W marcu 2017 roku, londyński terrorysta o imieniu Adrian Russell wjechał w nadjeżdżających pieszych na Westminster Bridge. Odkryto, że ten przestępca kilka dni przed popełnieniem tego haniebnego czynu, wstrzykiwał sobie sterydy anaboliczne. Adrian Russell był z pochodzenia Brytyjczykiem nawróconym na islam, który przyjął wymyślone przez siebie imię Khalid Massod. Informacje na temat tego, że Russel zażywał sterydy, wyszły na światło dzienne podczas zeznań przed rozprawą sądową. W czasie swojego chorego ataku, Russell zabił pięć niewinnych osób i spowodował duże obrażenia u ponad pięćdziesięciu innych ludzi.

W czasie rozprawy dotyczącej Russella, zbadano dokładnie historię jego życia. Miało to miejsce w Old Bailey w styczniu 2018 roku. Na rozprawie Jonathan Hough QC złożył zeznanie, które zostało udostępnione świadomości publicznej. Zawierało ono informacje dotyczące tego, że Russell stosował środki zwiększające wydajność (PED).

Toksykolodzy zbadali próbkę moczu Russella i wykazali, że kilka dni przed jego śmiercią, nadużywał on sterydów anabolicznych. Obecnie specjaliście w dziedzinie toksykologii nadal zajmują się badaniem jego moczu, żeby dowiedzieć się w jaki sposób sterydy anaboliczne wpłynęły na czyny Adriana Russella. Analiza moczu może pomóc naukowcom w wykryciu tego jakie sterydy i związki steroidowe stosował ten angielski terrorysta.

To jakie sterydy były używane przez Russella, nie zostało nadal ujawnione, aczkolwiek może to nastąpić w późniejszym etapie śledztwa, chociażby podczas oficjalnego przesłuchania. Russell postanowił zmienić swoje imię na Khalid Massod po nawróceniu na islam w czasie swojego pobytu w więzieniu. Adrian Russell już przed swoim pobytem w więzieniu miał długą listę w wykroczeń, jednakże to właśnie wtedy jego poglądy uległy znacznej radykalizacji. Russell jest również znany z tego, że wysyłał wiadomości za pośrednictwem zaszyfrowanej usługi przesyłania wiadomości „WhatsApp”. To właśnie w tych wiadomościach opisał swoje powody, przez które zaatakował niewinnych ludzi na ulicy. Jego głównym powodem, dla którego przeprowadził atak, była zemsta na krajach biorących udział w akcjach militarnych skierowanych przeciwko nacjom na Bliskim Wschodzie, w których mieszkają duże populacje muzułmanów.

Podczas aktu terroryzmu, Russell wjechał wynajętym SUV-em marki Hyunadi na zatłoczony most. Miało to miejsce na Westminster Bridge, który znajduje się tuż obok siedziby brytyjskiego rządu. Z pięciu ofiar, które zginęły podczas ataku, cztery zmarły w wyniku bezpośredniego uderzenia. Do ofiar ataku należały takie osoby jak: brytyjska nauczyciela Ayasha Frade, emerytowany sprzątacz okien pochodzący z Ameryki Lesile Rhodes, inżynier Kurt Cochran oraz architekt z Rumunii Andreea Cristea. Na szczęście Russell nie zabił nikogo więcej, ponieważ krótko po swoim ataku został postrzelony w klatkę piersiową, co spowodowało jego śmierć.

Nadal prowadzone jest śledztwo, które ma wyjaśnić dlaczego Russell zachował się tak, a nie inaczej. Spośród wszystkich obecnych tropów, stosowanie PED oraz sterydów anabolicznych to nadal tylko jeden ze wszystkich potencjalnych czynników, które doprowadziły Russella do morderstw na Westminster Bridge.

Sterydy anaboliczne są znane z tego, że mogą powodować u osób ich stosujących, negatywne skutki na tle behawioralnym i psychologicznym, jednakże nadal jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że to właśnie stosowanie sterydów, doprowadziło Adriana Russella do popełnienia przestępstwa na Westminster Bridge.