Testosteron to hormon, który w znacznym stopniu reguluje pracę organizmu mężczyzny. Jego niedobór powoduje szereg poważnych konsekwencji, pośród których występuje nabieranie cech kobiecych (np. wzrostu biustu), a także problemy z potencją czy płodnością. Testosteron wpływa bardzo silnie na budowę ciała mężczyzny, dlatego oprócz zastosowań w medycynie, bardzo często występuje równie w kulturystyce, wspierając rozwój wymarzonej sylwetki.

Testosteron propionat

Testosteron propionat to testosteron oparty na roztworze olejowym, który wstrzykuje się domięśniowo w celu zwiększenia poziomu testosteronu w organizmie, co ostatecznie przedkłada się na budowę sylwetki.

Łagodny i kłopotliwy w użyciu

Pośród kulturystów panuje przekonanie, że propionan jest najłagodniejszą formą testosteronu, z jakim można rozpocząć swoją przygodę ze sterydami. Z tego powodu stosowany jest nawet w czasie przed rozpoczęciem właściwej pracy nad kształtowaniem sylwetki. Ester propionian jest stosunkowo krótki, dlatego jego działanie jest zdecydowanie szybsze niż innych estrów testosteronu, m.in. cypionatu czy enantanu. Z tego samego powodu jednak wymaga częstszego stosowania, by utrzymać stabilne jego stężenie w organizmie. To częstotliwość zastrzyków jest główną wadą tego testosteronu, bowiem waha się od jednej dziennie po maksymalnie jednej iniekcji raz na dwa dni. Dla osób z występującymi reakcjami alergicznymi na zastrzyki domięśniowe jest to szczególnie kłopotliwe.

Nie bez powodu ten ester testosteronu jest polecany szczególnie na początek. Przede wszystkim jest jednym z łagodniejszych testosteronów, ale też wiele osób potwierdza, że nie powoduje tak znaczącej retencji wody jak dłuższe estry. Niekoniecznie jednak opinia ta ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem ester usuwany jest z organizmu zanim testosteron staje się w ogóle aktywny w organizmie, dlatego trudno mówić o jego działaniu na hormon. Co najwyżej może wpływać na czas, w jakim zachodzi jego działanie.

Nie tylko dla mężczyzn

Kobiety nie stosują suplementacji testosteronem z uwagi na zmiany, jakie mogłyby zajść w ich organizmach. Równocześnie jednak z uwagi na słabe działanie, nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania testosteronu propionat. Jest to w rzeczywistości jedyny ester testosteronu, jaki może być stosowany przez kobiety. Z uwagi na jego krótki okres aktywności, znacznie łatwiejsze jest kontrolowanie jego stężenia we krwi. Oznacza to, że wszelkie skutki uboczne ustępują znacznie szybciej. W przypadku innych postaci testosteronu mowa nawet o kilku tygodniach, co dla większości kobiet jest niedopuszczalnym terminem.

Niektóre firmy farmaceutyczne oferują dawkę dostosowaną specjalnie do kobiet, mianowicie o stężeniu 10 mg i 25 mg. Stosowanie dawki 25 mg co dwa dni da nawet nowicjuszce zadziwiające rezultaty. Te kobiety natomiast, które stosują dawkę 50 mg, powinny wziąć pod uwagę ryzyko i w przypadku pierwszych objawów takich jak drapanie w gardle, czy pojawienie się nadmiernego owłosienia, powinny natychmiast przerwać stosowanie.

Stosowanie – długość i częstotliwość

Koncerny farmaceutyczne określiły wydalanie Testosteronu Propionat na poziomie 28 do 30 godzin. Oznacza to konieczność iniekcji maksymalnie co dwa dni, a najlepiej codziennie. Równocześnie jest to ten rodzaj testosteronu, który może być stosowany przez bardzo długi okres czasu, począwszy od 12 tygodni, a na jednym roku skończywszy. Jest to jednak niepotrzebne obciążenie z uwagi na konieczność codziennego stosowania, dlatego bardziej doświadczonym mężczyznom poleca się testosterony o przedłużonym działaniu. Istnieją jednak wyraźne wskazania do stosowania tej, a nie innej substancji, mianowicie problem nadmiernego gromadzenia wody, z którym boryka się wielu sportowców. Podczas stosowania Testosteronu Propionat dochodzi bowiem do równomiernego poziomi krwi i unika się kumulację testosteronu w organizmie. Oznacza to mniej skutków ubocznych, jakkolwiek i ten produkt nie jest ich pozbawiony.

