Sterydy – co to jest?

          Zacznijmy od tego, że sterydyorganicznymi związkami chemicznymi. Wszystkie sterydy występują w ich częściach szkieletu węglowego pod postacią zespolonych pierścieni, który potocznie się nazywa steranem. Fachowa nazwa to cyklopentanoperhydrofenantren. Łatwiej jednak mówić na to sterean. Sterydy dzielą się między sobą ze względu na budowę bądź rodzaj funkcji jakie pełnią w organizmie.  Ten poradnik dotyczy związków tzw. sterydów anabolicznych. Sterydy te wpływają i  kierują anabolizmem organizmu. Sterydy mają na celu intensyfikację wzrostu oraz mnożenia się komórek w organizmie człowieka, dzięki czemu poszczególne tkanki, jak np. mięśnie rosną, zyskują większą wytrzymałość i posiadają więcej siły. Niektóre związki występują naturalnie w organizmie człowieka jak np. testosteron. Jest to męski hormon płciowy.

Sposób podawania sterydów

         Sterydy, ze względu na sposób podawania, dzielą się na 2 rodzaje. Sterydy dousnte oraz iniekcyjne. Sterydy doustne podaje się poprzez połknięcie, najczęściej tabletki. Ta metoda jest zdecydowanie prostsza w zastosowaniu, zwłaszcza dla początkujących użytkowników niż metoda iniekcyjna. Metoda iniekcyjna bowiem jest to metoda, która polega na wprowadzeniu sterydu za pomocą strzykawki prosto  w mięsień. Sterydy iniekcyjne zazwyczaj są zrobione na bazie oleju (czasami wody). Trzeba zaznaczyć, że ilość sterydów doustnych dostępnych na rynku jest ograniczona i zdecydowanie mniejsza niż ilość sterydów iniekcyjnych. Ponadto aplikowanie sterydów doustnych musi przejść przez nasz cały układ pokarmowy, co w konsekwencji źle wpływa na naszą wątrobę dodatkowo ją mocno obciążając. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sterydów doustnych, mocno polecam stosowanie sterydów iniekcyjnych, gdyż wybór substancji jest zdecydowanie większy (jak np. testosteron, sustanon, nandrolon i wiele innych) oraz ich wpływ na zdrowie organizmu jest zdecydowanie mniej szkodliwy niż stosowanie sterydów doustnych. Organ odczuwający zdecydowaną “ulgę” w wypadku stosowania sterydów iniekcyjnych to wątroba.

Słowniczek – czyli słowa, które początkujący musi poznać

 • Związek sterydowy –  ten termin oznacza konkretny lek steroidowy.
 • Steryd doustny – steryd, który został stworzony w kształcie tabletki bądź też kapsułki przeznaczony do podawania drogą doustną.
 • Steryd iniekcyjny – steryd, który został stworzony w kształcie płynu, najczęściej tworzony na bazie oleju (lub wody) przeznaczony do podawania drogą domięśniową za pomocą strzykawki i igły. Chodzi o jego wstrzyknięcie w mięsień.
 • Cykl sterydowy –  jest to okres korzystania ze sterydów androgennych. Cykl ten trwa od czterech tygodni do aż piętnastu. Długość cyklu jest zależna od użytkownika i tego co chce osiągnąć wchodząc w cykl sterydowy. Długość zależy także od doświadczenia jakie posiada użytkownik oraz od tego jakich konkretnie używa środków.
 • Okres aktywnego półtrwania – jest to okres czasu, który liczy się od przyjęcia pojedynczej dawki, do momentu aż jego stężenie we krwi zostanie osiągnięte na poziomie, które jest równe maksymalnemu stężeniu sterydu po jego przyjęciu.
 • Ginekomastia – (lub przerost sutka u mężczyzny) jest powiększeniem się sutka u mężczyzny. Dochodzi do tego poprzez rozrost tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Tkanki te są składnikami gruczołu sutkowego. Objawami są nadmierne powiększenie się gruczołów sutkowych.
 • Retencja wodna – jest to zatrzymywanie się wody w organizmie. Często przekłada się to na obrzęk, puchnięcie zwłaszcza kończyn. Jest to często spowodowane wzrostem ciśnienia krwi.

Czego używać na początek?

          Najważniejszą rzeczą jaką każdy użytkownik sterydów powinien być świadom, to wiedza o danym sterydzie. Trzeba znać jego działanie, znać jego typowe skutki uboczne. Ważne jest, to aby nie popaść w panikę jeśli one wystąpią i potrafić je wyeliminować. Na sam początek dobrze jest stosować sterydy o krótkim okresie aktywnego półtrwania. Jeśli by wystąpiły jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne, takie sterydy zostaną szybko usunięte przez organizm, co poskutkuje szybkim uwolnieniem się od danej substancji i szybkim zniwelowaniem skutków ubocznych. Jest to niezbędna informacja, aby poprawnie zastopować konkretny cykl sterydowy. Zanim zaczniesz jakikolwiek cykl z danym sterydem, najpierw o nim przeczytaj możliwie wiele wiadomości, żebyś miał pewność że wiesz co robisz.

