Peptydy stają się coraz bardziej popularne w kręgach kulturystów , sportowców dyscyplin wytrzymałościowych . W ciągu ostatnich 5 lat zaobserwowano na świecie większą populaność peptydów , częściowo ze względu na zmniejszenie dostępności autentycznych sterydów np. Wielkiej Brytanii, aspekty prawne posiadania i użytkowania sterydów , również mają wpływ na popularność peptydów. Jako prosty przykład podajemy syntetyczne GH, GH naturalne jak i insulina są faktycznie kompletnie zbudowane z peptydowych białek, które znamy i są stosowane w kulturystyce tak naprawdę już od kilkunastu lat. Zanim przejdziemy do tego, w jakim celu są stosowane peptydy i co dają , muszę dostarczyć trochę podstaw naukowych, do czego w rzeczywistości zostały zrobione.

Peptyd to nic innego jak łańcuch aminokwasów (aminokwasy stanowią budulec białek), odpowiedzialny za sygnalizację różnych reakcji w organizmie. Tak naprawdę te łańcuchy aminokwasów już istnieją w organizmie w takiej czy innej formie, dlatego niektórzy uważają je jako związki “naturalne” . Peptydy zostały sklasyfikowane w trakcie badań jak i produkcji według kolejności numerów w wielu przypadkach, dlatego niektóre z nich z nazwy są tylko cyframi i literami .

W chwili obecnej te sztucznie wytworzone związki mogą replikować do niektórych hormonów w organizmie człowieka, aby zasygnalizować lub wywoływać pewne skutki. Natomiast GH (łącznie hormon białkowy składający się z 191 aminokwasów), można dołączyć do receptorów w różnych miejscach , co skutkuje że w naszym ciele wpływa na różne efekty ( komórki mięśniowe, komórki kostne i tłuszcze komórek, i wiele innych), natomiast krótsze peptydy wywołują pewne skutki w danym obszarze . Wyobraźmy sobie, że to tak, jakby pudełko pełne narzędzi, którym można naprawić cały samochód , ale potem można podjąć pewne narzędzia z różnych miejsc i zachować je dla siebie w oddzielnych szufladach, dzięki temu wykonują określone zadania … przydatne tylko dla nas.

W kwestii legalności, peptydy są zawsze klasyfikowane jako “odczynniki chemiczne”, które nie są przeznaczone do stosowania u ludzi. To dlatego, że wszystko, co zostało przeznaczone do użytku przez człowieka, a zwłaszcza związki, które mają być wstrzykiwane, musiałby przejść intensywne badania i testy na ludziach , trwające wiele lat przed zatwierdzeniem. Są one klasyfikowane jako odczynniki chemiczne do stosowania w doświadczeniach laboratoryjnych tylko dlatego na forach widać jak ludzie piszą o wstrzykiwanie ich dla szczurów / królików/ świnek morskich itp, a nie konkretnie mówiąc, że podają je sobie.

Tak więc mamy szereg peptydów mających różne działanie w organizmie. Ale który jest do czego? Weźmy z listy najczęściej używanych :

GHRP-6

Litery oznaczają “peptyd uwalniający hormon wzrostu”, a związek jest peptydem z rodziny czynnika wzrostu, znanego jako heksapeptydy i GH SECRATAGOGUE. Ma silny wpływ na uwalnianie endogennego (naturalnie wytwarzanego) ludzkiego hormonu wzrostu, w sposób zależny od dawki. Jest on stosowany w medycynie szkolnej do leczenia niedoboru hormonu wzrostu u dzieci i młodych dorosłych, który napędza nasz organizm , po prostu jak potężny związek który oddziaływuję na organizm do uwalniania własnego naturalnego GH. Działa on przez sygnalizację przysadki , wydzielania GH , ale również tłumienia somatostatyny (antagonisty hormonu uwalniającego hormon wzrostu – GHRH).

GHRP-6 , Peptydy a kulturystyka

Oczywiście, zwiększając GH (a więc IGF-1) do poziomu pożądanego dla sportowców , którzy chcą poprawić swoją sylwetkę w postaci zwiększenia masy i utraty tkanki tłuszczowej, odmłodzenia i wzmocnienia stawów poprzez syntezę tkanki łącznej i wzrost gęstości masy kostnej, mięśniowej, a także jako wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej i pobudzania układu odpornościowego, szczególnie u tych z nas którzy mają już swoje lata. Dla celów anti-aging, GHRP-6 jest zwykle pojedynczo dozowane tylko przed snem w nocy z relacji osób stosujących wynika że wpływa na lepszy sen. Dla celów kulturystycznych, użytkownicy próbują naśladować pulsacyjne uwalnianie GH dla najlepszych wyników poprzez podawanie kilka razy w ciągu dnia.

Dobra dawka jak wykazały badania , kiedy uzyskamy przyzwoitą ilość naturalnego hormonu , to dawka tylko 100mcg (nazwana nasyceniem dawki) wstrzykiwano podskórnie lub domięśniowo. Wyższe dawki mogą być stosowane do 300-500mcg w jednym strzale, ale podwójna dawka nie oznacza podwójne GH; ilość uwalniania nie jest wprost proporcjonalne, a stosunek uwalniania zmniejsza się, jak podbijamy dawki. Ja osobiście uważam 250mcg za górną granicę.