Dawkowanie Testosteronu Propionat waha się w granicach od 50 do 150 mg dziennie, co w praktyce oznacza jeden zastrzyk na dobę. Dzięki szybkiemu wydalaniu okres wykrywalności w organizmie wynosi do trzech tygodni, chociaż ewentualne skutki uboczne mijają znacznie szybciej. Bardzo zaawansowani kulturyści mogą poszukać środka o stężeniu 250 mg/ml, czyli takim, jakie mają długo działające testosterony.

Skutki uboczne

Testosteron Propionat zalicza się do sterydów z grupy anaboliczno-androgennych. Z uwagi na to nie można pominąć skutków ubocznych wynikających z wysokiej androgenności. Należą do nich przetłuszczająca się cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, przyspieszenie procesów łysienia, przerost prostaty, a także wzrost agresji. Skutki te można zminimalizować, jednak konieczne jest wtedy przyjmowanie leków ograniczających konwersję testosteronu do DHT. Do leków tych zalicza się I5AR. Substancje w nim zawarte zmniejszają ten metabolit we krwi, a tym samym ograniczają skutki uboczne, jednak naraża się przy tym na aromatyzację. Dlatego tak ważne jest, by nie przekraczać dawki i dopasować ja do poziomu swego zaawansowania.

Efekty stosowania

Stosowanie dawki 50 mg dziennie odpowiada za zwiększenie apetytu, pełniejszą muskulaturę, większą siłę, a także przyrost mięśni – tym większy, im dłużej trwa stosowanie. Co więcej osoby stosujące Testosteron Propionat bardzo często mają więcej energii i lepszy humor, a do tego problemów z libido, bardzo częstych podczas stosowania testosteronu, można pozbyć się w ciągu jednej nocy. Inną zaletą ten substancji jest brak konieczności stosowania równocześnie innego sterydu, co jest zbawienne dla każdego portfela.

Testosteron w tabletkach

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kulturystyką lub po prostu marzące o zmianie swojej sylwetki, bardzo często kierują swoje zainteresowanie ku testosteronowi w tabletkach. Obawiają się iniekcji lub też tworzą złudne wrażenie, że stosowanie doustnych środków jest mniej obciążające dla organizmu. trudno jednak mówić o skuteczności działania tego typu tabletek. Przede wszystkim ich dawkowanie musi być znacznie większe, bowiem testosteron wstrzykiwany domięśniowo wchłania się bardzo dobrze, natomiast doustne podanie pozwala na przyjęcie znacznie mniejszej dawki jednorazowej. W konsekwencji oznacza to bardzo nieekonomiczne stosowanie, bo ilość tabletek oraz ich cena nieraz wynoszą nawet dwukrotnie więcej niż ma to miejsce w przypadku testosteronu domięśniowego. Nawet biorąc pod uwagę hormon wzrostu cena testosteronu w tabletkach wynosi naprawdę dużo w stosunku do nie tak taniej suplementacji HGH.

Testosteron w tabletkach ma jednak niezaprzeczalną zaletę, mianowicie jest bardzo krótko wykrywalny. Na pewno trudno mówić w jego przypadku o jakiejś znaczącej pomocy przed zawodami, jednak dobrze sprawdzi się w przypadku nowicjuszy, którzy oczekują efektów bez konieczności wykonywania zastrzyków.

Najważniejsze na początek

Najważniejszą zasadą, jaką powinna kierować się każda osoba rozpoczynająca przygodę z testosteronem, jest nie przekraczanie dziennej dawki. Nagromadzenie testosteronu w organizmie może zaowocować szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji. Równie ważne jest zachowanie cyklu. Podczas pierwszego użycia lepiej nie przekraczać okresu dwunastu tygodni, by stopniowo przyzwyczajać organizm do dodatkowej suplementacji. Kolejne cykle można już znacznie wydłużyć.