Zanim zdecydujesz się na kurację sterydową…

Jeśli rozważasz na poważnie rozpoczęcie stosowania sterydów anabolicznych, w pierwszej kolejności musisz zdecydować, który steryd wybierasz. Następna decyzja będzie dotyczyła ułożenia cyklu. W dalszej kolejności musisz zastanowić się jaka forma sterydów będzie dla Ciebie najlepsza. Masz do wyboru sterydy doustne, które najczęściej można kupić w postaci tabletek, a także sterydy iniekcyjne, przeznaczone do wstrzykiwania. Wiele osób, szczególnie tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sterydami, czują niepokój na myśl o igle i wbijaniu jej we własne ciało. Sterydy w tabletkach to opcja, po którą często sięgają właśnie początkujący. Mają one tę przewagę nad zastrzykami, że droga ich aplikacji jest po prostu wygodniejsza i szybsza. Wystarczy połknąć tabletkę o wyznaczonej porze i po problemie. Niestety, tabletki, mimo że tak “łatwe w obsłudze”, mają też swoje wady i to poważne. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że sterydy anaboliczne w wersji doustnej posiadają zwykle strukturę chemiczną z grupą 17aa (alfa-alkilową). Pozwala to substancji przedostać się przez wątrobę do krwiobiegu. Niestety, w podczas tej drogi steryd uszkadza wątrobę. Dodatkowo badania wskazują, że sterydy w tabletkach mają znacznie słabszą przyswajalność niż te w zastrzykach. To właśnie hepatotoksyczność i gorsza przyswajalność tabletek sprawiają, że wielu sportowców daje szansę sterydom iniekcyjnym. Iniekcji nie należy się obawiać. Wystarczy nieco poczytać i oswoić się z tym tematem. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących właśnie sterydów w zastrzykach.

Wybór miejsca wkłucia

Ogólnie powinieneś wiedzieć, że wyróżniamy trzy rodzaje zastrzyków: domięśniowe, podskórne i dożylne. Podskórnie można podawać np. HCG, czy HGH. Zapewne wiesz, że środki te nie zaliczane są w poczet sterydów. Zdecydowaną większość sterydów anabolicznych, wykorzystywanych w sporcie, aplikuje się poprzez iniekcje domięśniowe. Przejdźmy zatem do wyboru mięśnia, w którym dokonamy wkłucia. Najlepiej jest wybrać mięsień mało unerwiony, a przy tym dobrze rozbudowany. Im większy będzie mięsień, tym lepiej. W dużej powierzchni preparat lepiej się rozprowadzi, a organizm szybciej przyswoi steryd. Istnieją trzy grupy mięśni, które uznaje się najlepsze do wykonywania tego typu iniekcji.

Pierwszym kandydatem jest mięsień prosty uda. Jest to świetne miejsce do iniekcji dla osób początkujących. Zastrzyk należy wykonywać w połowie wysokości mięśnia, lekko zewnętrznie od linii pośrodkowej. Wybierajmy zatem miejsce, w którym mięsień jest najgrubszy. Do takiego zastrzyku dobrze jest przygotować igłę o rozmiarze 7, czyli mającą 0,7 mm średnicy. Jeśli jesteś właścicielem dużych mięśni na udach, możesz wykonywać po 2 zastrzyki w każde udo tygodniowo. Uważaj jednak, by nie wbić igły dwukrotnie w to samo miejsce.

Kolejnym miejscem, dobrym do wkłuć domięśniowych, są pośladki. Samodzielne wkłucie się we własne będzie nieco trudniejsze, niż kłucie uda, jednak wybór tego obszaru daje więcej kontroli nad wprowadzaniem substancji. Igłę należy wkłuwać w górną zewnętrzną część mięśnia pośladkowego. W przypadku pośladków, dobrze jest sięgnąć po igłę w rozmiarze 8, czyli o średnicy 0,8 mm. Największą zaletą zastrzyków w pośladki jest fakt, że można wstrzyknąć w ten obszar więcej płynu niż w udo. Na raz można wstrzykiwać nawet 3 ml. Najlepiej jednak poprzestać na jednym zastrzyku na tydzień.

Zastrzyki ze sterydami można wykonywać również w klatkę piersiową, bark czy triceps. Są to jednak obszary, które wymagają większej wprawy i obycia z igłą. Dla osób początkujących zdecydowanie odradzamy zastrzyki w inne miejsca niż udo.

Przed pierwszym zastrzykiem warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria

