Odpowiedzialne stosowanie sterydów anabolicznych przynosi człowiekowi wiele korzyści. Między innymi dla mięśni, szybkości i siły. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, gdyż ich przedawkowanie może prowadzić do przeróżnych chorób. Najbardziej narażone na nie są osoby stosujące sterydy anaboliczne.

Zmniejszona krzepliwość krwi

Prawidłowy proces krzepnięcia krwi u człowieka pojawia się zaraz po uszkodzeniu wewnętrznej lub zewnętrznej ściany naczynia krwionośnego. W takim przypadku rana automatycznie zaczyna krwawić, a prawidłowo funkcjonujący organizm zaczyna produkować substancję powodującą zlepienie płytek krwi. Rana stopniowo przestaje krwawić dzięki procesowi krzepnięcia. Trwa to w normalnych warunkach  do rozpoczęcia tego procesu mija od 10 do 20 sekund. W przypadku osoby, która zażywa sterydy anaboliczne trwa to niestety dłużej, bo 40 sekund. Jeszcze bardziej niebezpieczną sytuacją jest połączenie sterydów z regularnym zażywaniem aspiryny. Ona również znacząco wydłuża proces krzepnięcia krwi, a w wyniku tych obu czynników jednocześnie może to prowadzić do wykrwawienia a nawet do śmierci. Szczególną ostrożność powinno wywołać zaobserwowane samoistne krwawienie z nosa. W tym wypadku dla bezpieczeństwa należy unikać jakichkolwiek ćwiczeń i urazów.

Choroby serca

Kolejnym złym skutkiem stosowania sterydów anabolicznych jest ich zły wpływ na mięsień sercowy i układ krążenia. Dzieje się tak, ponieważ mają negatywny wpływ na poziom cholesterolu, a w szczególności jest to wpływ na niski poziom cholesterolu HDL oraz na wysoki poziom cholesterolu LDL.  Obydwa te związki pełnią dla organizmu ważną rolę. HDL jest nazywany “dobrym cholesterolem”. Jego zadaniem jest magazynowanie nadmiaru całkowitego cholesterolu z naczyń krwionośnych i przenoszenie go do wątroby. Drugi zaś czyli LDL pełni funkcję odwrotną. Nazywany jest “złym cholesterolem” i przenosi cholesterol z wątroby do naczyń krwionośnych. W momencie, gdy jego poziom jest podwyższony, cholesterol w dużej ilości zaczyna gromadzić się w naczyniach krwionośnych i w wyniku tego zwęża ich średnicę. To z kolei jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może spowodować zator krwi, a w konsekwencji tego do ataku serca. Nie należy bagatelizować tego ryzyka. Na szczęście jednak wahania LDL i HDL występują jedynie podczas cyklu sterydowego, a po jego zakończeniu cholesterol wraca do normalnego poziomu. Zdrową sytuacją jest kiedy poziom HDL utrzymuje się na wyższym poziomie na poziom LDL. Można do tego dążyć na przykład stosując odpowiednią dietę, a mianowicie taką o obniżonej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Pomocne okazują się także ćwiczenia aerobowe, które wpływają na dobre natlenienie organizmu i dzięki temu kontrolowany jest poziom cholesterolu. Najbardziej narażoną grupą na choroby serca są mężczyźni zażywający sterydy w starszym wieku. Nie należy ich jednak wykluczać u innych grup wiekowych czy też kobiet, bo ich wystąpienie również jest możliwe.

Palpitacje serca

Kołatanie, zwane palpitacją serca jest to nierównomierne bicie serca. Z medycznego punktu widzenia prawidłowy rytm dla przeciętnego człowieka to 60 – 100 uderzeń na minutę. Może on być nagle przyśpieszony lub zwolniony. Takie zjawisko występuje naturalnie u zdrowych ludzi. Najczęściej zdarza się to po mocnych używkach takich jak kawa, papierosy czy alkohol. Kolejną przyczyną jest zażywanie sterydów anabolicznych. Dzięki ich zażywaniu nasz organizm ma większą wydolność, dlatego używane są zwłaszcza przed treningami. Kołatanie serca powoduje nieregularną pracę poszczególnych komór serca, zwłaszcza podczas wyczerpujących ćwiczeń. Może również pojawić się po skończonym treningu, gdy serce powoli zaczyna wracać do normalnego rytmu. Palpitacje serca, choć niejednokrotnie wywołują u ludzi strach, nie są groźne ani tym bardziej zagrażające życiu.

