Kontuzje sprawiają, że pacjenci szukają wsparcia farmakologicznego. Jednak trudność sprawia znalezienie odpowiedniego środka, który byłby faktycznie skuteczny. BPC-157 to środek, który nie jest nowy ale popularność zdobył dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Ze świata nauki i sportu dopływają co rusz imponujące dowody na skuteczność preparatu w kwestii przyspieszenia regeneracji tkanek. Poniżej przedstawiamy historię i sposób działania BPC-157. Sprawdź, czym jest peptyd przyspieszający regenerację tkanek!

Krótka historia

Body Protection Compound to nic innego jak składnik ochraniający ciało. Często spotyka się tezę, że został wyizolowany z ludzkiego żołądka, lecz faktycznie jest to substancja powstała w laboratorium, stworzona na bazie wyizolowanych z żołądka peptydów. Od roku 2013, BPC-157 jest substancją opatentowaną, a jej właścicielem jest firma pochodząca ze Słowenii – Diagen d.o.o. . Jednym z inwestorów jest naukowiec Rudolf Rucman, który wraz z innymi naukowcami publikuje wiele badań naukowych z udziałem BPC. Większość testów jednak odbywa się na zwierzętach, obecnie nikłą część stanowią badania przeprowadzone na ludziach toteż nie ma możliwości wprowadzenia BPC-157 na rynek jako produkt leczniczy. 

Jak działanie BPC-157 wpływa na regenerację?

BPC-157 wpływa na różne typy tkanek, wykazuje działanie uniwersalne poprzez stymulację syntezy fibroblastów, które następnie produkują kolagen a to sprawia regenerację tkanek łącznych i skóry. Zauważono również, że BPC nasila ekspresję VEGFR2 co powoduje poprawę mikrokrążenia wewnątrzmięśniowego i usprawnia dostawę substratów budulcowych i energetycznych.

Ponadto z racji tego, że substancja oparta jest na peptydzie wyizolowanym z żołądka starano się odnosić badania właśnie w stosunku do żołądka i układu pokarmowego. Spora część badań przyniosła entuzjastyczne rezultaty. BPC wpływało na tempo rekonwalescencji i scalania się tkanek po zabiegach zespalania jelit. Ponadto nie rozwijała się martwica a obrzęk był zdecydowanie mniejszy. Próby stosowania preparatu BPC w przypadku wrzodów żołądka i zapalenia przełyku również przynosiły oczekiwane, dobre efekty.

BPC dobrze sprawdza się również podczas regeneracji ran skóry i uszkodzeń ścięgien, w takich przypadkach nie trzeba nawet dokonywać iniekcji w konkretnym miejscu, gdyż BPC działa ogólnoustrojowy.

Przeprowadzono badania, w których aplikowano preparat na uszkodzone ścięgna Achillesa u szczurów. W tym przypadku BPC sprawdzał się świetnie zmniejszając skalę ubytków i sprawiając, że szczur szybciej wracał do pełnej sprawności ruchowej.

Inne działania BPC-157

BPC nie tylko wpływa regeneracyjnie na mięsnie i skórę, sprawdzono, że jego działanie wpływa również na neurologię ciała. W pierwszej kolejności można wskazać ochronne działanie dla neuronów, które może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Ponadto zauważono wpływ na gospodarkę serotoniną oraz możliwości poprawienia nastroju i redukcję zaburzeń depresyjnych. BPC pomaga również utrzymać w dobrej kondycji receptory GABA. Niestety te badania przeprowadzono wyłącznie na zwierzętach.

Jeśli badania zostaną potwierdzone na modelu ludzkim, dzięki BPC znaleziona zostanie alternatywa dla leków przeciwdepresyjnych i gabaergików. Niektóre osoby zażywają BPC na własną rękę, a w Internecie można znaleźć doniesienia o imponujących efektach BPC w tym zakresie. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo że BPC-157 usprawnia procesy pamięciowe a także zbawiennie wpływa na terapię leczenia uzależnień od narkotyków.

