Krajowy mistrz karate w Stanach Zjednoczonych, Cesar Colunga został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków dopingujących. Sportowiec podejrzany jest o stosowanie środka o nazwie Ritalin, który znacząco miał poprawić jego wydajność. W ten sposób zawodnik zyskał przewagę nad innymi sportowcami, dzięki czemu mógł cieszyć się finalnie z krajowego tytułu. Colunga wpadł na dopingu podczas rutynowo przeprowadzanej kontroli antydopingowej, podczas której badani byli też inni sportowcy z amerykańskiej reprezentacji. Niestety dla zawodnika wynik wyszedł pozytywny, co oznacza, że jego przyszłość stoi pod wielką niewiadomą. Za naruszenie przepisów antydopingowych Colunga został zawieszony w prawach zawodnika na przynajmniej 4 miesiące. Przez ten czas nie będzie mógł brać udziału w żadnych zawodach karate. To duża strata dla tego dobrze zapowiadającego się zawodnika, który najwyraźniej nie był jednak do końca uczciwy i tym samym musi zapłacić za swoje błędy.

Łatwo dostępny środek na rynku

Ritalin to bardzo popularny środek dopingujący wśród sportowców, dlatego też badacze nie byli do końca zdziwieni tym, co wykryli w organizmie młodego sportowca. Jest to środek, który jest na rynku bardzo łatwo dostępny, więc przy wielu kontrolach antydopingowych okazuje się, że zawodnicy sięgają po niego i potem muszą ponieść konsekwencje swoich czynów. Jest on jednak surowo zabroniony przez Międzynarodową Federację Karate, więc nic dziwnego, że zawodnik po przyłapaniu na jego stosowaniu został natychmiastowo zawieszony. Przez ten czyn może on stracić liczne kontrakty sponsorskie i wcale nie jest powiedziane, że powróci do sportu na wysokim poziomie, po tym jak skończy mu się okres zawieszenia. Zasady są jednak ściśle określone po to, aby nikt nie mógł zdobyć przewagi nad innymi zawodnikami w niedozwolony sposób, dlatego też wszelkie próby łamania obowiązujących zasad kończą się zawieszeniem dla zawodników sięgających po niedozwolone wspomagacze.

Środek stosowany w celu leczenia ADHD

Amerykańska Agencja Antydopingowa nie za bardzo interesowała się sprawą swojego rodaka, do czasu, aż przyłapała go Międzynarodowa Federacja Karate. Wtedy też sprawa nabrała rozgłosu. Osoby z bliskiego otoczenia sportowca mówią jednak o tym, że stosował on ten lek w celu leczenia ADHD. Colunga podobno ma problemy z nadpobudliwością ruchową i musi z tym walczyć. Bez stosowania odpowiednich preparatów jest to niemożliwe, jednak w swoich działaniach przesadził, przez co musi teraz odbywać surową karę. Nie jest też do końca pewne to, czy zawodnik faktycznie musiał sięgać po ten środek, ponieważ nie miał na to zgody żadnego lekarza i nie przedstawił u odpowiednich organów stosownych dokumentów. Colunga mógł przecież ubiegać się o zwolnienie z obowiązujących zasad w celach terapeutycznych (tzw. TUE), ale tego nie zrobił. Oznacza to tyle, że jego zawieszenie nie jest niczym nienormalnym, a sportowiec jest sam sobie winien, za co może podziękować również swojemu sztabowi trenerskiemu.

Ritalin jedynie za zgodą odpowiednich władz

Nie jest tajemnicą to, że Ritalin to bardzo silny wspomagacz, dzięki któremu można uzyskać dużą przewagę nad swoimi konkurentami. Z tego też względu stosowanie tego środka dozwolone jest tylko wtedy, gdy otrzyma się zgodę od odpowiednich władz, a Colunga za bardzo się o to nie ubiegał. W związku z tym kontrola antydopingowa wykazała w jego organizmie pewne nieprawidłowości. Przez to został on zawieszony i przez kilka miesięcy nie będzie mógł kontynuować swojej kariery na światowym poziomie. Amerykańska Agencja Antydopingowa wydała oświadczenie, że nie pozwala na stosowanie takich środków bez zezwolenia odpowiednich lekarzy. W przeciwnym razie jest to bardzo niewłaściwe postępowanie, z którym należy bezwzględnie walczyć. Takie słowa padły jednak dopiero po reakcji Międzynarodowej Federacji Karate, co można uznać za bardzo dziwną sytuację. Niemniej jednak sportowcowi udowodniono doping i trudno jest z tym dyskutować.

