BPC-157 (Body Protective Compound – 157) to mieszanka peptydów wyselekcjonowanych z soku żołądkowego człowieka. Choć być może taki opis nie brzmi zachęcająco, to już efekty stosowania BPC-157 bez wątpienia będą z pewnością zadowalające dla wielu osób. Wystarczy wspomnieć, że BPC-157 może okazać się spełnieniem marzeń kulturystów marzących o substancji, która skutecznie wspiera regenerację i gojenie się uszkodzonych mięśni.

Jak działa BPC-157?

BPC-157 to stymulator czynnika VEGF, czyli czynnika wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych. Właśnie z tego mechanizmu działania wynika główna funkcja peptydu BPC-157, czyli naturalne stymulowanie angiogenezy – wzrostu nowych naczyń krwionośnych. Stosowanie peptydu pozwala poprzez usprawnienie krążenia, przyspieszyć gojenie uszkodzeń, czy oparzeń oraz zmniejsza odczuwanie bólu w uszkodzonych obszarach.

Co z tego wynika?

Mechanizm działania BPC-157 otwiera możliwości wspomagającego leczenia całego szeregu dolegliwości. Dzięki faktowi, że peptyd stymuluje angiogenezę i przyspiesza gojenie się uszkodzeń, dowiedziono, że sprawdzi się jako środek do regeneracji mięśni po szczególnie intensywnych treningach. Właśnie dlatego tym preparatem powinni zainteresować się zawodowi sportowcy oraz kulturyści. Dodatkowo, warto wiedzieć, że specyfik pozwoli szybciej zwalczyć nawet uciążliwe kontuzje. Substancja przyspiesza gojenie się ścięgien (w tym ścięgna Achillesa), mięśni oraz kości. Zwiększa wytwarzanie kolagenu typu 1. BPC-157 może przynosić ulgę osobom cierpiącym z powodu uszkodzeń narządowych. Przyspiesza gojenie się tkanek po operacjach. Stanowi wsparcie w leczeniu wrzodów żołądka. Jak już wspomnieliśmy, BPC-157 to mieszanka peptydów soku żołądkowego człowieka, zatem osoby, które z jakiegoś powodu cierpią na niedobór tych soków, mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu tego preparatu. Przyjmowanie BPC-157 w takiej sytuacji pozwala ochronić błonę śluzową jelit i zapobiega problemom występującym w tym obszarze. Substancja chroni żołądek i wątrobę przed niszczycielskim działaniem alkoholu. Co ciekawe, z czasem stosowanie BPC-157 może nawet poprawić pamięć i przywracać zdolności poznawcze, zatem preparat sprawdzi się w terapii chorób neurodegeneracyjnych. Dowiedziono pozytywny wpływ BPC-157 w przypadku dzieci autystycznych.

Jakie jeszcze korzyści płyną ze stosowania BPC-157?

BPC-157 został szczegółowo przebadany na szczurach. Właśnie dlatego wiemy na jakie problemy i schorzenia produkt ten zadziała pozytywnie. Jak już wspomnieliśmy, peptyd wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządów przewodu pokarmowego. Wykazano, że goi zespolenia jelitowe, zespolenia przełykowo-żołądkowe, a także niweluje problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni zwieraczy. Przynosi korzyści w przypadku refluksowego zapalenia przełyku. Może być pomocny w przypadku zespołu krótkiego jelita (SBS) oraz syndromu jelita drażliwego (IBD). BPC-157 pozwala utrzymać integralność śluzówki jelit. Wspomaga leczenie chorób przyzębia, trzustki i wątroby. Obniża aktywność enzymów ALT i AST wątroby. Pełni funkcje organoprotekcyjne względem trzustki, płuc i nerek, a także funkcje cytoprotekcyjne w przypadku układu pokarmowego. Obniża toksyczność paracetamolu wobec żołądka i jelit. Reguluje poziom insuliny we krwi. Pomaga zniwelować problem nietrzymania moczu wywołanego stresem. BPC-157 przeciwdziała hipermagnezemii oraz ratuje życie w przypadku hiperkaliemii oraz jej następstw (zaburzenia rytmu serca, przykurcze nóg, obrzęki mięśni). Specyfik moduluje układ serotonergiczny oraz dopaminergiczny i w związku z tym posiada właściwości antydepresyjne. Wspomaga odbudowę i gojenie uszkodzonych nerwów, a ponadto wykazuje funkcje neuroprotekcyjne, chroniąc szczególnie neurony somatosensoryczne. Może być skuteczny w terapii wspomagającej leczenie stwardnienia rozsianego. BPC-157 pozwala przywrócić równowagę i spokój po gwałtownej reakcji szokowej.