Niektóre źródła wskazują, że BPC może być remedium przy zatruciach lekami niesteroidowymi przeciwzapalnymi. Jest to bardzo możliwe, gdyż jak kilkakrotnie zaznaczono, jest to środek oparty na peptydach żołądkowych, dlatego bardzo możliwe, że działa ochronnie na śluzówkę żołądka i niweluje skutki zatrucia popularnymi lekami przeciwbólowymi, których długotrwałe stosowanie ma dramatyczne skutki na wyściółkę żołądka i może doprowadzić nawet do rozszczelnienia błony śluzowej żołądka lub choroby wrzodowej. Choć, poniekąd BPC działa podobnie do leków NLPZ – zmniejsza i redukuje dolegliwości bólowe, a do tego niweluje stany zapalne, jednak ze względu na podobieństwo z naturalnym środowiskiem żołądka nie wpływa na niego toksycznie.

Generalnie działanie BPC-157 wskazuje na zbawienny wpływ na choroby układu pokarmowego. Oprócz wskazanych wyżej, wskazuje również pozytywne właściwości przy leczeniu IBD czy SIBO.

Co istotne, zauważono również, że BPC zmniejsza skutki przedawkowania insuliny. Niewątpliwie nadmiar insuliny jest nieprzewidywalny w skutkach i może doprowadzić nawet do śmierci chorego, jednak badacze wskazują, że szybkie podanie BPC po przedawkowaniu insuliny wpływa znacząco na ryzyko ataku padaczki, uszkodzenia wątroby i mózgu.

Skutki uboczne – czy istnieją?

Preparat oparty jest na naturalnym, istniejącym w organizmie ludzki peptydzie dlatego skutki uboczne są niemal niezauważalne. Badacze informują nawet, że nie odnotowano ich wcale, a tolerancja na przyjmowanie BPC-157 była znakomita. Skutki, które mogą być związane z przyjęciem BPC są raczej łagodne i standardowe, może to być ból głowy czy nudności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku chorób nowotworowych lub infekcji Bartonella nie należy zażywać BPC, gdyż nie należy go stosować w zaburzeniach związanych z angiogenezą. 

Dawkowanie BPC-157

Standardową dawką jest przedział 200-300 mcg, w sytuacji poważnej można ją zwiększyć do 1mg. Najczęsciej stosowana w dawkach raz dziennie lub nawet raz na dwa dni. Aby dostrzec efekty należy stosować preparat przynajmniej miesiąc lub nawet dłużej, jednak czasem zdarza się, że efekty dostrzegalne są znacznie szybciej. Jednak ta sytuacja dotyczy przeważnie wpływu na układ nerwowy, a nie uszkodzeń tkankowych.

Jak przygotować roztwór?

Przygotowanie roztworu nie należy do najłatwiejszych. W pierwszej kolejności należy przygotować wodę bakteriostatyczną. Warto, aby roztwór BPC był przygotowany do wielokrotnego poboru niewielkich dawek. Woda bakteriostatyczna jest sterylna bez względu na czas, dlatego lepiej spisze się jako nośnik roztworu. Gdy już zostanie przygotowany rozwór należy zaopatrzyć się w igłę i strzykawkę aby móc precyzyjnie odmierzyć odpowiednią ilość preparatów. Najlepiej wybrać niezbyt dużą igłę.

Wyliczenie stężenia

W tym miejscu należy zastanowić się nad dawkowaniem. Na tej podstawie należy wyliczyć ilość mililitrów rozpuszczalnika (wody bakteriostatycznej) i wstrzyknąć ją do fiolki z proszkiem. Wyliczenia należy dokonać na podstawie sposobu dawkowania widocznego powyżej. Jeśli fiolka posiada 5 mg BPC, a porcja wynosi 250 mcg w całej fiolce znajduje się 20 porcji. W związku z tym można zrobić rozwór 2ml, wtedy na każdą porcję przypada 0,1 ml płynu, a taką ilość można odmierzyć strzykawką do insuliny i stosować podskórnie.

Na koniec pozostaje wpuszczenie do fiolki odpowiedniej ilości rozpuszczalnika, za pomocą strzykawki. Należy pamiętać, żeby płyn spływał po ściance, warto zrobić to powoli to zapobiegnie degradacji cząsteczek peptydu, który staje się w ten sposób mało stabilny. Pamiętać trzeba, aby roztwór należy trzymać w lodówce.