Sterydy anaboliczne wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Krótko o tym czym są sterydy

Sterydy anaboliczne właściwa nazwa steroidy anaboliczne to nic innego jak pochodna testosteronu, jest to hormon występujący u mężczyzn. Dzięki niemu powstaje tkanka mięśniowa. Najczęściej stosowany jest u sportowców i co ciekawe u hodowców bydła. Sterydy mogą także być wykorzystywane, w większych dawkach niż zostało to przepisane, przez co szybciej powstaje tkanka mięśniowa. Bardzo często wykorzystywane są w formie dopingu po to, aby móc zwiększyć treningi, które mogą być cięższe i wykonywane z większą częstotliwością. W wielu przypadkach poprawiają samopoczucie i motywują do dalszych treningów.

Najpopularniejsze sterydy anaboliczne

Winstrol

Pierwotnie stosowany był u koni wyścigowych, by zwiększyć ich tempo i wytrzymałość fizyczną. Następnie po wielu modyfikacjach został wprowadzony dla ludzi jako dodatkowa pomoc w leczeniu obrzęków Quinckego, Po pewnym czasie został wykorzystywany przez sportowców uprawiających kulturystykę. Kulturyści wspomagali się nim, aby szybciej wyrzeźbić swoje mięśnie. Steryd ten powoduje lepszą syntezę białka. Przez co tempo budowania nowych komórek jest lepsze i zdecydowanie zwiększa szybkość przepływu wielu składników odżywczych przez błony komórkowe. Winstrol przyjmowany w tabletkach może powodować uszkodzenie wątroby. Jeśli jednak przyjmowany jest poprzez strzykawkę, można odczuć spory ból po takim zabiegu. Bardzo często wykorzystywany jest przez kobiety.

Testosteron

Hormon ten jest najważniejszym u mężczyzny hormonem płciowym występującym naturalnie w organizmie. Oczywiście występuje, także u kobiet w bardzo małym stopniu. Bardzo szybko znalazł swoje zastosowanie w medycynie, gdzie przyjmowany jest w formie tabletek, lub zastrzyków. Niestety w pewnym momencie hormon ten w postaci syntetycznej zdobył popularność jako forma dopingu. Jest to podstawa przy cyklu sterydowym. Podczas brania tego hormonu możemy zauważyć, że w bardzo krótkim czasie przybieramy dużą ilość masy mięśniowej. Wyróżniamy tutaj wiele odmian, zależnych od czasu wchłania się do organizmu. I tak o to możemy wyróżnić między innymi:

Podczas takiej kuracji warto wiedzieć, że mogą wystąpić skutki uboczne. Testosteron przyjmowany ponad normę będzie przekształcał się w estrogen, przez co może wywołać niepożądane efekty. Może to bardzo pogorszyć sylwetkę, przez zatrzymanie wody w organizmie, czy ograniczać wpływ hormonu, przez co treningi mogą nie dawać pożądanych efektów. Kolejnym problemem, jaki może wystąpić to powiększenie gruczołów piersiowych inaczej zwanych ginekomastią. Jeśli nie chcemy, być narażeni na takie efekty warto iść na badania krwi oraz wdrożyć inhibitory aromatazu, które hamują syntezę estrogenu. Najbezpieczniejszą metodą przyjmowania testosteronu jest iniekcja. Jeśli chcemy zacząć cykl z testosteronem, należy dokładnie, zaplanować ile czasu będzie on trwał. Należy pamiętać, by nie trwał on zbyt długo, a po skończeniu należy przejść tzw. odblok polegający na przyjmowaniu HCG, by pobudzić przysadkę mózgową.

Matanabol

Stosowany jest w kulturystyce. Jednak stosuje się go tylko jako pewien dodatek do bardzo złożonych cykli. Przyjmowany jest w małych dawkach. Jest bardzo szkodliwy dla naszej wątroby, Zazwyczaj wykorzystywany jest przez ludzi, którzy pierwszy raz mają styczność z anabolikami oraz przez osoby, które boją się igieł lub nie umieją obcować z igłą. W dużej ilości przypadków tzw. “amatorzy” nie zwracają uwagi na to, że posiada on silne działanie i biorą go, w większych ilościach niż powinni. Należy jednak pamiętać, że ten anabolik także blokuje produkcję naturalnego testosteronu.

Boldenon

Jest to steryd nowej generacji. Nie posiada on zastosowania w medycynie i stosuje się go wyłącznie jako doping. Przy przyjmowaniu boldenonu, praktycznie nie ma skutków ubocznych przez fakt, że jest bardzo zmodyfikowany chemicznie. Działanie polega na zwiększeniu produkcji erytrocytów, przez co zwiększona jest siła mięśni. U osób stosujący ten steryd można zauważyć duży wzrost apetytu oraz większą jakość mięśni.

