Impotencja – przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji
Jakie mogą być przyczyny impotencji i jak leczy się zaburzenia w obrębie erekcji? Problem jest bardzo poważny, gdyż niewiele jest takich schorzeń, które w tak szybkim tempie potrafią pozbawiać mężczyzn poczucia własnej wartości, motywacji, jak i chęci do życia.

W głowie krążą im myśli: dlaczego to właśnie ja mam taki problem? Co powie moja żona? Kiedy pojawiają się zaburzenia erekcji, bardzo szybko wzrasta poczucie osamotnienia, górę bierze zdecydowanie chęć odizolowania się. W taki sposób dochodzi do tworzenia się błędnego koła, z którego trudno będzie później wyjść.

Impotencja – przyczyny
Na zaburzenia potencji cierpi obecnie już około 150 milionów mężczyzn, zaś w samej Polsce około 1,5 miliona. Statystycznie zatem cierpi na nie co setny obywatel. Przyczyny mogą być różne i możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy :

psychogenne,
w przebiegu schorzeń organicznych (choroby tarczycy, marskość wątroby, przewlekłe choroby nerek, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca).
W przypadku zaburzeń na tle psychogenny niezwykle charakterystyczne będzie nagłe wystąpienie problemu. Zachowane są wtedy poranne i nocne wzwodu, także podczas masturbacji możliwe staje się osiągnięcie pełnej erekcji. Fakty te mają duże znaczenie, ponieważ podstawę dla leczenia impotencji stanowić powinno określenie źródła kłopotu. Czasami zaburzenia erekcji mogą stanowić efekt przyjmowanych na co dzień leków, na przykład na nadciśnienie. Zbawienna może być wtedy zmiana środka na inny.

Impotencja a wiek mężczyzny
Jak wynika z przeprowadzonych badań z impotencją boryka się wielu mężczyzn w wieku pomiędzy 40 a 60 lat. Ponad pięć procent 35-latków zaobserwuje u siebie zaburzenia erekcji mające różne nasilenie. W wypadku mężczyzn starszych poziom częstości wystąpienia impotencji będzie rósł z każdym kolejnym rokiem o ok. 1 procent. Sytuacji nie poprawi z pewnością fakt, iż tylko mniej aniżeli siedem procent chorujących, którzy zgłosili się do lekarza, będzie chciało kontynuować rozpoczęte już leczenie. Reszta zwykle szybko odstawi przepisane leki. Szacuje się, iż spośród wszystkich pacjentów chorujących na zaburzenia erekcji, aż 10 procent jest zupełnie niezdolnych do wzwodu członka. Przy tym tylko co dziesiąty chory zgłosi się do specjalisty.

Na przestrzeni mijających lat, średnia wieku pacjentów, których dotknie tenże rodzaj seksualnej niemocy, zaczęła wykazywać spadkową tendencję (jeden procent chorych to pacjenci w wieku do lat 19). Badacze uważają, iż tenże trend będzie się utrzymywać w następnych latach. Wpływ ma na to sporo czynników, jak między innymi styl życia, w którym nie brak jest używek, pośpiechu i stresu. Jako psychologiczny problem, impotencja może niszczyć nie tylko seksualne życie, ale też społeczne i prywatne. Niemniej jednak medycyna wprowadza coraz bardziej nowoczesne metody w zakresie leczenia, które dają doskonałe rokowania. Wystarczy, iż tynk zgłosimy się do specjalisty. W jakim wypadku konieczna będzie pomoc lekarska?

Impotencja – nierzadko winna jest nieodpowiednia dieta, alkohol, stres i palenie papierosów
Rzadko który spośród mężczyzn zdaje sobie sprawę, iż nawyki żywieniowe i używki mogą się odbijać na jego jakości w zakresie życia seksualnego. U podłoża problemu leżą często niepozorne czynniki, takie jak spożywanie dużej ilości alkoholu, tym bardziej jeśli dołożą się do tego przemęczenie i stres. Bardzo szkodliwa może być także dieta bogata w tłuszcze, która skutkuje w rezultacie rozwijaniem się miażdżycy. Blaszki miażdżycowe, które odkładają się w naczyniach prącia, są przyczyną jego złego ukrwienia, trudniej będzie zatem osiągać odpowiednią erekcję. Pierwsze z niepowodzeń może sprawić, iż również następne próby nie będą udane. Skupiony na tym i spięty, mężczyzna wizualizuje sobie w myślach najczarniejsze scenariusze – obraz własnej klęski i rozczarowania partnerki. Im bardziej będzie się starał odsuwać takie myśli, tym będą one częściej powracały niczym samosprawdzająca się nam przepowiednia.

Metody leczenia impotencji
Życie seksualne stanowi istotny element w każdym związku, trzeba jednakże mieć na uwadze, iż nie jedyny. Zrozumienie i zaakceptowanie problemu działają niczym balsam na duszę niepewnego sobie i zdenerwowanego mężczyzny. Czasami wystarczy cierpliwość, odstawienie alkoholu i papierosów. Niemniej czasami konieczne będą też seanse psychoterapii partnerskiej albo indywidualnej, po to aby pozbyć się źródła lęku i odblokować naturalne reakcje.

Najbardziej istotna będzie jednakże świadomość, iż nie jest to nieodwracalny stan, zaś zaburzenia wzwodu mogą być skutecznie leczone. Nie można zwlekać z wizytą u specjalisty seksuologa. Jego rola będzie polegała przede wszystkim na określaniu przyczyny pojawiających się zaburzeń, jak i zaleceniu właściwej terapii. Preparaty farmakologiczne będą mieć przede wszystkim zastosowanie w wypadku zaburzeń o przyczynie organicznej. Ich dawkowanie samodzielne nie poprawi na pewno sytuacji w wypadku zaburzeń o charakterze psychogennym, ponieważ źródło problemu położone jest gdzie indziej.

Uzyskiwany z użyciem farmakologii wzwód nie jest rozwiązaniem problemu, zaś leczenie będzie mieć za każdym razem indywidualny charakter. Kiedy problem ma wieloczynnikowe podłoże, pożyteczne bywa czasami uzdrowiskowe leczenie (np. bicze wodne), jak i zabiegi fizykoterapii. Istnieje tutaj pewna prawidłowość, iż im dłuższy czas zwlekania z wizytą u lekarza, tym dłuższe będzie późniejsze leczenie.

Kiedy podłoże impotencji stanowi psychika, najlepiej będzie umówić się na indywidualną terapię, albo wspólną razem z partnerką, albo też wypróbować seans hipnozy. Jeżeli jednak metody naturalne nie przynoszą efektów, trzeba będzie zastosować leczenie farmakologiczne. Leczenie może wówczas polegać na przyjmowaniu doustnych leków, czy też na wstrzykiwaniu do cewki albo ciał jamistych farmaceutyków. W impotencji stosowane są także próżniowe aparaty zewnętrzne, które składają się z cylindra odpowiedzialnego za wytworzenie podciśnienie dokoła członka. Dzięki zastosowaniu cylindra krew napłynie do prącia, zaś specjalistyczny pierścień zaciskowy nie pozwala jej na odpływanie. Przez trzydzieści minut członek pozostaje sprawny i może spełniać funkcję seksualną.