Przyjmując sterydy należy liczyć się z tym, że mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne. Dotyczą one głównie zmian zauważanych w ramach organów wewnętrznych, a także zmian hormonalnych. U jednych osób zmiany będą większe, u innych mniejsze, a u niektórych nie wystąpią w ogóle. Jednak z pewnością warto poznać ewentualne skutki uboczne, z którymi wiąże się stosowanie środków dopingujących. W niniejszym artykule przedstawimy sobie najważniejsze z nich.
1.Zmiany wątrobowe
Spis treści
Wątroba pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Odpowiada za przemianę materii, produkuje żółć potrzebną do trawienia tłuszczów, czy też reguluje przemianę cukrów oraz białek. Przez jakiś czas gromadzi także tłuszcze, białka, jak i glikogen. Stosując sterydy przez dłuższy okres należy liczyć się z tym, że może to wpłynąć na funkcjonowanie wątroby. O ile krótkotrwałe stosowanie środków dopingujących może jedynie w małym stopniu zaburzyć pracę tego organu, o tyle długotrwałe przyjmowanie dopingu może skończyć się stałymi zmianami w strukturze wątroby. Negatywne działanie sterydów na wątrobę można zauważyć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
2.Zaburzenia systemu hormonalnego
Zmiany w systemie hormonalnym są nieodzownym elementem stosowania dopingu. Osoby na dopingu w głównej mierze muszą zmierzyć się z ograniczoną produkcją własnego testosteronu przez organizm, a także podwyższonym estrogenem. Jest to wynikiem tego, że organizm zawsze dąży do równowagi. Stąd też aplikowanie testosteronu z zewnątrz powoduje, że jego naturalna produkcja zostaje obniżona (czasami nawet do 0). Z kolei estrogen samoczynnie wzrasta, ponieważ organizm próbuje zachować odpowiednie proporcje pomiędzy testosteronem, a estrogenem. Jeśli nagle w organizmie pojawi się 200% lub nawet 500% wcześniejszej ilości testosteronu, to automatycznie podnosi się również poziom estrogenu. Ważne jest więc to, aby na bieżąco kontrolować hormony oraz zmiany, które występują podczas cyklu sterydowego. Zmiany hormonalne są niewątpliwie przyczyną występowania kolejnych skutków ubocznych, o których powiemy sobie w dalszej części artykułu.
3.Ograniczona produkcja testosteronu u mężczyzn
Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych u mężczyzn jest ograniczona produkcja testosteronu. W skutek przyjmowania syntetycznego testosteronu z zewnątrz, organizm automatycznie ogranicza produkcję tego hormonu. W niektórych przypadkach może dojść nawet do kompletnego ograniczenia produkcji do zera. Jest to znane oraz akceptowalne działanie przez wszystkie osoby chcące rozpocząć cykl sterydowy. Aby przywrócić naturalną produkcję testosteronu przez organizm, należy bezwzględnie przeprowadzić odblok po sterydach. Odblokowanie po środkach dopingujących trwa oraz przebiega bardzo różnie, w zależności od stosowanych preparatów, wyników badań lekarskich, czy też innych indywidualnych predyspozycji danej osoby.
4.Możliwość występowania męskich cech u kobiet
O ile klasyczne treningi na siłowni w jakikolwiek sposób nie powodują, że kobieta zaczyna wyglądać i zachowywać się jak mężczyzna, o tyle stosowanie dopingu może już nieść za sobą takie konsekwencje. Jest to oczywiście kolejny skutek uboczny, który w największym stopniu związany jest ze zmianami hormonalnymi. W przypadku kobiet mowa przede wszystkim o obniżonym tonie głosu, czy też o zmianach rys na twarzy. Często można zaobserwować także większy i szybszy przyrost owłosienia na całym ciele. Bardzo często u kobiet może wystąpić zmiana w wyglądzie szczęki, co przekłada się na całokształt i ogólną aparycję. Oczywiście przyrost masy mięśniowej, czy też takie zmiany jak te wymienione powyżej, widoczne są zazwyczaj po kilkuletnim stosowaniu środków anabolicznych.
5.Zaburzenia ciśnienia krwi
Sterydy wpływają zarówno na układ hormonalny, jak i narządy wewnętrzne. Z tego powodu częstym skutkiem ubocznym stosowania sterydów są także zaburzenia związane z krążeniem. Najczęściej występuje oczywiście podwyższone ciśnienie krwi. Jednak zmiany ciśnieniowe występują najczęściej jedynie w momencie, kiedy dana osoba przyjmuje sterydy. Po odstawieniu dopingu organizm często w szybkim tempie wraca do normalnego funkcjonowania, o ile zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób odblokowanie po sterydach. Nieodwracalne zmiany związane z krążeniem mogą wystąpić jedynie wtedy, gdy dana osoba będzie stosowała doping przez dłuższy czas.
