Sterydy anaboliczne a masa mięśniowa

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który wykazuje fizjologiczne działania anaboliczne. Sterydy anaboliczne czyli sterydy na masę to pochodne testosteronu. Naśladują jego działanie. Wpływają na organizm oddziałując na receptory androgenowe, które są rozmieszczona w całym ciele. Zdecydowanie najbardziej pożądanym działaniem podczas stosowania takich preparatów jest przyrost masy mięśniowej, czyli działania anaboliczne. Oprócz tego, sterydy anaboliczne wykazują działanie androgeniczne, dzięki któremu męskie cechy płciowe są wzmacniane. Mogą występować w postaci naturalnej lub syntetycznej.

Działanie sterydów na masę

Sterydy na masę są to preparaty o działaniu anabolicznym, które ułatwiają przyrost masy ciała beztłuszczowo. Dzieje się tak, ponieważ pobudzają one proces syntezy białek. Dzięki temu zwiększa siła izokinetyczna i izometryczna mięśni oraz następuje szybki przyrost masy mięśni. Oprócz tego, że ich masa zwiększa się, poprawie ulega także ich wytrzymałość i zużycie tlenu przez mięśnie. Dzięki temu, że aktywują się receptory androgenowe aktywują się komórki satelitarne mięśni, czyli niewyspecjalizowane komórki macierzyste mięśni szkieletowych, dzięki którym mięśnie po treningu regenerują się i wspomagana jest potreningowa hipertrofia włókien mięśniowych. Kolejną korzyścią z przyjmowania sterydów anabolicznych jest podwyższona produkcja krwinek czerwonych. Dzięki temu następuje lepszy transport tlenu do komórek. Ponadto aktywują się procesy mineralizacji tkanki kostnej, z tego względu możliwy jest przyrost masy kostnej.

Sterydy anaboliczne można przyjmować na dwa sposoby. Na rynku mamy do wyboru sterydy anaboliczne do zażywania doustnego, a także takie do iniekcji domięśniowej.  Wygodniejszym sposobem jest przyjmowanie ich doustnie natomiast wiąże się to z tym, że po wchłonięciu z przewodu pokarmowego trafiają one do wątroby i są metabolizowane. Wpływa to niestety niekorzystnie na ich trwałość. Sterydy anaboliczne przyjmowane domięśniowo omijają wątrobę i dzięki temu są dłuższe w swoim działaniu.

Cykl sterydów anabolicznych trwa zazwyczaj od 6-12 tygodni. Po tym czasie robi się przerwę w stosowaniu na kolejnym kilka tygodni. Jest to model cykliczny. Alternatywą dla niego jest rozpoczynanie od niskich dawek, następnie w połowie osiąga się dawkę maksymalną, po czym stopniowo zmniejsza się dawki. Ten sposób nazywany jest piramidą. Zdarzają się takie przypadki kiedy to łączy się sterydy przyjmowane doustnie z zastrzykami, w momencie zdecydowania się na łączenie różnych sterydów na masę.

Najbardziej skuteczne sterydy na masę

Szczególnie pożądanym efektem w dopingu sportowym jest jak najlepsze stymulowanie wzrostu masy mięśniowej poprzez syntezę białka oraz aktywowanie receptorów androgenowych na powierzchni błon komórkowych.

Metanabol

Metanabol stosowany jest po to, by w szybkim czasie powiększyć masę ciała i wzmocnić masę mięśniową. Jest to preparat stosowany doustnie, który zawiera 5 mg metandienonu. Zalecane jest stosowanie 5 do 10 mg dziennie, aby uzyskać pożądane efekty. Jego zadanie polega na poprawie bilansu azotowego organizmu poprzez zatrzymywanie azotu w organizmie. Dzięki temu następuje przyrost masy mięśniowej. Powoduje efekt anaboliczny i dodatkowo obniża poziom kortyzolu przez co działa antykatabolicznie. Poza tym przyczynia się do zwiększenia wydzielania dopaminy, dzięki temu można doświadczyć dobrego nastroju i samopoczucia podczas jego przyjmowania. Działanie anaboliczne Metanobolu można zaobserwować bardzo szybko, ponieważ Metanobol z łatwością aromatyzuje do estrogenu i dzięki temu prowadzi do retencji wody i zauważalnego wzrostu w objętości mięśni. Mimo swojej dużej i szybkiej skuteczności cechuje się on krótkim okresem półtrwania, przez co konieczne jest przyjmowanie tego preparatu co około 4 godziny w cyklu trwających 6 tygodni. Jego działanie można zaobserwować już po 2 dniach, a swoje maksimum osiąga w drugim tygodniu stosowania utrzymując się przez kilka tygodni. Zaletą jest to, że jest on przyjmowany doustnie, gdyż jest to prostsza i wygodniejsza forma.

