Silne oraz dobrze zbudowane ciało to niewątpliwie marzenie wielu osób. Jednak powszechnie wiadomo, że większość osób wyglądających ponadprzeciętnie wspomaga się sterydami. Oczywiście oprócz samych sterydów, należy zadbać również o trening siłowy, regenerację oraz o codzienną dietę. Dziś bliżej przyjrzymy się odżywianiu w kontekście budowania masy mięśniowej oraz spalania tłuszczu dla osób, które zażywają bądź planują zażywać sterydy anaboliczne. Na jakich produktach powinna opierać się dieta osoby, która w szybkim czasie chce uzyskać jak największe efekty pod kątem sylwetki, siły oraz wytrzymałości? Już teraz poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące przykładowej diety na sterydach.

Stosowanie środków anabolicznych a dieta

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z siłownią oraz zdrowym odżywianiem, najczęściej pragną uzyskać spore efekty za pomocą samych sterydów. Niestety, ale rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ jeśli stosowanie dopingu nie zostanie połączone z dobrze zaplanowanym treningiem oraz odpowiednią dietą, to o jakichkolwiek większych efektach będzie można zapomnieć.

Nawet stosowanie ogromnych dawek sterydów nie jest gwarantem tego, że uda nam się zbudować masę mięśniową. Po prostu podczas stosowania dopingu należy codzienne przestrzegać zbilansowanej diety. Jest to kluczowy aspekt podczas budowania masy mięśniowej, jak i podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki można porównać do budowania domu. Otóż ciało człowieka należy postrzegać jako dom, trening jako pracowników budowlanych, a dietę jako materiały budowlane. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów zapewni nam efekt, którego oczekujemy. Co więcej, całość musi być również oparta o jak najlepszych fachowców, a także jak najlepsze materiały do budowy. Stosowanie tanich zamienników podczas budowy domu, który dodatkowo będzie wykonywany przez niedoświadczonych robotników budowlanych może oznaczać, że dom nie będzie najwyższych standardów. Podobnie jest w kontekście budowania wysportowanego ciała.

Należy więc powiedzieć, że nawet podczas przyjmowania sterydów należy zadbać o zbilansowaną dietę, złożoną z wysokiej jakości produktów. Produkty powinny być dobrane względem zapotrzebowania kalorycznego oraz wymaganej ilości makroskładników – białka, tłuszczów oraz węglowodanów. O tym, co dokładnie powinna zawierać dieta na sterydach, powiemy sobie w dalszej części tekstu.

Jakość diety na sterydach

W powszechnej opinii panuje błędne przekonanie, jakoby stosowanie dopingu robiło za nas całą robotę, przez co można jeść to, na co mamy ochotę. Otóż jest to bardzo błędne przekonanie. Jak już wiemy, uzyskanie wymarzonej sylwetki wymaga połączenia od nas najważniejszych elementów składowych, do których zalicza się przemyślany cykl sterydowy, trening, dieta oraz regeneracja. Jednak oprócz tego, każdy z wymienionych elementów powinien być również dopieszczony pod każdym względem.

W kontekście diety ważne jest to, aby składała się ona z produktów oraz posiłków, które są bogate w jakościowe kalorie, na które składają się witaminy, makroskładniki oraz składniki odżywcze. Co więcej, dieta powinna być ułożona w odniesieniu do zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Osoba o większym wzroście, pracująca na budowie oraz z większą aktywnością fizyczną na pewno będzie miała większe zapotrzebowanie kaloryczne, niż osoba, która na co dzień pracuje w biurze i poza tym mało się rusza. Warto więc pamiętać, że dieta na sterydach powinna składać się z wysokiej jakości produktów. Odżywcze produkty powinny zapewnić mięśniom w organizmie odpowiednie warunki do regeneracji po ciężkim treningu na siłowni.

Wydaje się, że wnioski co do jakości posiłków podczas stosowania środków anabolicznych są dosyć klarowne. Przede wszystkim warto całkowicie usunąć z diety takie posiłki jak:

  • słodycze,
  • niezdrowe słone przekąski,
  • słodkie napoje,
  • alkohol,
  • fast foody,
  • wiele innych.

Całkowite usunięcie powyższych produktów oraz tym podobnych rzeczy może skutkować o wiele efektywniejszą pracą organizmu. Słodycze oraz inne przetworzone produkty często powodują stany zapalne oraz źle się trawią. To wszystko negatywnie wpływa na budowanie masy mięśniowej oraz spalanie tłuszczu. Warto więc w dużym stopniu skupić się na tym kroku, aby planowanie diety na sterydach przeprowadzić w jak najbardziej optymalny sposób.