            Skoro już to wszystko wiemy, to dobrze jest się wreszcie zdecydować jaki konkretnie środek chcemy użyć. Jest kilka sterydów, które są dobre na sam początek. Oto one:

 • Metanabol – ten organiczny związek chemiczny jest wybierany przez bardzo wielu sportowców (bo aż 90%) na swój pierwszy cykl sterydowy. Jego największymi atutami są nieduża cena, daje dobre efekty przy systematycznym treningu. Ponadto jest dość bezpieczny i co najważniejsze dla początkujących, nie trzeba sobie niczego wkuwać w ciało, gdyż występuje w formie tabletki. Cechuje go ogromna skuteczność w budowaniu masy mięśniowej.
 • Testosteron (Propionat) – testosteron jest sterydem, który przez wielu jest uważany za bardzo skuteczny. Dzięki niemu nastąpi gwałtowny i szybki przyrost masy mięśniowej oraz siły. Wraz z tymi wspaniałymi efektami mogą wystąpić jednak niepożądane skutki uboczne. Są nimi najczęściej trądzik, tłusta skóra. Testosteron może się również przełożyć na stan psychiczny co powoduje skłonność do nadmiernej agresji. Ponadto może przy nim wystąpić ginekomastia oraz organizm może zacząć zbierać wodę, przez co mogą wystąpić obrzęki w różnych częściach ciała. Aby przeciwdziałać ginekomastii oraz retencji wody dobrze jest przyjmować jednocześnie z testosteronem leki anty działające. Testosteron podaje się przez iniekcję, więc decydując się na ten steryd trzeba nastawić się na konieczność wkłucia w swoje własne ciało igły ze strzykawką. Na pierwszy raz jest to duża blokada psychiczna i trzeba mieć silny mental, aby sobie z tym samemu poradzić. Dodatkowo trzeba pamiętać, że działa bardzo krótko, bo tylko 2 dni, co się przekłada na wysoką częstotliwość zastrzyków.
 • Winstrol – (występuje w postaci iniekcyjnej jak również doustnej). Dość dobry wybór na początek. Jest niezły, ponieważ w przeciwieństwie do metanabolu przyrost masy mięśniowej jest zdecydowanie bardziej stabilny i zrównoważony. Ponadto Winstrol nie wywołuje retencji wody w organizmie dzięki temu nie pojawiają się męczące obrzęki a ponadto zarys mięśni ma bardziej męski i charakterystyczny kształt.

Przykładowe cykle dla początkujących

          Zanim jednak przejdę do podania konkretnych planów na cykl konieczne jest również po każdym cyklu odbycie tzw. terapii pocyklowej (z ang. PCT – post cyce therapy). W skrócie terapia pocyklowa jest to ogół  suplementów i środków sportowych, które się stosuje w sportach siłowych oraz kulturystyce, które mają na celu zminimalizowanie wszystkich skutków ubocznych jak i powikłań po zażywaniu środków sterydowych.

 • Cykl przy użyciu Winstrolu: cykl 10 tygodniowy. Przez pierwsze 6 tygodni przyjmujemy 30mg na dobę a następne 4 tygodnie TCP.
 • Cykl przy użyciu Metanabolu: cykl 10 tygodniowy. Przez pierwsze 6 tygodni przyjmujemy 30 m na dobę, a następnie 4 tygodnie TCP.

Skutki uboczne po pierwszym razie

         Po każdym cyklu sterydowym mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Szczególnie często występują one po zażywaniu tzw. sterydów androgennych jak np. Metanabol albo Testosteron. Mogą występować wcześniej już wymienione: tłusta skóra, trądzik, czy niepożądane efekty psychologiczne w postaci skłonności do nadmiernej agresji. Dodatkowo może pojawić się nadmierne owłosienie w określonych partiach naszego ciała, a u osób ze skłonnościami do tego – nadmierne łysienie. Niestety nie sposób jest przewidzieć jak nasz organizm zareaguje na sterydy i nie wiemy czy i jakie skutki uboczne wystąpią u danej osoby. Bardzo często w celu zniwelowania niepożądanych skutków ubocznych trzeba zażywać leki antydziałające.

Odblokowanie

      Coś o czym już wspominałem. Terapia pocyklowa jest absolutnie niezbędna. Nigdy nie można o niej zapomnieć. Przywraca ona naturalną równowagę. hormonów w naszym organizmie, pozwala zniwelować i pozbyć się wszystkich skutków ubocznych, które mogą się pojawić w trakcie trwania cyklu. Dzieję się tak, ponieważ zażywanie sterydów zmniejsza produkcję testosteronu przez nasz organizm. TCB pozwala przywrócić tą produkcję do jej naturalnego stanu.