Po pierwsze, co dość oczywiste, musisz kupić ampułki (flakony) ze sterydem. Następnie zaopatrz się w igły. Musisz mieć ich co najmniej 2 rodzaje. Pierwszy będzie Ci potrzebny do wyciągania preparatu z ampułki, a drugi do wkłucia w ciało. Do nabierania sterydów najlepiej sprawdzają się grubsze igły o średnicy 1 mm (rozmiar 10). Im większa średnica igły, tym szybciej można nabrać substancję do strzykawki. Jeśli zaś chodzi o igły do iniekcji, to pamiętaj, że różne okolice ciała wymagają różnych igieł. Tak jak wspominaliśmy wyżej, do ud najlepiej sprawdzają się igły w rozmiarze 7, zaś do pośladków: 8. Najlepiej mieć zapas takich igieł w rozmiarach od 6 do 8. Musisz zakupić również zapas strzykawek. W większości przypadków odpowiednie będą takie o objętości 2 ml. Tej wielkości strzykawki pozwolą na nabranie wystarczającej ilości preparatu i są zarazem wystarczająco małe, by wygodnie robić nimi iniekcje. Kolejna rzecz, która będzie Ci niezbędna, to buteleczka spirytusu salicylowego do dezynfekcji fiolek czy ampułek przed zastrzykiem oraz do przemycia skóry. Bardzo wygodne są produkty do odkażania skóry w spray’u. Nie zapomnij także o wacikach kosmetycznych, które również przydadzą się do dezynfekcji. Wszystkie wymienione wyżej rzeczy są ogólnie dostępne. Pamiętaj, by zawsze mieć swoje własne akcesoria, używać tylko nowych i świeżych igieł i strzykawek oraz by nie dzielić się własnymi, używanymi utensyliami z kolegami!

Przygotowanie do pierwszego zastrzyku

Przede wszystkim zadbaj o to, by mieć ciszę i spokój. Daj sobie czas na dokładne wykonanie poszczególnych czynności. Nie spiesz się, pamiętaj, że dopiero zaczynasz i masz jeszcze czas, żeby dojść do wprawy. W pierwszej kolejności: umyj dokładnie ręce. Nie zapominaj, ze higiena to podstawa. Przed pobraniem substancji z fiolki wytrzyj bardzo dokładnie gumkę flakonu lub całą ampułkę wacikiem ze spirytusem. Rozpakuj strzykawkę oraz większą igłę i połącz je ze sobą. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie dotykać igieł palcami. Przebij gumkę fiolki za pomocą igły do nabierania sterydu lub odłam górną część ampułki. Nabierz igłą odpowiednią ilość preparatu do strzykawki. Dużą igłę możesz już odłączyć od strzykawki i wyrzucić. Pamiętaj jednak, by zawsze przy wyrzucaniu igły zabezpieczać ją osłonką. Teraz rozpakuj mniejszą igłę i załóż ją na strzykawkę. Ponownie, pamiętaj, żeby nie dotykać igły palcami. Zdejmij osłonkę z igły. Strzykawkę skieruj w górę. Naciskając delikatnie i w kontrolowany sposób tłok, pozbądź się powietrza ze strzykawki. Postaraj się pozbyć się wszystkich pęcherzyków powietrza ze strzykawki. Najlepiej jest wypuścić kilka kropli preparatu z igły. Mamy wówczas pewność, że w strzykawce ani igle nie ma już powietrza. Dodatkowo pozwoli to “naoliwić” igłę. Teraz jesteś już gotów do iniekcji.

Jak wykonać swoją pierwszą iniekcję?

Choć pierwsza iniekcja może być stresująca, zadbaj o to, by być jak najbardziej zrelaksowanym podczas wykonywania zastrzyku. Nie rób iniekcji bezpośrednio po treningu! Usiądź wygodnie lub połóż się. Jeśli zdecydowałeś się na zastrzyk w udo, zatroszcz się o to, by mięsień nie był zbyt spięty. W razie potrzeby pomasuj lub pościskaj lekko udo. Przetrzyj miejsce iniekcji spirytusem. Teraz najważniejszy moment: przebijanie skóry. Dobrze jest to zrobić pewnym, zdecydowanym ruchem. Igła powinna być prowadzona pod kątem około 70 stopni. Wkłuj całą igłę w miejsce iniekcji, zostawiając jedynie około pół centymetra igły na wierzchu. Rób to powoli, jeśli poczujesz ból, wysuń lekko igłę i skieruj pod nieco mniejszym kątem. Teraz czas na sprawdzenie, czy igła nie znajduje się w naczyniu. Odciągnij nieco tłoczek strzykawki. Jeśli w strzykawce pojawi się bąbelek powietrza, oznacza to, że jesteś w mięśniu i możesz rozpocząć wstrzykiwanie. Jeżeli natomiast w strzykawce pojawi się krew, oznacza to że trafiłeś igłą w żyłę. W takim wypadku wyjmij igłę i wbij ją w inne miejsce. Pamiętaj, żeby nigdy nie robić iniekcji sterydem w żyłę! Jeśli jesteś na sto procent pewien, że znajdujesz się w mięśniu, rozpocznij powoli wstrzykiwać substancję. Szybkie wstrzykiwanie sterydu może być bolesne. Dodatkowo, zbyt szybkie wprowadzanie płynu do mięśnia może grozić powstaniem cysty. Najlepiej jest po każdym mililitrze roztworu zrobić kilkunastosekundową przerwę i następnie wstrzykiwać dalej. Po wpuszczeniu całej dawki sterydu do mięśnia, możesz wyjąć igłę. Do miejsca iniekcji przyłóż wacik nasączony spirytusem. Możesz rozmasować lekko udo, zrób to szczególnie w przypadku iniekcji z roztworem olejowym. Możesz wyrzucić igłę, brudne waciki i strzykawkę do kosza. Gratulacje, właśnie zrobiłeś swój pierwszy domięśniowy zastrzyk ze sterydem!