W światku sprinterskim wykryto kolejny przypadek stosowania niedozwolonych substancji wspomagających. Sprinterzy już wcześniej wielokrotnie byli bohaterami wielu naruszeń dopingowych i oszustw, dlatego ta informacja zbytnio nikogo nie zdziwiła. Tym razem na dopingu przyłapany został brytyjski sprinter Nigel Levine. Miał on pozytywny wynik testu, a w jego organizmie wykryto podwyższony poziom Clenbuteorlu. Jest to bardzo popularny wspomagacz zwłaszcza w świecie kulturystów oraz gimnastyków. Clenbuterol używany jest po to, aby szybciej zredukować tkankę tłuszczową i przybrać odpowiednią wagę przed ważnymi zawodami.

Levine przez ostatni czas był kontuzjowany, dlatego stracił wiele ważnych zawodów w swojej karierze. W związku z urazem nie mógł biegać, a więc tym dziwniejszy jest fakt, że sięgnął po niedozwolone środki, gdy nie mógł startować w zawodach. Przerwa w startach spowodowana wypadkiem na motocyklu wydłuży się, ponieważ sportowiec może oczekiwać teraz długiego zawieszenia. Clenbuterol w dzisiejszych czasach został wykryty w organizmie wielu sportowców, z różnych dyscyplin. Jest to jeden z najlepszych wspomagaczy, jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej.

Często ten lek stosowany jest przez astmatyków, aby mogli oni lepiej funkcjonować w świecie sportu. Małe dawki są nieszkodliwe dla organizmu i dozwolone w wielu dyscyplinach, jednak podwyższony wskaźnik tego leku powoduje, że zawodnik uzyskuje przewagę nad swoimi rywalami. Ciekawy jest fakt, iż ten lek znacząco poprawia wydolność, a w przypadku Levine’a nie jest to do końca potrzebne, gdyż w jego dyscyplinie liczy się przede wszystkim szybkość. Sprinter został oczywiście przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków dopingujących, jednak może zdecydować się na zbadanie próbki B. Wtedy też dopiero zostanie podjęta decyzja, co do jego przyszłości sportowej. Jeśli próbka B potwierdzi stosowanie dopingu, sprinterowi z Wielkiej Brytanii grożą nawet 4 lata zawieszenia.

Ostatni czas dla Levine’a nie jest zbyt szczęśliwy. Na początku 2017 roku Levine wraz z innym sportowcem brał udział w wypadku motocyklowym. Wypadek ten wyeliminował Levine’a z uprawiania sportu na długi czas. Musiał opuścić mistrzostwa, które odbywały się w 2017 roku. W ostatnim czasie powrócił jednak do treningów z najlepszą grupą brytyjskich sprinterów. Ciężko trenował, aby powrócić na wysoki poziom, jednak wpadka dopingowa znacznie ograniczy mu pole działania, a być może spowoduje, że sprinter zakończy karierę sportową.

Wszystko zależne jest teraz od badania próbki B. Może dojść do sytuacji, w której to Levine zostanie oczyszczony z wszelkich zarzutów. W innym przypadku trafi do grona popularnych sprinterów, którzy wpadli na dopingu i musieli przerwać swoją karierę, przykładem może być tutaj utytułowany amerykański sprinter Justin Gatlin.

Ciekawostką może być fakt, że Levine ma tego samego agenta, co Gatlin, dlatego sprawa nabrała dodatkowego smaczku, gdy wyniki testów dopingowych ujrzały światło dzienne i okazało się, że Levine stosował Clenbuterol w niedozwolonych ilościach.