Deca-durabolin

Steryd zwiększający syntezę białka oraz pobudza syntezę białek kolagenowych. Poprawia także pracę układu immunologicznego czy zmniejsza ból stawów. Częściej stosowany przy cyklach sterydowych przeznaczonych dla kobiet.

Istnieje wiele innych sterydów, lecz te są najbardziej popularne spośród wszystkich innych.  

Inne zastosowanie sterydów (poza sportowe)

Testosteron

Występuje naturalnie w organizmie człowieka. Syntetyczny odpowiednik wykorzystuje się do uzupełnienia niedoborów w organizmie. Najczęściej występujących przy problemach z jądrami lub problemach z przysadką. U osób po trzydziestym roku życia stosuje się go jako zastępczą terapię hormonalną. Jest to niezbędne do utrzymania homeostazy w organizmie.

Deca-durabolin

Wykorzystywany w medycynie jako pomoc w leczeniu osteoporozy oraz stanach chorobowych z minusowym bilansem azotowym.

Oxandrolon

Wykorzystuje się go po operacji oraz u dzieci, które mają problem z prawidłowym rośnięciem, oraz u osób chorych na AIDS. Stosowany jest również u osób pozostających w długiej śpiączce, po to by ich masa mięśniowa nie zmniejszała się za szybko.

Omnadren

Stosowany przy przewlekłych schorzeniach wątroby oraz u osób, które przeżyły groźny dla życia wypadek.

Primabolan

Wykorzystuje się go u osób z problemami związanymi z jądrami i bardzo często u pacjentów z zespołem po kastracyjnym.

Czym tak naprawdę jest doping

Doping to nic innego jak sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej, jak i psychicznej osoby, która z niego korzysta, która wykracza poza naturalny trening. Najczęściej stosowaną formą dopingu jest doping hormonalny, polegający na przyjmowaniu syntetycznego zamiennika danego hormonu, aby podnieść jego stężenie w organizmie. Najlepszym przykładem dopingu jest wprowadzanie syntetycznego testosteronu do organizmu. Przez co w naszym organizmie powstaje szybki wzrost tego hormonu. Warto nadmienić, że stosowanie dopingu wymaga od osoby przyjmującej dużej wiedzy na ten temat, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.

Rodzaje dopingu

Sterydy mogą być przyjmowane do ustnie na przykład w formie tabletek oraz w postaci nakłuć igłą tzw. iniekcji. Wydawałoby się, że przyjmowanie doustne jest bardziej bezpieczne, gdyż bardzo często ludzie boją się igieł i mają o nich bardzo złe zdanie. Natomiast prawda jest całkiem inna, ponieważ bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z drugiej metody polegającej na nakłuciu. Sterydy anaboliczno androgenne, bo o nich mowa, jeśli przyjmowane są doustnie, to podczas swojej drogi napotykają na enzymy trawienne i sok żołądkowy, który jest bardzo silny. Firmy zajmujące się produkcją takiego dopingu starają się dodawać do tego specjalne substancje, które mają chronić taki hormon przez działaniem kwasu z naszego żołądka. Jedna do tej pory nikomu nie udało się odkryć takiej substancji, by chroniła receptory androgenne. Bardzo często po zażyciu sterydów doustnie pozostaną ślady w układzie pokarmowym.

Jednak istnieją także sterydy iniekcyjne, które wprowadza się za pomocą igły i strzykawki prosto w mięsień. Mają postać roztworu wodnego bądź oleistej mazi. Wielu sportowców wybiera jednak te drugie z powodu tego, że lepiej się wchłaniają i nie powodują dużego dyskomfortu podczas ciężkiego treningu. Najczęstszymi miejscami do wkłuć są mięśnie pośladków, czy czworogłowy uda. Osoby o długim stażu muszą jednak wybierać inne miejsca z powodu powstania różnego rodzaju zrostów. Warto też zaznaczyć, że przyjmowanie domięśniowe wymaga wiedzy na temat anatomii i budowy mięśni szkieletowych. Złe przyjmowanie sterydów może prowadzić do ciężkich stanów zapalnych lub – co gorsza – odrzutów substancji. Najmniej popularną metodą są specjalne maści ze sterydami, które nakłada się na skórę. Jest to dość nowa metoda i nieciesząca się popularnością, gdyż taką maść może dotknąć przypadkowa osoba i to ona przyjmie dawkę sterydów.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, sterydy bardzo mocno wpłynęły na rozwój medycyny i wielu dyscyplin sportowych. Można spekulować, że wiele rekordów sportowych, zostało pobitych z ich udziałem. Jeśli zdecydujemy się na, ich użycie należy to robić bardzo rozważnie, używać tylko sprawdzonych środków i nie korzystać z czarnego rynku, który bardzo często oferuje tańsze, lecz niesprawdzone substancje. Należy także pamiętać, że stosowanie środków dopingujących jest oficjalnie zabronione. Ponieważ, gdy takie środki byłyby legalne, rywalizacja mogłaby okazać się niezdrowa i bardzo nie fair.