Sustanon

Sustanon jest to steryd anaboliczny, który zawiera cztery estry testosteronu. Są to propian, dekanian, izokapromian i fenylopropian. Estry te działają długofalowo oprócz propianu i fenylopropianu, które uwalniają się szybciej. Jego aktywność jest zachowywana około 2-3 tygodnie. Jego działanie to przede wszystkim wspomaganie rozrostu mięśni, między innymi dlatego, że wspomaga retencję azotu w mięśniach. Tlenek azotu bardzo korzystnie wpływa na budowanie mięśni. Dzieje się tak, ponieważ posiada właściwości rozluźniające naczynia krwionośne. Krew dzięki temu, że swobodnie przepływa jest w stanie szybciej dostać się do ćwiczonych mięśni. Organizam posiada większą ilość tlenku azotu, właśnie dzięki temu, że sustanon powoduje retencję tego pierwiastka. Kolejną korzyścią jest zwiększenie produkcji erytropoetyny w nerkach. Dzięki temu wytwarza się więcej czerwonych krwinek, a dzięki temu, że przenoszą one tlen, natlenienie organizmu staje się coraz lepsze. Sustanon nie tylko wspomaga budowanie mięśni, ale także pomaga w spalaniu tłuszczu, ponieważ synteza białka odbywa się szybciej. Pomaga także w niwelowaniu niedoboru testosteronu. Forma jego przyjmowania to iniekcja, a zalecana dawka to 250 – 750 mg tygodniowo.

Boldenon

Boldenon to steryd anaboliczny zaliczany do sterydów nowej generacji. Znaczy to, że jest zaawansowany chemicznie, ma niewiele skutków ubocznych i jest skuteczny.  W przeciwieństwie do innych nie zawiera zredukowanej formy 5-alpha. Boldenon poprawia w organizmie równowagę azotową i korzystnie wpływa na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek. Dzięki temu zwiększona jest siła i dotlenienie mięśni. Boldenon ma zdolność do wspomagania budowy suchej masy mięśniowej, w wyniku czego następuje izolacja poszczególnych grup mięśni. Dzieje się to na zasadzie stymulacji procesu odkładania nitrogenu w mięśniach oraz poprzez stymulację procesów syntezy białek i substancji odżywczych. Efektywnie też zwiększa się bilans azotowy. Przyjmowany jest on w postaci zastrzyków w częstotliwości raz na tydzień i dawce 600mg. Jego aktywność trwa 4 tygodnie i dzięki temu, że jest mało toksyczny może być stosowany w dłuższych cyklach.

Anapolon

Anapolon jest najsilniejszym sterydem doustnym. Zwiększa on produkcję czerwonych krwinek, dzięki temu lepszy jest transport tlenu do mięśni. Oprócz tego podnosi też poziom żelaza, co skutkuje większą siłą i wytrzymałością mięśni. Przyrost mięśni jaki powoduje związany jest też z działaniem anabolicznym preparatu i znaczną retencją wody. Jest to jeden z najsilniejszych, ale jednocześnie najbardziej ryzykowny sterydem. Minusem jest także to, że znacznie obciąża wątrobę. Przyjmowany jest doustnie w dawce 50 – 150 mg dziennie przez około 3-4 tygodnie.

Trenbolon

Trenbolon to steryd, który ma silne działanie anaboliczne. Jego zadaniem jest poprawa masy jakościowej i zwiększenie przyrostu mięśni. Wykazuje silne powinowactwo względem receptorów androgenowych, dzięki temu skuteczniej wpływa na przyrost tkanki mięśniowej. Wpływa na retencję azotu w tkance mięśniowej. Dużą zaletą jest także to, że wpływa na proces partycjonowania składników odżywczych, a dzięki temu większa ilość składników odżywczych jest wykorzystywania w procesie budowy tkanki mięśniowej. Dodatkowo większa wchłanialność witamin i minerałów pozytywnie wpływa na na funkcjonowanie naszego organizmu i pozwala utrzymać pełnię zdrowia podczas trwania cyklu. Preparat nie prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, dzięki temu wzrost objętości mięśni następuje wyłącznie dzięki syntezie białek mięśniowych. Pozytywnie wpływa na ilość czerwonych krwinek oraz na przyśpieszenie odbudowy zapasów glikogenu. Dzięki temu przyśpieszone jest tempo regeneracji i można trenować częściej, znacznie dłużej i bardziej efektywnie. Zwiększa również wydolność tlenową organizmu na drodze pobudzenia syntezy erytrocytów.

Jest przyjmowany do mięśni w postaci iniekcji. Podawany jest w dawce 300-500 mg tygodniowo, a zastrzyki są stosowane co dwa dni.