6.Większa agresja
Środki dopingujące mają niewątpliwie olbrzymią moc. Osoby, które świadomie oraz mądrze stosują anaboliki, mogą znacząco poprawić jakość swojego życia. Chociażby poprzez zastępczą terapię testosteronem. Z kolei nieumiejętne korzystanie z nich może doprowadzić do pogorszenia jakości życia. I niestety ten drugi przypadek możemy zaobserwować znacznie częściej. Zmiany w zachowaniu u większości osób widoczne są gołym okiem. Większa pewność siebie, zwiększona agresja, nieprzewidywalne zachowania, czy też niespodziewane wybuchy emocji – osoby, które nie potrafią kontrolować się na co dzień bez sterydów, na cyklu mogą odczuć jeszcze większe zmiany emocjonalne.
7.Zwiększenie gruczołów sutkowych
Jak już wiemy, stosowanie środków dopingujących powoduje olbrzymie zmiany hormonalne. Z tego względu u mężczyzn często można zaobserwować tzw. ginekomastię. Jest to po prostu powiększenie gruczołów sutkowych, które na wskutek tego robią się większe i wydają się nieco nabrzmiałe. W większości przypadków wygląda to bardzo nieestetycznie, dlatego też profesjonalni kulturyści bardzo często decydują się na zabieg związany z usunięciem ginekomastii.
8.Problemy z psychiką po odstawieniu
Nagły spadek testosteronu oraz podwyższony estrogen w organizmie to szybka droga do tego, aby popaść w załamanie psychiczne. Szczególnie, jeśli do tego wszystkiego dojdzie pogorszenie wyglądu sylwetki, czy też ogólny stres i problemy życiowe. U osób stosujących sterydy po raz pierwszy jest to często spotykana sytuacja. Skutkuje ona tym, że takie osoby w bardzo krótkim odstępie czasu planują już kolejny cykl sterydowy. Wszystko po to, aby wrócić do swojej najlepszej formy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z tego względu tak bardzo ważnym aspektem w kontekście brania dopingu jest to, aby każdy cykl sterydowy dogłębnie przemyśleć i zaplanować. Oprócz tego warto być świadomym tego, co może nas czekać po odstawieniu środków dopingujących.
9.Bóle stawów
Problemy związane z bólem stawów oraz innych części ciała występują głównie u mężczyzn. Stosowanie sterydów jest równoznaczne z szybkim przyrostem masy mięśniowej, wytrzymałości oraz siły. W ten sposób dana osoba może w szybkim czasie poczynić ogromne postępy siłowe. Jednak o ile mięśnie w jakiś sposób się do tego przygotują i będą w stanie podnosić znacznie większe ciężary, o tyle stawy, ścięgna i przyczepy zostają daleko w tyle pod względem rozwoju. Oznacza to, że szybki wzrost siły w sposób nienaturalny jest przyczyną wielu kontuzji stawowych, ścięgien, czy też zerwanych mięśni z powodu słabych przyczepów. Jedną ze wskazówek, która może okazać się pomocna, aby nie dopuścić do takich sytuacji jest to, aby podczas cyklu sterydowego nie wchodzić na zbyt niską ilość powtórzeń podczas treningów siłowych. Tak więc jeśli zauważymy szybki i znaczny przyrost siły, to warto aby na spokojnie trenować na średnim przedziale powtórzeń. Warto również zostawiać zapas na kilka powtórzeń w głównych ćwiczeniach wielostawowych.
10.Zmiany skórne
Trądzik, tłusta skóra, czy też wypadanie włosów – to jedne z najczęściej występujących skutków ubocznych, które są widoczne gołym okiem. Niestety, ale zażywanie dopingu wiąże się właśnie z takimi nieprzyjemnościami. Wynika to oczywiście ze zmian hormonalnych. Obniżenie naturalnej produkcji testosteronu, a także podwyższony estrogen są głównymi winowajcami, które odpowiadają za taki stan rzeczy. Jednak ciężko znaleźć jakikolwiek sposób, aby sobie z tym poradzić. Najczęściej specjaliści przepisują różnego rodzaju maści na skórę bądź tabletki na trądzik i wypadanie włosów. Jednak nie u wszystkich osób będą one działały na tyle skutecznie, aby całkowicie wyeliminować problem. Po prostu należy oswoić się z tą myślą, że takie zmiany mogą wystąpić i są nieuniknione w większości przypadków.