Stosowanie dopingu, szczególnie wśród sportowców jest bardzo negatywną rzeczą. W główniej mierze, ponieważ uzyskują oni w taki sposób większe szanse na wygraną, a przynajmniej lepsze wyniki w porównaniu do uczciwej sytuacji. Z tego względu jakikolwiek doping jest zabroniony w czasie zawodów, a w celu jego sprawdzenia wykonuje się specjalne testy.

Niestety jednego z takich badań nie przeszedł Pierpaolo De Negri – włoski jeździec w wieku trzydziestu jeden lat.Wyniki wykazały w organizmie mężczyzny występowanie anabolicznych androgennych sterydów. Nieszczęsna, oczywiście tylko dla niego, próbka została pobrana w grudniu ubiegłego roku. Co ciekawsze, jeszcze zanim otrzymano niefortunny wynik testu, De Negri znajdował się na liście tymczasowo zawieszonych zawodników. W czasie swojej kariery (lata 2014-2017) jechał jako reprezentant zespołu Nippo Vini Fantini, a w sezonie 2018 miał stać się członkiem MsTina. Niestety od opublikowanych wyników testu aż do chwili obecnej Międzynarodowy Związek Kolarski nie złożył żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Co się okazuje, sam zespół MsTina pokusił się o wydanie krótkiego oświadczenia wykorzystując do tego portal społecznościowy – Outlet Twitter. Okazało się, że próbka została pobrana, gdy zawodnik nie brał udziału w jakichkolwiek zawodach, a sam zespół z łatwością wyjaśni tę historię. W końcu wynik ukazano jeszcze przed dołączeniem De Negri do zespołu, więc oni nie mają z tym nic wspólnego. Tym samym, z powodu zawieszenia nie brał on też udziału ze swoją nową grupą podczas zawodów Trofeo Laiguelia odbywających się 11 lutego 2018 roku.

Stosowanie dopingu nie jest, niestety, rzadkie. Zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy Międzynarodowy Związek Kolarstwa zgłosił kilka takich sytuacji. Jedną z największych grup okazało się być 12 niepowiązanych ze sobą kolarzy startujących w Vuelta Cyclists International w Kostaryce. Wszystko również odbyło się w grudniu 2017 roku. W samym kwietniu, tego samego roku, doping odkryto u 9 sportowców.

Nie jest dziwne, że niektórzy kolarze decydują się na stosowanie dopingu. W końcu wygrana równa się co najmniej korzyściom finansowym. Niestety konsekwencje nie są wcale takie lekkie jak można by sądzić. Dla przykładu, Lionel Flores, u którego wykryto między innymi Phentermine, został pozbawiony możliwości uczestnictwa w zawodach sportowych na następne 4 lata. Inny zawodnik – Juan Murillo oprócz zakazu musiał zapłacić także grzywnę o wartości 10 tysięcy euro.

Chociaż dopiero kończy się pierwszy kwartał 2018 roku, już miejsce miało 11 kolejnych spraw związanych z substancjami dopingowymi. Wszystkie z nich skończyły się zawieszeniem zawodników wydanym przez Międzynarodowy Związek Kolarstwa. Wraz z nadchodzącymi latami, do listy niedozwolonych substancji, zażywanych przez sportowców, na pewno na bieżąco będzie się dodawać nowe pozycje. Dla przykładu popularne stają się chociażby Epo-Sera, zwiększające wydajność, i to nie tylko wśród kolarzy, ale także innych grup sportowych w tym sportach wyczynowych.