Dieta kulturysty to wcale nie wymyślne dania, które są przeznaczone tylko dla sportowców, by uzyskać idealną sylwetkę. Posiłki osoby zajmującej się kulturystyką są wbrew pozorom bardzo proste, a ich głównym celem jest zaspokojenie potrzeb na wszystkie niezbędne makroskładniki, a także ich odpowiedni dobór, tak aby wspomagały budowę masy mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Kulturysta spożywa posiłki z reguły co około 3 godziny. Jest to duża częstotliwość, a więc dania te nie mogą być skomplikowane i czasochłonne. Zawód sportowca, to tak naprawdę wykonywanie ogromnej pracy i spędzania wielu godzin dziennie na treningach. Brakuje więc czasu na przyrządzenie niestandardowych i wyjątkowych potraw. Istotne jest, aby były one smaczne, zdrowe i szybkie.

Jednym z takich wygodnych składników jest serek wiejski. Posiada wiele zalet i korzyści wpływających na Twój organizm, a jednocześnie jest wyjątkowo atrakcyjnym składnikiem diety, łatwo dostępnym i szybkim w przygotowaniu.

Serek wiejski to twarożek produkowany z mleka krowiego. Posiada neutralny smak oraz ziarnistą konsystencję. Kupisz go w każdym sklepie spożywczym i zabierzesz ze sobą w każde miejsce. Jest wytwarzany z różnymi poziomami tłuszczu, a więc znaleźć można produkt tłuszczowy jak i beztłuszczowy. Jest dostępny również w wersji bez laktozy, dla osób które niekoniecznie ją tolerują.

Serek wiejski z łatwością można wykonać samodzielnie w domu. proces jego wytwarzania jest wyjątkowo prosty. Do zrobienia potrzebnie będzie mleko pełnotłuste i maślanka. Oba produkty wymieszać ze sobą w naczyniu żaroodpornym i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny. Po upływie tego czasu, wstawić naczynie do piekarnika nagrzanego do 100-120 stopni i piec około godzinę, uważając aby składniki się nie zważyły. Następnie ostudzony serek, przelać przez etaminę( rodzaj bawełnianej tkaniny), związać i zawiesić nad naczyniem. Serek powinien przeciekać całą noc, a rano będzie gotowy do spożycia. Oczywiście do wyrobu użyć można produktów o minimalnej zawartości tłuszczu, wszystko należy dostosować do własnych upodobań. Taki świeżo zrobiony serek wymaga poświęcenia czasu, ale z pewnością smakuje zdecydowanie lepiej niż kupiony w sklepie.

Dlaczego warto jeść serek wiejski

  1. Jest źródłem białka – białko odgrywa ogromną rolę podczas diety, nie tylko kulturysty, ale także każdego kto uprawia sport. Wspomaga on regenerację i przyczynia się do budowy mięśni. 100g serka to 10-12 gram białka. Wychodzi na to, że dwie porcje serka są równe jednej piersi z kurczaka pod względem zawartości białka.
  2. Jest produktem niskokalorycznym – w 100g serka wiejskiego znaleźć można zaledwie  90-100 kcal, co jest zdecydowanie niewielką ilością, biorąc pod uwagę jego pozostałe właściwości, a przede wszystkim dużą zawartość białka
  3. Zawiera kazeinę – jest to rodzaj białka mlecznego, które jest długo trawione. To właśnie dzięki niemu, serek wiejski jest idealnym składnikiem posiłku przed lub potreningowego.
  4. Wygoda  – serek wiejski jest niezwykle łatwy do spożycia. Można zjeść go samodzielnie, po prostu odrywając wieczko, można również potraktować go jako dodatek do dania głównego – sałatki, ziemniaków czy słodkich deserów.
  5. Jest bogaty w witaminy i minerały – oprócz wcześniej wymienionego białka, serek wiejski zawiera również sporo sodu, którego często brakuje w organizmie osoby aktywnej fizycznej. Jest go około 400mg na 100g produktu. Dodatkowo serek zawiera wapń (80mg na 100g) oraz witaminy, takie jak witamina B12, B2 i PP. Szczególnie na plus dla kulturystów jest to, że serek wiejski zawiera bardzo małą ilość tłuszczu, bo zaledwie 3g na 100g produktu.
  6. Sprzyja utracie tkanki tłuszczowej – serek wiejski powinien stać się przyjacielem każdego, kto pragnie schudnąć. Ma niską zawartość tłuszczu i niewielką ilość kalorii, a jednocześnie daje uczucie sytości, ze względu na wolno trawione białko, które utrzymuje głód pod kontrolą przez długi czas. Świetnie sprawdzi się jako przekąska ale także jako danie w połączeniu z innymi składnikami, np. owoce czy warzywa. Dodatkową zaletą wpływająca na proces odchudzania jest to, że zawartość białka poprawia metabolizm, co przyczynia się do spalania większej ilości kalorii.
  7. Wzmacnia organizm – a wszystko to dzięki zawartości wapnia, który jest składnikiem budulcowym kości i zębów. Działa również przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz zapobiega takim chorobom jak krzywica, osteoporoza czy zapalenie stawów. Jedna porcja serka wiejskiego to ok 10% dziennego zapotrzebowania na wapń.
  8. Źródło magnezu – serek wiejski zawiera 8g magnezu na 100g produktu. Jest to minerał, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rolą magnezu jest stabilizacja układu nerwowego, poprawa pamięci, poprawia trawienie, a wraz z wapniem wpływa na budowę kości i zębów. Dodatkowo magnez reguluję poziom cukru we krwi i chroni Twoje serce, ponieważ jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo – sercowego.

