych skutków ubocznych powiązanych z wątrobą, ponieważ nie jest hepatokstyczny. Nie jest C17-alfa alkilowany, a więc nie powoduje uszkodzenia wątroby.