Witamina B5, czyli kwas pantotenowy to bardzo popularna i powszechnie występująca witamina. Jest chemicznym związkiem organicznym, który jest niezbędny dla każdej żywej komórki, co sprawia, że jest niezwykle ważny. Posiada on szerokie spektrum działania i jest stosowany przy wielu chorobach, aby korzystnie wpłynąć na organizm. W poniższym artykule przedstawiamy Informacje na temat tej witaminy, właściwości, zastosowania oraz skutków niedoboru.

 

Informacje o witaminie

Witamina B5 to związek dobrze rozpuszczalny w wodzie. W naturalnej postaci występuje on w produktach zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Jest szczególnie polecany osobom narażonym na duży stres, wysiłek, osobom starszym i sportowcom. Witamina ta jest wytwarzana przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Uczestniczy ona w wielu ważnych procesach organizmu takich jak metabolizm czy przemiana białkowo-tłuszczowa. Witamina B5 jest też bardzo ważnym elementem wspomagającym tworzenie przeciwciał zapobiegającym infekcjom. Wzmacnianie odporności odbywa się też poprzez wspomaganie walki z wirusami i bakteriami. Jest to bardzo imponująca siła asekuracji, gdyż działa na trzy różne rodzaje zagrożenia. Kwas pantotenowy bierze udział także w syntezie cholesterolu, więc jest nieodzownym elementem dobrego stanu tego parametru.

Witamina B5 bierze udział w przemianie cukrów, tłuszczów i białek, oraz w niektórych procesach hormonalnych. Należą do nich testosteron, kortyzol czy progesteron. Kwas pantotenowy wpływa też na działanie witamin A i D. Problemy z tymi elementami organizmu mogą być wywołane właśnie zaburzonym funkcjonowaniem witaminy B5. Jeśli w organizmie występuje niedobór tej witaminy, to bardzo często jest to efekt konkretnej choroby. Zazwyczaj u ludzi nie obserwuje się niedoboru spowodowanego złą dietą, gdyż witamina ta występuje w dużej ilości produktów i mało prawdopodobne jest, że ktoś spożywa jej za mało. Witaminę odkrył w 1933 roku — Roger John Williams, badając substancje wspomagającą wzrost drożdży. Uznał też, że jest szeroko obecna w środowisku i nazwał ją kwasem pantotenowym.

Działanie witaminy B5

Działanie witaminy B5 jest bardzo szerokie i korzystne dla naszego ciała. Pierwszym zauważalnym efektem jest regeneracja skóry, która nie będzie przebiegała dobrze bez tego związku. Kolejnym pozytywnym aspektem jest dobroczynne oddziaływanie na włosy. Wszyscy producenci szamponów chwalą się wręcz używaniem kwasu pantotenowego. Doskonałe właściwości pigmentacyjne zapobiegają też siwieniu. Związek ten jest wykorzystywany do produkcji innych kosmetyków w branży kosmetycznej. Jego właściwości przeciwzmarszczkowe i regeneracyjne są używane w kremach przeciwzmarszczkowych i ochronnych. Witamina B5 uczestniczy aktywnie w regeneracji tkanek, co znakomicie wpływa na gojenie się ran. Kwas pantotenowy działa pozytywnie na serce. Zapobiega on np. chorobie niedokrwiennej serca.

Sposób działania jest bardzo przyjazny człowiekowi. Przewód pokarmowy wchłania ok. 50%-60% witaminy B5. Pozostała część jest przyswajana bezpośrednio w tkankach. Przy okazji tego zagadnienia należy zwrócić uwagę na fakt, że wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na ten związek i np. gotowanie czy smażenie pożywienia degraduje ją nawet o 50%.

Witamina B5 a wpływ na sportowców

Witamina B5 jest szczególnie ważną witaminą dla sportowców. Bierze ona udział w przemianach i zarządzaniu gospodarką energetyczną. Jedną z jej głównych właściwości jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej poprzez regulowanie procesów z tym związanych. Osoby aktywnie uprawiające sport lub profesjonalni sportowcy w zauważalny sposób odczuwają obecność oraz niedobory witaminy B5. Kwas pantotenowy w trakcie dużej aktywności fizycznej podobnie jak inne witaminy jest znacznie szybciej wydalany z organizmu. Brak witamin z innych grup ma znacznie mniejszy wpływ na sportowca niż właśnie witamina B5.

Dla sportowców pomimo rzadkiego niedoboru u zwykłych ludzi przygotowane są specjalne specyfiki mające na celu zapobieganie takiemu stanu rzeczy. Są one oferowane często w połączeniu z innymi witaminami czy związkami. Sportowcy mający tylko problem z tą jedną witaminą mogą również znaleźć ją samodzielną w postaci np. rozpuszczalnego w wodzie proszku. Przyjmowanie suplementów jest proste i mogą być rozpuszczane np. w wodzie treningowej.