Naderwanie mięśni

Kolejnym ryzykiem podczas zażywania sterydów jest możliwość naderwania mięśni. Podczas ich przyjmowania, a zwłaszcza w ilościach przekraczających zalecane dawki, następuje bardzo duże zwiększenie się masy mięśniowej u osoby zażywającej. Problem stanowi fakt, że wraz z jej zwiększeniem nie następuje równoczesne zwiększenie jej wytrzymałości i elastyczności ścięgien i wiązadeł. Taki radykalny wzrost mięśni i siły bez odpowiedniego przygotowania wytrzymałości ścięgien w rezultacie prowadzi do kontuzji takich jak zapalenia mięśni i ścięgien, a w najgorszym wypadku do uszkodzenia mięśnia. Dzieje się tak, ponieważ nie jest on przygotowany do znoszenia dużych obciążeń i w rezultacie uszkadzają się włókna mięśniowe. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w miejscu gdzie mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Można temu w jakiś stopniu zapobiegać na przykład poprzez wykonywanie odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem oraz wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie.

Impotencja

U początki stosowania cyklu sterydowego następuje nadpobudliwość seksualna u mężczyzn, która objawia się bardzo częstymi erekcjami. Na dłuższą metę jednak zaburzają one gospodarkę hormonalną. W wyniku dostarczania hormonów z zewnątrz ich endogenna produkcja spowalnia się lub ustaje. Układ podwzgórze – przysadka – nadnercza – jądra rozregulowuje się i spowalnia swoją pracę, więc po zakończeniu cyklu organizm produkuje mniej hormonów. Prowadzi to do tego, że libido spada, a w najgorszym wypadku może dojść do impotencji, dlatego po zakończeniu cyklu ważna jest odpowiednia kuracja (PCT). Dzięki niej na nowo można przywrócić sprawność seksualną, dzięki temu że układ hormonalny wraca do normy. Często niestety odbija się to na psychice, z powodu strachu przed porażką w sytuacji intymnej. W tej sytuacji może pomóc psycholog.

Powiększona prostata

W wyniku przemian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny dochodzi do powiększenia prostaty. Do powiększenia gruczoły krokowego i niekorzystnych przemian dodatkowo przyczynić mogą się sterydy anaboliczne przez ich skutki uboczne. Dzieje się to powoli. Rozrastająca prostata zaczyna zaciskać się wokół cewki moczowej i w wyniku tego utrudnia oddawanie moczu. W miarę jak stan się pogarsza oddawanie moczu staje się coraz trudniejsze, a pod koniec mikcji strumień moczu się urywa. Gdy prostata znacząco się rozrośnie i dojdzie do całkowitego zatrzymania moczu pojawi się bardzo silny ból. Objawami są: częste oddawanie moczu, uczucie ucisku na pęcherzu, wydłużony czas oddawania moczu, słaby strumień moczu i wysiłek przy oddawaniu. Zapobieganiu temu sprzyja wczesne zdiagnozowanie problemu u urologa, dlatego ważne jest by zażywając sterydy raz na jakiś czas poddać się badaniu. Nieleczona choroba, może stać się niebezpieczne, zwłaszcza im starszy jest wiek mężczyzny.

Żółtaczka

Żółtaczka przeważnie jest objawem zaburzonej pracy wątroby, a więc wskazuje ona na jej chorobę. Objawem żółtaczki jest zażółcenie się skóry, gałek ocznych i błon śluzowych. Może też występować ciemny mocz i jasny kał oraz bardzo rzadko świąd skóry i ból w okolicy wątroby. Dzieje się tak ponieważ jest podwyższony poziom bilirubiny w osoczu. Jest to barwnik żółciowy pochodzący z rozpadu krwinek czerwonych.  W przypadku osób zażywających sterydy anaboliczne istnieje ryzyko, że przechodząc przez wątrobę mogą spowodować jej uszkodzenie, zakłócić metabolizm i wydalanie bilirubiny. Leczenie żółtaczki polega przede wszystkim na wyleczeniu jej przyczyny, w tym wypadku na leczeniu wątroby.

Ginekomastia

Ginekomastia jest to taka dolegliwość, która objawia się rozrostem tkanki gruczołowej u mężczyzn w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Wiąże się ona z zaburzeniem równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów w trakcie trwania cyklu sterydowego lub po. Do wzrostu sutka dochodzi kiedy estrogeny przeważają nad obniżonymi androgenami. Nie jest to niebezpieczna choroba, natomiast psuje ona naturalną i pożądaną muskulaturę mężczyzny, do której dąży się zażywając sterydy anaboliczne. Zapobieganie temu zjawisku polega na przyjmowaniu odpowiednich leków w trakcie cyklu, które obniżają takie ryzyko. Są nimi Clomid, Tamoxifen lub inhibitory aromatazy.