Jak jeść serek wiejski ?

Jak już zostało wspomniane serek wiejski jest doskonałym pomysłem na szybką przekąskę, ponieważ zaraz po otwarciu jest gotowy do spożycia. Jednak ciągle jedzenie tego produktu w tej postaci, może się znudzić każdemu, a nie o to chodzi. Wiadomo, czasami gdy brakuje czasu, a trzeba zjeść posiłek potreningowy, gotowy serek wiejski sprawdzi się najlepiej. Ale jeśli posiadasz trochę więcej czasu i chęci spróbuj urozmaicić sobie to danie, a możliwości jest wiele.

  • dodaj warzywa , jeśli Twoje smaki zbliżone są bardziej do słonych niż słodkich dań, jako dodatek do serka możesz zastosować wszelkiego rodzaju warzywa. Ogórek, pomidor czy rzodkiewka, świetnie komponują się z neutralnym smakiem serka. Dodaj ulubione przyprawy i posiłek gotowy.
  • dodaj owoce, jeśli preferujesz jedzenie na słodko. Tak naprawdę do serka wiejskiego pasują każde owoce – zarówno te świeże jak i suszone. Jednak staraj się unikać musów owocowych, ponieważ dostarczają one puste kalorie i dużą ilość cukru.
  • dodaj masło orzechowe, które będzie stanowiło świetne rozwiązanie dla podkręcenia smaku samego serka. Masło orzechowe jest zdrowe i często stosowane podczas diety osób aktywnych fizycznie.
  • zrób pastę, którą będziesz mógł nałożyć na fit pieczywo. Wystarczy dodać drobno pokrojonego łososia, makrelę czy tuńczyka, przyprawić ulubionymi ziołami, dodać odrobinę oliwy z oliwek i pyszny wytrawny twarożek gotowy. Świetnie smakuje na kanapce z dodatkiem świeżych ziół.
  • dodaj kakao, aby stworzyć smakowy serek wiejski. Wystarczy łyżeczka kakao lub kawy rozpuszczalnej (w zależności od upodobań) i odrobina słodkości dodając niewielką ilość miodu lub zdrowego słodzika.
  • zrób go na ciepło, zapiekając go z ubitymi białkami jaj i płatkami owsianymi w piekarniku. Jest to świetny pomysł na śniadanie lub kolację na ciepło. Serek pod wpływem temperatury zacznie się ciągnąć i zdecydowanie zmieni swój smak.

Kiedy jeść serek wiejski?

Zdecydowanie warto jeść serek wiejski na noc, ze względu na jego niską kaloryczność oraz wolnowchłanialne białko. Zapewni on uczucie sytości i pełną regenerację mięśni podczas snu, a także nie zagrozi zbyt dużą ilością kalorii.

Serek świetnie sprawdzi się także jako śniadanie, ponieważ jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a więc warto zjeść jak najlepsze połączenie składników, zapewniających energię na resztę dnia.