Wspomaganie wydolności organizmu i dodawanie sobie siły

Ritalin jest bardzo pomocnym środkiem dopingującym, jeśli chodzi o wspomaganie wydolności organizmu oraz dodawanie sobie siły. Dzięki temu ma się zdecydowanie więcej energii, którą można wykorzystywać podczas zmagań na arenach sportowych. Z tego właśnie korzystał Colunga, co nie uszło mu płazem, dlatego musi odpowiedzieć za swoje czyny. Według ekspertów ten środek jest jednym z najbardziej znanych na rynku, dlatego też dostęp do niego jest bardzo szeroki i sportowcy nie mają z tym większych problemów. Podawany jest on przez trenerów klubowych, już nawet na etapie studenckich zmagań, co dla amerykańskiej opinii jest bardzo dużym szokiem, chociaż doping w tym kraju jest dość powszechny w wielu dyscyplinach sportowych. Dzięki Ritalinowi można jednak zapewnić sobie też lepszą koordynację ruchową, dzięki czemu będzie miało się większą kontrolę nad swoim ciałem, co pomaga w wyprowadzaniu optymalnych ciosów na arenach walk, przydaje się to też również w karate.

Środek ograniczający uczucie zmęczenia

Colunga stosował środek, który zapobiega powstawaniu uczucia zmęczenia. Dzięki niemu można pozwalać sobie na zdecydowanie mocniejsze oraz dłuższe treningi, co przydaje się zwłaszcza przed ważnymi zawodami sportowymi. Ritalin jest odpowiedzialny za to, że uczucie zmęczenia jest hamowane. Człowiek może dzięki temu preparatowi kontrolować swoją wydolność i oddech, nie ma problemów z tym, aby ćwiczyć na wysokim poziomie przez kilka godzin dziennie. Można tym samym pozwolić sobie na realizowanie zdecydowanie wydajniejszych treningów niż przeciwnicy, a więc są one zdecydowanie bardziej efektywne. Amerykańska Agencja Antydopingowa robiła co mogła, aby zmniejszyć karę sportowca do 2 miesięcy zawieszenia sugerując, że to jego pierwsza wpadka dopingowa. Działania Agencji nie miały jednak większego sensu, ponieważ żądania zostały odrzucone i podtrzymano karę 4 miesięcy zawieszenia dla Colungi, która jednak kończy się już 7 lipca 2018 roku. Początkowo zawodnikowi groziły nawet 2 lata zawieszenia, ale szybko odstąpiono od tego pomysłu.

Możliwość stosowania Ritalinu po zakończeniu zawieszenia

W okresie zawieszenia Colunga wraz ze swoim sztabem szkoleniowym złożył stosowne dokumenty do odpowiednich organów, dzięki czemu będzie mógł z powodzeniem stosować Ritalin po zakończeniu zawieszenia. Budzi to w światku karate spore kontrowersje, ponieważ jak widać wyraźnie sportowcowi ten preparat daje bardzo dużo, w końcu wywalczył on mistrzostwo kraju, jednak od tej pory będzie mógł stosować środek całkowicie legalnie, ponieważ posiada on odpowiednie dokumenty, aby mógł to robić. Sportowiec już teraz może więc skupić się na treningach, aby powrócić do swojej ulubionej dyscypliny w pełni formy, co pozwoli mu zdobywać kolejne tytuły mistrzowskie na arenach krajowych, ale też międzynarodowych. Ma on dopiero 20 lat, więc cała przyszłość przed nim, jednak należy mieć nadzieję, że nigdy więcej nie zostanie przyłapany na stosowaniu dopingu i skupi się jedynie na uczciwej pracy.