Ile kalorii powinna liczyć dieta na sterydach?

Na samym początku należy przede wszystkim obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Co to dokładnie oznacza? W praktyce jest to pula kalorii, którą należy spożywać każdego dnia, aby móc osiągnąć główny cel. Takim celem może być budowanie masy mięśniowej bądź redukcja tkanki tłuszczowej. Jeśli celem danej osoby jest budowa masy mięśniowej, to taka osoba powinna jeść więcej kalorii, niż wynosi jest zapotrzebowanie kaloryczne. Z kolei jeśli celem jest utrata tłuszczu, to zapotrzebowanie kaloryczne powinno być ujemne. Oznacza to, że powinno się spożywać mniej kalorii z jedzenia, niż organizm wykorzystuje w ciągu dnia. Do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego można wykorzystać specjalne kalkulatory kalorii dostępne w sieci, które po wpisaniu podstawowych danych wyliczą nam pulę kalorii.

W zależności od indywidualnych predyspozycji, wyliczoną ilość kalorii warto przetestować przez okres około 2 tygodni. Po tym czasie jeśli nie widzimy jakichkolwiek efektów na wadze bądź w wyglądzie sylwetki, warto wdrożyć odpowiednie zmiany co do ilości kalorii w codziennym żywieniu.

Ilość posiłków w diecie na sterydach

Osoba stosująca środki anaboliczne może korzystać z licznych benefitów w porównaniu do osób naturalnych. Przede wszystkim mowa tutaj o szybszej regeneracji, lepszym metabolizmie, czy też większej odpowiedzi anabolicznej. To wszystko przekłada się na to, że można osiągnąć wymarzone rezultaty sylwetkowe w znacznie szybszym czasie. A to równa się również z tym, że organizm mający takie warunki może potrzebować częstszych posiłków, aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał anaboliczny.

Warto więc ułożyć dietę na sterydach w taki sposób, aby spożywać co najmniej 5 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Powinny to być posiłki złożone z pełnowartościowych produktów, o odpowiedniej ilości białka, tłuszczów oraz węglowodanów.

Przykład diety na masę podczas stosowania sterydów

  1. Posiłek białkowo-tłuszczowy: jajecznica, omlet , jajka w dowolnej odmianie + sporo warzyw
  2. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: mięso z indyka, wieprzowiny, wołowiny, ryby + ryż brązowy, basmati, paraboiled lub makaron pełnoziarnisty, brązowy lub kasza jaglana + oliwa z oliwek lub olej lniany + sporo warzyw
  3. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: podobnie jak w posiłku nr 2
  4. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: podobnie jak w posiłku nr 2
  5. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: ryba (łosoś, morszczuk, halibut, tuńczyk) + ryż brązowy, basmati, paraboiled lub makaron pełnoziarnisty, brązowy lub kasza jaglana + oliwa z oliwek lub olej lniany + sporo warzyw

Dokładna gramatura posiłków powinna zostać ustalona do indywidualnych warunków oraz możliwości danej osoby.

 

Przykład diety na redukcję podczas stosowania sterydów

  1. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: szejk białkowy (WPC/białko w proszku, płatki owsiane, rodzynki, orzechy i/lub migdały, woda) – całość zmiksować i przyjąć w formie płynnej
  2. Posiłek białkowo-tłuszczowy-węglowodanowy: mięso z indyka, wieprzowiny, wołowiny, ryby lub ryba (łosoś, morszczuk, halibut, tuńczyk) + ryż brązowy, basmati, paraboiled lub makaron pełnoziarnisty, brązowy lub kasza jaglana + oliwa z oliwek lub olej lniany + sporo warzyw
  3. Posiłek białkowo-tłuszczowy: mięso z indyka, wieprzowiny, wołowiny, ryby + sporo warzyw
  4. Posiłek białkowo-tłuszczowy: podobnie jak w posiłku nr 3
  5. Posiłek białkowo-tłuszczowy: ryba (łosoś, morszczuk, halibut, tuńczyk) + oliwa z oliwek lub olej lniany + sporo warzyw

Warto pamiętać, aby na redukcji posiłki białkowo-tłuszczowe-węglowodanowe przyjmować jedynie rano oraz po treningu. Także posiłek nr 2 można ewentualnie zamienić kolejnością z innym posiłkiem, aby posiłek z węglowodanami przyjąć po treningu. Dokładna gramatura posiłków podobnie jak w przypadku przykładowej diety na masę powinna zostać ustalona względem indywidualnych warunków oraz możliwości danej osoby.