Sezonowe owoce i warzywa w Diecie ?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że warto dorzucić do naszej diety sezonowe owoce i warzywa. Dlaczego ? Nie tylko dlatego że w sezonie są one smaczniejsze ale przede wszystkim , zdrowsze. Żeby nie przegapić sezonu na jakieś warzywo lub owoc warto zaglądać na lokalny ryneczek , gazetę reklamową lub do internetowego kalendarza sezonowych owoców i warzyw.

Szukanie na targowisku i wprowadzanie do swojej diety sezonowych warzyw i owoców , to również świetny sposób na urozmaicenie naszej diety. Pamiętajmy że kiedy sięgamy po produkty dostępne w sklepach, w tym mrożonki, nasza dieta z reguły jest mało różnorodna.

Z sezonowości warto korzystać zwłaszcza latem i jesienią. Jest to okres, w którym panuje największa różnorodność wśród dostępnych warzyw i owoców , także każdy znajdzie coś dla siebie.

Po sezonowe produkty warto sięgać również ze względu na finanse. Lokalne sezonowe produkty są zazwyczaj tanie, ponieważ nie trzeba ich sprowadzać z drugiego końca świata. Oczywiście jeśli przyrównamy mrożone brokuły, które możemy kupić cały rok , praktycznie w każdym sklepie, do świeżych szparagów, to nie zauważymy dużych oszczędności, ale napewno zyskamy na urozmaiceniu. Produkty takie jak truskawki, kalafior czy ogórki, powinniśmy jednak kupować świeże, wtedy gdy panuje na nie sezon.

Zwróćmy uwagę na to że sezonowe owoce i warzywa zawierają dużo więcej wartościowych witamin i minerałów. Nie muszą one przebyć długiej drogi, nie są składowane przez długi czas. Dzięki temu tracą mniej na swoich wartościach odżywczych.

Część produktów, które muszą przebyć długą podróż, by trafić na nasz talerz, zrywana jest w stanie niedojrzałym, jak na przykład banany czy cytrusy. Często w sklepach widzimy je jeszcze zielone. Najczęściej po kilku dniach stają się żółte i bardziej miękkie.

Bardzo często owoce i warzywa są pryskane przeróżnymi chemicznymi środkami, których zadaniem jest zatrzymanie procesu dojrzewania, a nie zawsze są zdrowe dla ludzi.

Sezonowe, lokalne owoce i warzywa są pełne smaku i aromatu. Zawdzięczają to przede wszystkim dojrzewaniu na słońcu. Zrywane są wtedy, gdy dojrzeją, nie sporo czasu wcześniej. Wystarczy porównać smak pomidorów kupowanych zimą w marketach do sezonowych, lokalnych pomidorów sprzedawanych na targowisku, albo u mamy na działce :).

Co teraz możemy znaleźść w lokalnych warzywniakach ?

W czerwcu i lipcu na straganach, lokalnych warzywniakach brylują młode ziemniaki, rzodkiewki, kalafiory, fasolka szparagowa, cukinia, brokuły, kalarepa, bób, marchewki, szparagi, ogórki, szpinak, groszek.

Wśród owoców nastawmy się na truskawki, wiśnie, czereśnie, agrest oraz pierwsze zbiory śliwek i porzeczek, pojawiają się również arbuzy, maliny czy nektarynki.

A więc tak na koniec , pamiętajmy że warto sięgać po sezonowe produkty, zarówno ze względu na ich wartości odżywcze, jak i również na smak.

Tak jak widać na naszych stronach euro-peptydy.pl i euro-sterydy.pl , doping w sporcie to nie tylko sterydy anaboliczne , peptydy czy też hormon wzrostu , i swoje wyniki , sylwetkę nie powinniśmy opierać tylko na środkach anabolicznych , najważniejsze jest odpowiednie odżywiania jak i trening.

Pamiętajmy że nasza sylwetka , wyniki są tak naprawdę zależne od nas a nie tylko od środków które zażywamy.

Firma Euro-Pharmacies producent środków anabolicznych nie namawia do zażywania szeroko rozumianego “dopingu” , pamiętaj że wiele możesz osiągnąć trzymając odpowiednią diete , i profesjonalnie podchodząc do treningu.

Zapraszamy na zakupy na nasze strony internetowe , masz pytanie? Napisz 🙂