Skutki niedoboru witaminy B5

Niedobór witaminy B5 jest bardzo rzadkim zjawiskiem Wpływ na to ma duża dostępność tego związku w pożywieniu. Znajduje się on w licznych produktach i nawet przy stosowaniu wybiórczych diet witamina ta jest dostarczana w odpowiednich ilościach do organizmu. Optymalna dzienna dawka witaminy B5 to 7 mg. Jeśli nie spożywamy takiej ilości przez dłuższy okres, może wstąpić kilka objawów mówiących o jej niedoborze. Zaliczyć do nich możemy nieprawidłowe działanie układu nerwowego, omdlenia, utrata kondycji fizycznej, depresja, trudności z przyswajaniem nowych informacji i koncentracją, zmiany skórne, kłopoty ze wzrokiem, trudne gojenie się ran czy częste infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo charakterystycznym objawem pojawiającym się przy okazji niedoboru tej witaminy są skurcze nóg. Można pomylić je z niedoborem magnezu, ale jeśli pomimo wyrównania poziomu magnezu objawy nadal występują przyczyną może być właśnie niedobór witaminy B5

Jeśli niedobór wystąpi, można go zniwelować prosty sposób. Na rynku dostępne są liczne preparat zawierające syntetyczną witaminę B5 w postaci tabletek, kapsułek czy proszku rozpuszczalnego w wodzie. Przyswajanie takiej formy jest nieco słabsze niż z żywności, dlatego zdecydowanie warto zapobiegać niż leczyć niedobór. Na korzyść przyjmowania witaminy B5 w dużych ilościach przemawia też jeszcze jeden fakt. Skutki przyjmowania nadmiaru tego związku nie są zbyt groźne dla organizmu i zazwyczaj kończą się biegunką. Zdecydowanie lepiej jest przyjąć jej zatem nieco więcej niż zbyt mało. Skutki niedoboru kwasu pantotenowego są w większości wypadków łatwo odwracalne. Wystarczy dostarczyć odpowiednią ilość jej do organizmu i wyrównać poziom.

W czym naturalnie występuje witamina B5 ?

Witamina B5 występuje licznie w pożywieniu. Do żywności, która zawiera najwięcej witaminy B5, można zaliczyć wątróbkę, ryby, mleko, kurczaka, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i żółtka jaj. Kwas pantotenowy występuje również w owocach takich jak banan melony czy pomarańcze. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest regularne przyjmowanie tej witaminy w postaci pożywienia. Zawiera ono liczne inne dobroczynne związki, które pozytywnie oddziaływają na nasz organizm, wiec oprócz samej witaminy B5 dostarczamy naszemu organizmowi innych odżywczych substancji.

Najwięcej witaminy B5 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zbilansowana dieta pod tym kątem powinna już wystarczyć w zapewnienie organizmowi tej witaminy. Wiele osób nie je ich z różnych powodów mięsa. Alternatywą są też produkty pochodzenia roślinnego. Zawierają one prawie tyle samo witaminy co te zwierzęce. Najwięcej znajdziemy jej w suchych nasionach strączkowych oraz pełnoziarnistych wyrobach zbożowych. Pod tym względem witamina B5 wyróżnia się na tle konkurencji. Jest obecna w wielu rodzajach pożywienia i nie trzeba przykładać zbyt dużej wagi w układaniu specjalnej diety. Zbilansowanie posiłków w zupełności wystarczy, aby przyjąć jej tyle ile potrzeba.

 

Witamina B5 jest bardzo potrzebną witaminą i ma korzystny wpływ na nasz organizm. Duża liczba naturalnych składników oraz różne grupy żywności, w których występuje — zmniejszają ryzyko niedoboru, nawet w trakcie stosowania różnych diet. Łatwo jest również naprawić negatywne skutki braku tej witaminy poprzez zażywanie odpowiednich suplementów. Związek jest szczególnie ważny dla osób prowadzących stresujący tryb życia, osób starszych i sportowców, u których witamina ta szybciej opuszcza ciało lub trudniej się wchłania.Witaminy B5 oprócz swoich właściwości medycznych ma też ogromny wpływ na nazwy wygląd zewnętrzny. Stosuje się ją zatem bardzo chętnie w przemyśle kosmetycznym — poprawiając cerę, odżywiając włosy czy zapobiegając zmarszczkom. Pomimo przystępności tej witaminy pod względem przyjmowania czy łatwej dostępności, powinniśmy dbać o odpowiedni poziom, gdyż odpowiada ona za wiele ważnych procesów zachodzących w człowieku.