Jak przyjmować BPC-157?

BPC-157 występuje w preparatach do przyjmowania doustnego (kapsułki) lub w postaci płynnej do iniekcji podskórnych. W zależności od konkretnego problemu należy zdecydować się na którąś z postaci BPC-157. W przypadku urazów mięśni, bólu, stanów zapalnych, skręceń lub uszkodzeń więzadeł, warto wybrać zastrzyk. Kapsułki zaś będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Jeśli chodzi o dawkowanie, oczywiście zależy ono od konkretnej osoby oraz od celu zastosowania preparatu. Substancja może być podawana 1-3 razy dziennie. Zastrzyki należy wykonywać na czczo. Kolejne dawki dobrze jest podawać w odstępie co najmniej 3 godzin (jeśli oczywiście decydujemy się na więcej niż jedno wkłucie dziennie), najlepiej w okolicy posiłków. Efekty są wyczuwalne już na starcie. Preparatowi przypisuje się okres półtrwania na minimum 4 dni. Ogólnie zakres dawkowania BPC-157 wynosi w granicach 200-1000 mcg, w zależności od schorzenia oraz zaleconego protokołu. Aby dobrać odpowiednie dawkowanie i protokół stosowania, warto skonsultować się z lekarzem.

Kto nie powinien sięgać po ten preparat?

Głównym ograniczeniem dla stosowania BPC-157 jest przede wszystkim… zdrowy rozsądek. Jeśli borykamy się z chorobą, związaną chociażby z nasiloną angiogenezą, to nie warto jeszcze bardziej napędzać wzrostu nowych naczyń krwionośnych. Stosowanie BPC-157 jest wykluczone u osób z AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej), u których często dochodzi do wzmożonej angiogenezy. BPC-157 powinny unikać także osoby dotknięte aktywną infekcją bakteriami z rodzaju Bartonella, które same w sobie pobudzają czynnik VEGF. Stanowczo odradzamy także przyjmowanie BPC-157 u osób z naczyniakami, jak również u osób cierpiących na jakąkolwiek chorobę nowotworową. U tych pacjentów BPC-157 może zdecydowanie pogorszyć rokowania oraz niestety może przyczynić się do przedwczesnego zgonu. Dodatkowo warto wiedzieć, że preparatu nie powinno się stosować równolegle z l-argininą. Peptyd BPC-157 może bowiem kolidować z tlenkiem azotu (w którego wytwarzaniu udział bierze właśnie arginina). Obie substancje działają przeciwstawnie jeśli chodzi o ingerencję w integralność śluzówki żołądka oraz wpływ na ciśnienie krwi.

Ewentualne skutki uboczne stosowania BPC-157

Tak jak każdy lek, czy suplement, również BPC-157 ma listę przypisanych możliwych skutków niepożądanych stosowania preparatu. Wiele badań na szczurach wykazywało brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Decydując się jednak na stosowanie BPC-157 należy się liczyć z potencjalnym wystąpienie bólów i zawrotów głowy, nudności. Zdarzać się mogą także problemy związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Jeśli wybieramy BPC-157 z formie iniekcji, należy przygotować się na ewentualne wystąpienie zaczerwienienia, guza, bólu lub dyskomfortu w miejscu wstrzyknięcia. Jednak jeśli nawet tak się stanie, ból jest zwykle łagodny i trwa najwyżej kilka godzin. Jeśli natomiast ból lub dyskomfort przedłuża się, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Ogólnie dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii lekarza pierwszego kontaktu przed rozpoczęciem kuracji z użyciem BPC-157. Lekarz jest w stanie zdecydować, czy codzienne przyjmowanie preparatu będzie bezpieczne oraz ustali, czy nie zachodzi ryzyko interakcji z innymi lekami.